Connect with us

Dünya

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: 5 bin depremzedeyi misafir ediyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar depremden etkilenen Gaziantep’e geldi. Tatar, deprem bölgesinden gelen yaklaşık 5 bin kişiyi misafir ettiklerini söyledi.

Lider Olgun
GAZİANTEP-
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar deprem bölgesine gelerek AFAD Koordinasyon Merkezinde yetkililerden bilgi aldı. Burada açıklamalarda bulunan Tatar, deprem bölgesinden gelen 5 bin kişiyi misafir ettiklerini açıklayarak, “Bu afet bizleri derinden üzdü. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu büyük bir acıdır hiçbir zaman unutulmayacaktır. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bizde KKTC olarak bu acıyı birlikte yaşıyoruz. Adıyaman’da bir otelde 35 tane yavrumuzu kaybettik. Diğer bölgelerde de bazı vatandaşımız hayatlarını kaybetti. Bu afetin yaralarının sarılması için olağanüstü bir gayret sarf ediliyor. Biz de KKTC’de şu anda 5 bin depremzedeyi misafir ediyoruz. Bu duyarlılığı imkanlarımız çerçevesinde sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de büyük deprem beklemediklerini belirterek, “Kıbrıs’a baktığımızda daha önceleri depremler olmuştur. Ben burada çok şiddetli bir deprem olacağı kanaatinde değilim. Hayat devam ediyor. Elbette hazırlığımız var. Evlerimiz ve otellerimizin sağlam olduğu bilgisini aldım. Okullarımıza, kamu binalarımıza bakacağız. Herkesin burada sorumluluğu vardır. Ama binalarımızın sağlam olduğu bilgisi verildi bana” diye konuştu.

Dünya

“Fransa parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür”

Terör örgütü PKK/YPG’nin sözde temsilcilerinin Fransa parlamentosunda ağırlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada, “Fransa parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Doğukan Gürel
ANKARA-
Terör örgütü PKK/YPG’nin sözde temsilcilerinin Fransa parlamentosunda ağırlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı çok sert tepki gösterdi. MSB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “NATO üyesi Fransa’nın parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür. Bu hareket müttefiklik ruhuna aykırı olduğu gibi NATO’nun terörle mücadelesinin de içini boşaltmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, her hâlükârda tüm terör örgütlerine karşı mücadelesine aralıksız devam edecektir” ifadelerine yer verildi.


Okumaya devam et

Asayiş

Pakistan’da un izdihamı: 5 ölü

Pakistan’da hükümetin dağıttığı bedava un sırasında çıkan izdiham çıkması sonucu 5 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Abid Mazhar
İSLAMAD-
Pakistan, tarihinin en kötü gıda kriziyle mücadele ediyor. Ülkede hükümetin ücretsiz un dağıtımı birçok bölgede izdihama neden oldu. Pakistan’ın Pencap eyaletindeki Kasur ve Khairpur şehirlerindeki un dağıtımı sırasında çıkan izdiham sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Hafta boyunca, un dağıtımı sırasında yaşanan izdihamlarda ise 5 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, insanların un kamyonlarının üzerine çıktığı ve un almak için kavga ettikleri görüldü.

Pakistan’da un fiyatları paket başına 3 bin Pakistan rupisine kadar yükseldi.

Okumaya devam et

Dünya

Ukrayna: Putin’in görevlendirdiği Rus komutan öldürüldü

Ukrayna, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel görevlendirdiği Rus Yarbay Dmitry Lissitzky’nin evinde öldürüldüğünü doğruladı.

Erhan Altıparmak
MOSKOVA-
Ukrayna, Rusya ile savaşta etkin rol oynayan Rus ordusunun 247. Hava Taarruz Alayı’nın 2’nci tabur komutanı Yarbay Dmitry Lissitzky’nin, Rusya’ya bağlı Stavropol kentindeki evinde ölü bulunduğunu duyurdu. Ukrayna istihbaratının özel çalışmasıyla öldürüldüğü aktarılan Lissitzky’in ölümüne ilişkin daha fazla bilgi verilmezken, Rus kaynakları da komutanın ölümünü doğruladı.

Rus haber ajansları kendi kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre 2015 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in elinden Rusya Federasyonu Kahramanı unvanını alan Dmitry Lissitzky’nin, Ukrayna’daki savaşta Ukrayna saldırıları neticesinde öldürüldüğünü söyledi.

Lissitzky’in yaşadığı Stavropol bölgesine bağlı Blagodarnensky’de Belediye Başkanı Dmitriy Tenkov’da ölümü doğrulayarak, “Kabullenmesi zor bir haber aldık. Rusya kahramanı Dmitry Lissitzky öldü. Bu Stavropol için büyük kayıp” dedi. Dmitriy Lissitzky’in mezun olduğu Stavropol Devlet Tarım Üniversitesi rektör vekili Vladimir Sitnikov bu bilgiyi doğrularken, Dmitry Lissitzky için taziye mesajı yayınladı.

Lissitzky’in ölümüne ilişkin henüz Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmadı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.