Connect with us

Ekonomi

Of Ziraat Odası Başkanı Saral: 2022 yılı yaş çay destekleme parasının tam ödenmesini istiyoruz

Trabzon’un Of ilçesi Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral, yaş çay destekleme parasının tam ödenmesi ve gübre fiyatlarında iyileştirme yapılmasını talep ettiklerini söyledi.

Kenan Akyüz
TRABZON-
Yaş çay gübre fiyatlarının yaklaşık yüzde 50 oranında zamlanması çay üreticilerini düşündürüyor. Yaş çay destekleme ücretlerindeki belirsizlikler ve gübre fiyatlarının yüksek olması sebebiyle açıklama yapan Of Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral, üreticilerin sorunlarının dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Destekleme ücretleri konusunda çay üreticilerinin belirsizlik yaşadığını ifade eden Başkan Saral, “2022 yılı yaş çay ürünü fark ödemesi desteğine haksız ödemelerin engellenmesi, ruhsatsız çay bahçelerinin önüne geçilmesi, üretici bazında rasyonelliğin sağlanması amacı ile dekar başına ÇAYKUR tarafından sınırlama getirilmiştir. 2022 yılı birinci sürgün Mayıs çayı alışılmış eski şekilde bir üretici çay cüzdanına toplanmış. Çay üreticilerimize zamanlama hatası yapılarak birinci sürgün Mayıs çayı bitiminde uygulamanın bundan sonra dekar başına 2 bin 766 kilogram olacak şekilde destekleme verileceği bilgisi mesaj yolu ile iletilmiştir. Bu bilgilendirmenin birinci sürgünden önce üreticilerimize iletilmesi gerekirdi. Bu sebepten dolayı çoğu çiftçimizin birinci sürgün artı parasının iptal edileceği konu olmuştur. Bu işin çözümü üreticimizin sattığı çayın artı parasını kısıtlamak olmamalıdır. Bir kereye mahsus ruhsatsız çay bahçelerimize af getirerek kayıt altına almak, dekar başına 2 bin 766 kilogramı 3 bin 150 kilograma çıkarmak doğru bir çözüm olur. Özel sektör de devlet tarafından her yönüyle denetlemeye tabi olmalıdır. Gübre sezonunun başladığı bu dönemde, gübre fiyatlarının aşırı artışı desteklemelerin dekar başına 2 bin 766 kilogram olması çay hasadımızın başlamadan çay üreticimizin belinin bükülmesine sebep olmuştur. Bundan dolayı üreticimiz denetimsiz, ruhsatsız ucuz gübre arayışına girmiştir. Bu da çay ürünümüze büyük ölçüde zarar vermektedir. Of Ziraat Odası Başkanlığı olarak 2022 yılı desteklemelerinin tam ödenmesini ve ivedilikle gübre fiyatlarına iyileştirme yapılmasını üreticilerimiz adına yetkililerden talep etmekteyiz” dedi.

Ekonomi

Borsa ilk yarıda düştü

Borsa İstanbul, günün ilk yarısında yüzde 1,11’lik değer kaybetti.

İSTANBUL-Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksi günün ilk yarısında yüzde 1,11’lik değer kaybetti. Endeks, 55,24 puan azalarak 4.942,56 puan olurken, toplam işlem hacmi 24,9 milyar lira oldu. İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,58, holding endeksi de yüzde 1,02 değer kaybetti.

Okumaya devam et

Ekonomi

Emekli aylıkları ile ilgili teklif Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

Emekli aylıklarına ilişkin teklif Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti.

Ahmet Umur Öztürk
ANKARA-
Teklife göre en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL olacak.

Emeklilerin bayram ikramiyeleri 2 bin TL olacak.

İstiklal madalyası sahibi Türk vatandaşları ile Kore Savaşı’na katılmış Türk vatandaşları, Kıbrıs’ta fiilen görev yapmış olanlara asgari ücret oranında maaş bağlanacak.

Yargıtay, Danıştay üyelerine yönelik düzenleme yapılıyor.

Deprem, sel, yangın gibi doğal afetlerde mücadele veya zararlarının giderilmesinde feragat, başarı, yararlık gösteren Türk vatandaşlarına Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası ve yabancılara ise Üstün Fedakarlık Nişanı verilecek.

Kamuda geçici iş pozisyonlarında çalışanlara yönelik düzenleme yapılıyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yeni Mercedes-Benz B-Serisi Türkiye’de satışta

Mercedes-Benz’in yeni Sports Tourer modeli olan B-Serisi Türkiye’de otomobilseverlerin beğenisine sunuldu. Yeni model, dış görünüm, teknoloji ve donanımla ön plana çıkıyor.

İSTANBUL-Mercedes-Benz’in yeni Sports Tourer modeli olan B-Serisi Türkiye’de satışa sunuldu. Farklı sportif gövde orantıları, çok yönlü iç mekânı, modern sürüş teknolojileri ve en güncel MBUX donanımı gibi özellikleriyle yenilenen B-Serisi’nin, günlük yaşamın tüm gereksinimlerini karşıladığı belirtildi.

Yeni B-Serisi’nin motor seçenekleri de güncellendi ve elektrikli hale getirildi. İlk hareket anı 48 voltluk entegre güç kaynağı ve 14 HP/10 kW ek güç ile destekleniyor. B-Serisi’ndeki yeni kayış tahrikli marş jeneratörü (RSG), konforu ve sürüş deneyimini önemli oranda iyileştiriyor. Çalıştırma anında geleneksel çözümlere kıyasla daha az titreşim ve daha az ses üretiyor. Ayrıca ‘süzülme’ işlevi ile sabit hızda sürüş sırasında içten yanmalı motorun devreden çıkmasına olanak tanıyor. RSG ayrıca fren ve sabit hızda süzülme sırasında enerji geri kazanımı sağlıyor ve 12 voltluk dahili sistemi ve 48 voltluk bataryayı besliyor. Elde edilen enerji, içten yanmalı motoru destekleme ve hızlanma anında kullanılabiliyor.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.