Connect with us

Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan: TDT olarak enerji güvenliğinde stratejik rol üstleneceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türk Devletleri Teşkilatı olarak bölgesel ulaştırma ve tedarik zincirlerinin geliştirilmesi yanında enerji güvenliğinin sağlanmasında da stratejik rol üstleneceğimize inanıyorum” dedi.

Hülya Keklik
ANKARA-
Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, “Afet-Acil Durum Yönetimi ve İnsani Yardım” teması altında Ankara’da toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Olağanüstü Zirve Toplantısı’nda konuştu.

Bu toplantının başarılı şekilde icra edilmesi için gayretlerini esirgemeyen Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyovev’e ve katılımcılara teşekkür eden Erdoğan, Teşkilatın gözlemci Üyesi KKTC’nin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da zirvede bulunmasından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Bugün gerçekleşen zirve ile Türk dünyasının tek yürek, tek vücut olduğunu en üst düzeyde bir kez daha göstermiş olacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,” Ülkemizin güneyindeki 11 şehir 6 Şubat günü şiddet ev yıkıcılığı itibari ile dünyada eşme az rastlanır bir tabi afetle sarsıldı. Bu depremlerden yaklaşık 14 milyon vatandaşımız doğrudan etkilenirken 49 binden fazla insanımız hayatını kaybetti. 115 binden fazlası yaralandı.

Bu büyük felaketin yaralarını sarmak için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Arama kurtarma çalışmalarını bitirdik. Enkaz kaldırma faaliyetlerini bitirirken ve geçici barınma konteynerleri kurarken süratle kalıcı inşaatların yapımına başladık” dedi.

Önümüzdeki bir yıl içinde 319 bin toplamda 650 bin konut yaparak hak sahiplerine teslim etmeyi planladıklarını belirten Erdoğan, dost ve kardeş ülkelerin desteği ile deprem bölgesini çok kısa sürede yeniden ayağa kaldıracaklarını belirtti.

Deprem bölgesinde yaşanan sel felaketinin ayrı bir afet olduğunu belirten Erdoğan, “Henüz depremin yaralarını sarmakla meşgulken aynı bölgede bir de sel felaketine maruz kaldık. Eşine rastlanmamış bir yağışın yol açtığı selde çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybederken yerleşim yerlerimizde ciddi hasarlar oluştu. Bu ölçekteki afetler karşısında eldeki imkanlar yetersiz kalıyor” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin 6 Şubatta yaşanan depremlerin şiddetinin ve yıkımının büyüklüğü sebebi ile uluslararası yardım çağrısında bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Dünyası’nın yardıma ilk koşanlar arasında yer aldığına dikkat çekti. Erdoğan, “Acılar paylaşıldıkça azalır anlayışıyla en zor anımızda bizi yalnız bırakmadınız. Arama kurtarma ekipleriniz bir çok vatandaşımızı yeniden hayata bağladı. Kurduğunuz sahra hastaneleriyle yaralılarımızın tedavisine yardım ettiniz. Gönderdiğiniz ata yadigârı çadırlar vatandaşlarımıza yuva oldu. Aziz milletimiz bu desteğinizi unutmayacaktır” dedi.

BM’nin 16 şubat tarihinde Türkiye için acil yardım çağrısı yayımladığını söyleyen Erdoğan,” AB komisyonu ve dönem başkanı İsveç tarafından 20 Mart’ta uluslararası bağışçılar Konferansı düzenlenecek. Bu uluslararası yardım faaliyetlerine de destek vereceğinizden şüphe duymuyorum. Afetler ve etkileriyle mücadelede çok taraflı iş birliğini artırmamız gerektiği aşikardır” açıklamasını yaptı.

