Connect with us

Genel

Bakan Soylu: Afete karşı dirençli şehirler oluşturacağız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 milyon 70 bin kişiye 10’ar bin lira ödeneme yapıldığını belirterek, “Eğer vatandaşlarımız sistemde hasarsızlığını görmüyorsa muhakkak kaymakamlıklarımızın ve valiliklerimizin önünde bulunan afet koordinasyon merkezlerine müracaat etsinler. Milletçe bu afetin altından birlikte kalkacağız. Afete karşı dirençli şehirler oluşturulacak. Afete karşı dirençli toplum olacak” dedi.

Metehan Nazlı – Mert Taha Varol – Halil Ulubey
KAHRAMANMARAŞ-
6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin ardından yaralar sarılmaya devam ediliyor. İçişleri bakanı Süleyman Soylu Kahramanmaraş Ulucamii meydanında konumlandırılan konteyner çarşıyı ziyaret etti. Buradaki planlamayla ilgili bilgi alan Soylu, incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu.

“10 bin esnafımıza çarşı yapılıyor”

Bugün depremin 32. gününde olduklarını hatırlatan Bakan Soylu, “Şuanda Kahramanmaraş’tayız ve özellikle deprem sonrası çalışmalarımıza aralıksız hem devletimizin katkılarıyla hem sivil toplum kuruluşlarımızla hem yerel yönetimlerimizle devam ettiriyoruz. Deprem bölgesinde günde yaklaşık 3 milyon 775 bin yemek veriliyor. Bunun yanı sıra da 4 milyon 126 bin ekmek dağıtılıyor. Sadece 350 bin ekmek burada yani Kahramanmaraş’ta veriliyor. Yine bunun yanı sıra yeni bir uygulamamız var. Esnaf teşkilatlarımızla beraber, depremin etkilediği vilayetlerde toplantılar yapıldı ve buralarda yıkılan esnafların yerine geçici esnaf çarşıları oluşturulmaya başlandı. Kahramanmaraş merkezinde bin 350 civarında geçici esnaf çarşısı oluşturulmaya başlandı. Elbistan’da örnek olarak 3 çarşı yapmıştık, 4’üncüsü de bugün yarın hizmete girmiş olacak. Hatay’da da öyle. Toplam, 10 bin esnafımıza çarşı yapılıyor. Bunu 2 şekilde yapıyoruz. Bunun 2 bin civarındakini emlak konut kendisi yapıyor. Yaklaşık, 8 bin tanesini de AFAD ile birlikte illerimizle koordine ederek, bağışçılarla beraber gerçekleştiriyoruz. Toplam 10 bin esnafımıza, arkada gördüğünüz gibi, çarşılarda olduğu gibi hem gelip, yıkılan iş yerlerinin yerine eşyasını, malını koyarak, ticaretine başlayacak. Berberse tıraşına, terziyse dikimine başlayacak. Yeni iş yerleri yapılana kadar, şehrin çeşitli yerlerinde esnaf teşkilatlarıyla yapılan istişareler çerçevesinde hem onların belirlediği alanlara ait olabilecek şekilde onların belirlediği ticari kategorilere ait olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Biraz önce de Kocaelili hemşerilerimizin yaptığı ilk esnaf çarşısını gördük. Şuanda yaklaşık 5 binin yapımına başlandı. Zannediyorum 10 gün içerisinde biter. Diğer 5 bini de diğer 10 gün içerisinde biter. Böylece biraz esnaf hareketliliği de oluşmuş olacak” diye konuştu.

“1 milyon 70 bin kişiye 10’ar bin lira ödenmiş durumda”

