Connect with us

Dünya

Ukrayna: Putin’in görevlendirdiği Rus komutan öldürüldü

Ukrayna, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel görevlendirdiği Rus Yarbay Dmitry Lissitzky’nin evinde öldürüldüğünü doğruladı.

Erhan Altıparmak
MOSKOVA-
Ukrayna, Rusya ile savaşta etkin rol oynayan Rus ordusunun 247. Hava Taarruz Alayı’nın 2’nci tabur komutanı Yarbay Dmitry Lissitzky’nin, Rusya’ya bağlı Stavropol kentindeki evinde ölü bulunduğunu duyurdu. Ukrayna istihbaratının özel çalışmasıyla öldürüldüğü aktarılan Lissitzky’in ölümüne ilişkin daha fazla bilgi verilmezken, Rus kaynakları da komutanın ölümünü doğruladı.

Rus haber ajansları kendi kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre 2015 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in elinden Rusya Federasyonu Kahramanı unvanını alan Dmitry Lissitzky’nin, Ukrayna’daki savaşta Ukrayna saldırıları neticesinde öldürüldüğünü söyledi.

Lissitzky’in yaşadığı Stavropol bölgesine bağlı Blagodarnensky’de Belediye Başkanı Dmitriy Tenkov’da ölümü doğrulayarak, “Kabullenmesi zor bir haber aldık. Rusya kahramanı Dmitry Lissitzky öldü. Bu Stavropol için büyük kayıp” dedi. Dmitriy Lissitzky’in mezun olduğu Stavropol Devlet Tarım Üniversitesi rektör vekili Vladimir Sitnikov bu bilgiyi doğrularken, Dmitry Lissitzky için taziye mesajı yayınladı.

Lissitzky’in ölümüne ilişkin henüz Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmadı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya

Twitter, AB Dezenformasyon Kodu’ndan çekildi

Sosyal medya uygulaması Twitter’in yanlış bilgilerin yayılmasını önleme amacıyla 2022 yılının Haziran ayında yürürlüğe giren Avrupa Birliği (AB) Dezenformasyon Kodu’ndan çekildiği duyuruldu.

BRÜKSEL-Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Twitter’in AB Dezenformasyon Kodu’ndan çekildiğini duyurdu. Dezenformasyonla mücadelenin 25 Ağustos’tan itibaren yasal zorunluluk olacağını belirten Breton, “Yükümlülükler devam ediyor. Kaçabilirsin ama saklanamazsın, ekiplerimiz uygulama için hazır olacak” ifadelerini kullandı. Twitter’ın CEO’su Elon Musk’tan konuya ilişkin henüz bir doğrulama gelmedi.

AB tarafından 2022 yılının Haziran ayında yürürlüğe giren kod, sosyal medya sitelerinde sahte haberlerden kaynaklanan dezenformasyonu önlemenin yanı sıra sahte hesapların ve botların yayılmasını engellemeyi amaçlıyor. Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta, Google, Microsoft ve Twitch de dahil olmak üzere pek teknoloji firmasının AB’nin dezenformasyon koduna kaydolduğu biliniyor.

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’da 397 bin seçmen oy kullanacak

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, “800 bin Türk vatandaşının yaşadığı Fransa’da 397 bin seçmen var” dedi.

Tansu Sarıtaylı
PARİS-
Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Fransa’nın başkenti Paris’te 28 Mayıs’ta Türkiye’ de yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi ikinci turu için Türk vatandaşların oy vereceği seçim merkezini Paris Büyükelçisi Ali Onaner, Paris Başkonsolosu Serdar Belentepe ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) heyetiyle ziyaret etti. Daha sonra Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Serim, Paris’teki oy verme ve konsolosluk işlemleri hakkında bilgi aldığını söyleyerek, vatandaşların oylarını kullanmaları için her şeyin hazır olduğunu belirtti.

Serim, 14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde olduğu gibi yurt dışından katılım oranında artış beklediklerini ifade ederek, “800 bin Türk vatandaşının yaşadığı Fransa’da 397 bin seçmen var” dedi.

“Tüm tedbirler alındı”

Serim, yurt dışında yaşayan vatandaşların en temel demokratik haklarından biri olan seçme haklarını kullanabilmelerine büyük önem verdiklerini belirterek, “Vatandaşların güven ve huzur içinde en uygun koşullarda oylarını kullanmaları için gerekli tüm tedbirler alındı” dedi.
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı tüm vatandaşları oylarını kullanmaya çağıran Serim, oy verme işlemi için sağlanan desteklerden ve işbirliğinden dolayı Fransa makamlarına teşekkür etti.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci turu kapsamında oy verme işlemlerine ilişkin hazırlıkları ve sandık kurulacak merkezleri incelemek için Paris’te bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim’in Fransa ziyareti 20 Mayıs’a kadar devam edecek.

Türk seçmenler, Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda Fransa’da 20-24 Mayıs tarihleri arasında oy kullanılabilecek.

Okumaya devam et

Asayiş

Uçak kazasından 2 hafta sonra canlı bulundu

Kolombiya’da uçak kazasından 2 hafta sonra 4 çocuk canlı olarak bulundu. Aralarında 11 aylık bebeğin de bulunduğu çocuklar meyve yiyerek hayatta kaldı.

BOGOTA-
Kolombiya’daki Amazon Ormanları’nda 1 Mayıs tarihinde düşen tek motorlu Cessna 206’dan 2 hafta sonra sevindiren haber geldi. Kazadan sonra Amazon Ormanları’nda güvenlik güçleri, itfaiye ve sivil görevliler tarafından arama kurtarma çalışmaları sonucu aralarında 11 aylık bir bebeğin de olduğu 4 çocuk canlı olarak bulundu. Çocukların 4,9 ve 13 yaşlarında olduğu öğrenildi.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro dün sosyal medyasından yaptığı açıklamalarda, “Ordumuzun yaptığı yoğun çalışmalar sonucunda Guaviare’deki uçak kazasında kaybolan 4 çocuğun bulunması ülke için büyük sevinç” ifadelerini kullandı. Kurtarma çalışmalarına katılan sivil havacılık yetkilisi, çocukların kaza sonrasında uçaktan çıkarak yardım bulmak için yağmur ormanlarına gittiklerini ve meyve yiyerek beslendiklerini söyledi.

Kolombiya’da tek motorlu uçak Cessna 206, 1 Mayıs’ta Brezilya’nın Sao Paulo eyaletindeki Araraquara şehrinden Kolombiya’daki Amazon Ormanları’nda bulunun Guaviare bölgesine giderken motor arızası nedeniyle düşmüştü. Uçakta aralarında pilotun da bulunduğu 3 kişi ölü olarak bulunmuş, kayıp 4 çocuk ise aranıyordu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.