Teşkilat bünyesinde bu yönde bazı adımların atıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık ayında İçişleri Bakanlığı ev sahipliğinde Ankara’da Afet ev Acil Durum Yönetimi Bakanlar Toplantısı yapıldığını hatırlattı. Teşkilatın sivil koruma mekanizmasının korunmasıyla afet süreçlerini daha etkin planlama ve uygulama kabiliyetine kavuşulacağını söyleyen Erdoğan, “Bildiri taslağımızı da yansıtıldığı üzere Türkistan’da düzenleyeceğimiz müteakip zirvemize kadar mekanizmanın tesisine ilişkin anlaşmanın imzalanması yönünde gereken talimatları vereceğinize inanıyorum. 2021 yılındaki İstanbul Zirvesi’nde mutabık kaldığımız akıllı şehirler ve yeşil teknolojiler çerçvesinde dayanıklı ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri istikametinde çalışmaları sürdürüyoruz. Semerkant Zirvesi’nde ticaret ve ekonomik bütünleşmeyi artıracak önemli adımlar attık. Kuruluş anlaşması bugün imzalanacak Türk yatırım fonunun oluşturulması bu adımların başında geliyor. Bu fon sayesinde KOBİ’lere, ulaştırma lojistik projelerine, tarım ve turizm alanlarındaki yatırımlara ve yenilebilir enerji çalışmalarına destek sağlanacaktır” diye konuştu.

Siyaset

Kılıçdaroğlu, Ereğli’deki konuşmasında Konya’yı ülke yaptı, sosyal medyada gündem oldu

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, birlikte çalışarak ülkeye huzuru, adaleti getireceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, tarımsal üretimle ilgili olarak konuştuğu sırada Konya ile Hollanda’yı kıyaslayarak, “Konya Hollanda’dan büyük bir ülke. Toprak olarak Hollanda’dan büyük bir ülke” ifadelerini kullandı.

İbrahim Yetkin
KONYA-
Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Konya’nın Ereğli ilçesinde Millet Buluşması programına katıldı. Ereğli Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen buluşmada konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, birlikte çalışarak ülkeye huzuru getireceklerini belirterek, “Benim size sözüm var bu ülkeye adaleti getireceğiz. Adalet sadece mahkeme salonlarında tecelli etmez. Adaleti hayatımızın her alanında gerçekleştirmek zorundayız” dedi.

Tarımsal üretim ile ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, Konya ile Hollanda’yı karşılaştırarak, “Konya Hollanda’dan büyük bir ülke. Toprak olarak Hollanda’dan büyük bir ülke” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “Hollanda’nın 114 milyar dolarlık tarım ürünü ihracatı var, Türkiye sadece 24 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyor. Türkiye’nin sorunları, tarımın sorunları çok büyük. Türkiye dünya ile yarışmak zorundadır, bölgesinin lideri olmak zorundadır. Güneşli günleri hep beraber göreceğiz. Sevgili gençler, hiç endişe etmeyin dünyanın neresine gitmişse bir gencimiz güler yüzle kendi ülkesine dönecek. Sizin özgürlük alanınızı genişleteceğim. 18 milyon 700 bin dekar tarım arazisi var Konya’da. 2004-2020 yılları arasında 7,5 milyon dekar arazi sistemin dışına çıktı, sulama yeteri kadar olmadı. Konya Ovasına su gelmiyor doğru dürüst. Kırsalda çalışan bütün gençler ve kadınlar, onların sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Bütün çiftçilerin, üreticilerin bankalara olan kredi borçlarının faizlerini sileceğiz, sadece anaparayı ödeyeceksiniz. Herkes üretecek, herkes kazanacak. Havza bazlı planlama yapacağız. Örneğin Erzurum, Doğu, Gündeydoğu’nun merkezi olacak. Kim neyi üretecek belli olacak, bir yıl sonra kaçtan satacak belli olacak. Çiftçilere kırmızı mazot vereceğiz, yani KDV’si, ÖTV’si olmayacak. Hiçbir çiftçinin traktörü, pulluğu, hayvanı asla haczedilmeyecek. Çok sayıda ziraat mühendisimiz işsiz. Kırsalda köy okullarını açtıktan ve öğretmen atandıktan sonra bu yıl içerisinde nasip olursa 15 Mayıs’ta iktidarız, 100 bin öğretmenin atamasını yapacağız. Esnaf kardeşlerim orta direği temsil eder. Esnafın, orta direğin güçlendirilmesi lazım. Esnaf zor durumda, 6 lider söz verdik, Esnaf Bakanlığı kuracağız. Esnaf sahipsiz olmayacak. Sicil affı çıkaracağız. Pandemi döneminde esnaf zor durumda kaldı, o dönemde verilen kredilerin faizlerini sileceğiz, esnaftan makul ana paralarını alacağız. İş yerleri için stopajı sıfırlayacağız” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “İktidar olunca en hızlı neleri yapacaksınız. 6 lider bir araya geldik. İsraf haramdır, ilk yapacağımız iş israfı önlemek. İkinci iş parlamentoda süratle bir yasa çıkaracağız. Aile toplumun temel taşıdır. Hiçbir aile kendisini sahipsiz hissetmesin, aile destekleri sigortası çıkaracağız. 1971 yılından beri çıkması gereken bu kanun çıkmadı. Hiçbir ayrım yapmadan her aile sosyal devletin güvencesi altında olacak. Her ailenin asgari bir geliri olacak ve gelir ailede kadının banka hesabına yatacak. Aile güçlü olacak. Acaba kaynak var mı, acaba para var mı diye düşünmeyin. Devlette para nasıl toplanır, bütçe nasıl yapılır, harcamalar nasıl olur, tasarruflar nasıl yapılır 27,5 yılımı buna verdim. İsrafı engelleyin, Türkiye zengin bir ülkedir. İktidarımızda 2 kilo et 1 gram altın etmeyecek. KPSS’de mülakat kalkacak. Kul hakkı yedirmeyeceğiz, herkesin hakkını teslim edeceğiz. Kirliliği siyasette de bitireceğiz, siyasi ahlak kanunu çıkaracağız. Türkiye Akdeniz’in en güçlü ve en iyi üreten ülkesi olacak. Hepimizin temel amacı bu olacak” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