Kahramanmaraş’ta kuru gıdacılara yönelik de geçici bir hal yapıldığını vurgulayan Soylu, “O da hemen çalışmaya başladı. Bunun yanı sıra, deprem bölgesinde toplamda 203 sosyal market var. Bu 203 sosyal market vatandaşlarımızın özellikle giyimden, diğer tüm ihtiyaçlarına kadar hepsini karşılıyor ve devam ettiriyor. Şuana kadar, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı, evi yıkılan ve yıkılacak olan vatandaşlarımızı her bir ev başına kiracı ev sahibi fark etmez, 1 milyon 70 bin kişiye 10’ar bin lira ödenmiş oldu. Şimdi, yine Cumhurbaşkanımızın kamuoyuna duyurmasıyla birlikte, burada bir incelik var evi taşınacak olanlar, yani biliyorsunuz orta hasarlıların evi girilecek durumda değil, onlar taşınacak, ağır hasarlıların evleri taşınacak. Evi acil yıkılacak olanların evleri taşınacak. Evi yıkılmış olanlar zaten doğal olarak taşınacak. Bunlara 15 bin lira taşınma ücreti verilecek. Yani bunların da ödenmesine başlandı. Şuana kadar 129 bin aileye ödeme yapıldı. Hasar tespitlerimizin önemli bir bölümü sona erdi. Özellikle Malatya’daki deprem, Defne’deki deprem, sonradan gerçekleşen depremler ve artçı sarsıntılar sebebiyle hasar tespitleriyle ilgili bazı alanlarda özellikle, az hasarlı ve orta hasarlı binalara tekrar bir tespit yapılıyor. Bunların her birisi e-devletten yayınlanacak” şeklinde konuştu.

“Sistemde hasarları görünmeyenler afet koordinasyon merkezlerine müracaat etsinler”

Sistemde bazı evlerin hasarlı olduğu halde hasarsız görülebileceğinin altını çizen Soylu, “Bunun sebebi de şudur. Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) Türkiye’deki bütün evler kayıtlıdır. Yalnız kayıtlı olmayan evler şunlardır. Bir, 2018 sonrası yapılan kaçak yapılar kayıtlı değildir. Eğer vatandaşlarımız sistemde hasarsızlığını görmüyorsa muhakkak kaymakamlıklarımızın ve valiliklerimizin önünde bulunan afet koordinasyon merkezlerine müracaat etsinler. Bu şu demektir. Oradaki müracaat merkezlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın elamanları da yine orada tüm elektrikten, suya kadar acil yardım ödeneklerine kadar zarar tespitlere kadar bütün hepsine müracaat edebilirler. Bunların bu müracaatları kabul ediliyor. Bunu yaparken hasar tespitlerinde itirazı olanlar da buraya müracaat edecekler. Hasar tespitlerinde görünmüyorum diyenlerde buraya müracaat edecek. Birinci sebep, eğer evi imarda görünmüyorsa, daha önce yapılmışsa ve planlı değilse gidip oraya müracaatını yapabilir, biz o vatandaşlarımıza da yardımcı olacağız. İkincisi bazen geçmişte kaldığı için suyun adresi veya elektrik adresi farklı olabilir. Vatandaş kendi adresine girdiği zaman onu orada görmediğini zannedebilir. Onun için bunun önemli bölümü doğrudur, yani şu anda e-devlette bu adresler doğrudur ama yüzde 10’unda geçmişte kalan adres, yeni adresiyle çakışmadığı için bir eksiklik söz konusu olabilir. Onunla da yine bu itiraz merkezlerine gidecekler, buralara o adreslerine verecekler hem hasar tespitlerinin nasıl kendi binalarıyla karşılaştığını görecekler hem de eksiklikler varsa yeniden hasar tespitini yapmış olacağız yada yapılmışsa hasar tespitini o adresin üzerine geçirmiş olacağız. Bu konuda herhangi bir telaşa, herhangi bir sıkıntıya gerek duymasınlar. Müracaat merkezleri bunun hepsini alacaklar. Eksik olan varsa da anında düzeltilecek. Eksiklik sebebiyle hesaplarına para yatmayanlara da paraları yatmış olacak. Bu merkezlerimiz her ilde her ilçede her bölgede tamamen bunun için kurulmuş durumdadır. Bu bilgilendirmeleri mümkün olan ölçüler içerisinde hem AFAD’ın mesajlarıyla hem AFAD’ın resmi hesaplarıyla yaymaya çalışıyoruz. El birliğiyle toparlanacağız” ifadelerini kullandı.

Genel

AK Parti Samsun’da temayül heyecanı

AK Parti Samsun İl Teşkilatında milletvekili aday adayları için e-temayül oylaması yapıldı.

Erdi Demir
SAMSUN-
AK Parti Samsun İl Başkanlığı tarafından Şehit Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve partililerin katılımıyla “AK Parti Milletvekili Aday Adayı Temayül Yoklaması” gerçekleştirildi. E-temayülde oylar klasik zarf ve pusula yerine bilgisayar ortamında elektronik olarak kullanıldı. Teşkilat mensupları, 89 aday adayı arasından milletvekili olmasını istediği 9 kişinin ismini seçti.