“Fransa parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür”

Terör örgütü PKK/YPG’nin sözde temsilcilerinin Fransa parlamentosunda ağırlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada, “Fransa parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür” ifadeleri kullanıldı.

Doğukan Gürel
ANKARA-
Terör örgütü PKK/YPG’nin sözde temsilcilerinin Fransa parlamentosunda ağırlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı çok sert tepki gösterdi. MSB tarafından yapılan yazılı açıklamada, “NATO üyesi Fransa’nın parlamentosunda eli kanlı PKK/YPG terör örgütünün temsilcilerinin ağırlanması, parlamentonun saygınlığına gölge düşürmüştür. Bu hareket müttefiklik ruhuna aykırı olduğu gibi NATO’nun terörle mücadelesinin de içini boşaltmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, her hâlükârda tüm terör örgütlerine karşı mücadelesine aralıksız devam edecektir” ifadelerine yer verildi.


Okumaya devam et

Siyaset

Cumhurbaşkanlığı seçimi geçici aday listesi Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanlığı seçimi geçici aday listesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Musa Enes Aksakal
ANKARA-
Resmi Gazete’de yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu kararı ile geçici aday listesi yayımlandı. Karara göre Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık başvuruları kabul edildi. Seçmenler tarafından aday gösterilmek için başvuruda bulunan Davut Turan, Doğu Perinçek, Erkan Trükten, Halil Murat Ünver, Hilmi Özden, İrfan Uzun, Muhammed Ali Fatih Erbakan, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Tevfik Ahmet Özal ve Yakup Türkal için 22-27 Mart tarihleri arasında seçmenler tarafından yapılan başvuruların incelenmesi sonucunda, yüz bin seçmenin yazılı teklifiyle aday gösterilen adayların Muharrem İnce ve Sinan Oğan olduğu tespit edildi. Karara göre 14 Mayıs günü yapılacak olan seçimde Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan cumhurbaşkanı adayı olacak. Cumhurbaşkanı geçici aday listesine 29 Mart günü saat 17.00’ye kadar itiraz edilebilecek.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.