Temayül hakkında bilgi veren AK Parti Samsun İl Başkanvekili Mehmet Köse, “Milletvekilliği aday adaylığı için partimize yoğun bir teveccüh oldu. 89 adayımızın temayülünü gün içerisinde tamamlayacağız. Buradan çıkan sonuçlar, elektronik ortamda kullanıldığı için direkt genel merkezimiz tarafından değerlendirebileceklerdir. E-temayül yaptığımız için klasik temayüllere nazaran zarf, pusula gibi ürünler kullanmıyoruz. Kabinlerin içerisinde bilgisayarlarımız vasıtasıyla partililerimiz oy kullanıyorlar. Her partili vekil olmasını istediği 9 adayı seçip, oyunu kullanıyor” dedi.
Samsun’da yapılan temayül, genel merkez tarafından değerlendirilecek.

Okumaya devam et

Ekonomi

Togg’da teslim edilecek araç sayısı 12 binden 20 bine çıkartıldı

Türkiye’nin yeni akıllı cihazı Togg için çekilişe katılma maksadıyla sipariş oluşturan kişi sayısı 100 bini aşarken, fabrika bu yıl teslim edilecek sayıyı 12 binden 20 bine çıkardı.

BURSA-
Bu yıl içinde 12 bin adet teslim edilmesi planlanan Togg’un T10X modeli için sayı 20 bine çıkartıldı. Togg’dan yapılan açıklamada, “Yoğun ilginiz için teşekkür ediyor çekilişle teslim edilecek T10X adedini 12 binden 20 bine çıkarıyoruz. Togg.com.tr ve Trumore uygulamasında heyecan devam ediyor. Ön sipariş için son gün 27 Mart. Çekiliş tarihi de bir gün ileri alınarak 29 Mart oldu” denildi.
Togg’a 7 gün içinde 100 bin başvuru yapılmıştı.

Okumaya devam et

Genel

Baş döndüren ‘ters ev’

Samsun’da baş döndüren ‘Canik Ters Ev’ açıldı.

SAMSUN-
Canik Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan, vatandaşların eğlenceli ve unutulmaz anılarına ev sahipliği yapacak olan ve açılışı heyecanla beklenen ‘Canik Ters Ev’ ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Hasköy Mahallesi’nde bulunan Canik Meşe Orman Park içerisinde yapımı tamamlanan Canik Ters Ev, özenle yapılan iç ve dış ters mimari yapısı, ilgi çeken yapısı ve özel fotoğraf ve video çekme alanlarıyla vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, Canik Ters Ev’in şehir içinden ve şehir dışından birçok ziyaretçiyi ağırlayacağını belirterek, ilçe turizmin gelişmesinde önemli katkısı olacağını söyledi. Canik Ters Ev Ramazan ayı boyunca saat 10.00 ile 18.00 arasında hizmet verecek.

Özel fotoğraf alanları oluşturuldu

Canik Ters Ev’de çocuklar ve gençlerin için özel eğlence alanları bulunduğunu ifade eden Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, “Canik Ters Evimizin içerisinde bulunan tüm alanları ters konsept şeklinde özel olarak tasarladık. Evimizin iç kısımlarında ve duvar alanlarında özel fotoğraf alanları oluşturduk. Çocuklarımız ve gençlerimizin doyasıya eğleneceği, ailelerimizin keyifli zamanlar geçirileceği, fotoğraflar ve videolarla birçok anı biriktireceği bir projemizi daha ilçemize kazandırdık” dedi.

Eşsiz Samsun manzarası Canik Ters Ev’de

Canik Ters Ev’de teras alanı oluşturulduğunu belirten Başkan İbrahim Sandıkçı, “Canik Ters Evimizin hemen üst katına ziyaretçilerimiz için teras alanı oluşturduk. Bu alanda ziyaretçilerimiz eşsiz Samsun manzarasıyla bir araya gelecek. Ziyaretçilerimiz teras alanı içerisine konumlandırdığımız gözetleme alanlarında bulunan dürbünlerle ilçemiz ufuk çizgisinden başlayarak şehrimiz gözlemleyebilecek. Canik Ters Evimiz şehrimize, ilçemize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Canik Meşe Orman Park içerisinde yer alan ‘Canik Ters Ev’ Ramazan ayı boyunca Pazartesi günleri hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.