Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Teknoloji

Suudi Arabistan’la yapay zeka iş birliği masada

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Suudi Arabistan’la özellikle yapay zekâ alanında çok kapsamlı bir iş birliğine gitmeyi hedeflediklerini belirterek, “Bu konuda ekiplerimizi görevlendirdik ve karşılıklı çalışmaları hızlandırma kararı aldık. Özellikle e-devlet alanında da Suudi Arabistan’ın kamu-dijital altyapısıyla Türkiye’nin e-devlet’i arasındaki entegrasyonu kuvvetlendireceğiz” dedi.

Doğukan Gürel
ANKARA-
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Hindistan’ın Bangalor kentinde düzenlenen G20 Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı’nda, “Dijital Kamu Altyapısı”, “Dijital Ekonomide Güvenlik ve Dijital Beceriler” başlıklı oturumlara katıldı. Kacır, toplantıda, Türkiye’nin dijital kamu altyapısı, dijital ekonomide güvenlik ve dijital beceriler alanlarındaki çalışmalarını anlattı. Toplantıya ilişkin değerlendirmede bulunan Bakan Kacır, G20 toplantılarının hem küresel düzeyde geliştirilebilecek inisiyatiflerinin ortaya konduğu hem de ülkelerin ortaya koyduğu kendi tecrübelerini diğer ülkelerle paylaşabildiği platform olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin geliştirdiği uygulamalar

Türkiye’nin geliştirdiği uygulamaların ve vatandaşa sunulan hizmetlerin kapsamlı şekilde diğer ülkelerle paylaşıldığını anlatan Kacır, “Aynı zamanda bu alanlarda atılması gereken küresel adımları da vurgulama imkanına sahip olduk. Kamu-dijital altyapısı anlamında Türkiye’miz pek çok ülkeden çok daha ileri bir konumda. Özellikle e-devlet bu alandaki en başarılı uygulamamız aslında. 990 kamu kurumunun 7 binden fazla hizmetinin 64 milyondan fazla vatandaşımıza sunulduğu bir platform haline geldi. Bu yönüyle bütün ülkelerin dikkatini çeken çok başarılı bir kamu dijital altyapısı aslında” diye konuştu.

Sağlıkta dijital yetkinlik

Kacır, sağlık sektöründeki uygulamaları da diğer ülkelere anlatma imkanını bulduklarına dikkati çekerek, “Burada da e-nabız yine en önemli uygulamamız. Vatandaşlarımızın tüm sağlık verilerini bulundukları yerden temin edebilme, teşhis ve tedavi süreçlerinde hekimlerimiz tarafından bu sağlık verilerinin değerlendirilme imkanını sunan bir platformdan bahsediyoruz. Bütün bu dijital altyapı örnekleri aslında Türkiye’mizin son 20 yılda adım adım vatandaşımıza sunduğu önemli hizmetler” dedi.

Küresel fayda

Toplantıda, kamu-dijital altyapılarının özel sektöre bırakılamayacak önemli işlevlerinin olduğunu anlattıklarını belirten Kacır, “Tüm ülkelerin vatandaşlarının ihtiyaç duyduğu temel hizmet alanlarından mutlaka kamu altyapılarını geliştirmesinin gerekli olduğunu ve aynı zamanda da ülkeler arasındaki kamu-dijital altyapılarının da birbiriyle konuşabilecek, haberleşebilecek entegrasyon ağlarının içinde olmasının da küresel düzeyde fayda sağlayacağını vurguladık. Ümit ediyorum; önümüzdeki dönemde G20’de bu alandaki uluslararası iş birlikleri daha ileri noktalara da ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Dijital ekonomide güvenlik

Dijital ekonomide güvenliğin de toplantıdaki bir diğer önemli başlık olduğunu belirten Kacır, “Türkiye’de bu alanda da önemli çalışmalar yapıyoruz, tüm paydaşlarıyla birlikte. Tabi bunun bir boyutu siber güvenlik aslında. Siber tehlikeler ve siber tehditler, günümüz dünyasında terörizmle yarışacak düzeyde insanlığa zarar verir hale geldi. Pek çok nesnenin, cihazın, kritik altyapının internete açık hale gelmesi, bütün bu cisimler ve altyapıların siber güvenlik açısından önemli kriterler dikkate alınarak korunmasını zorunlu kılıyor. Türkiye, bu konuda yine tüm paydaşlarıyla önemli tedbirler geliştirdi” şeklinde konuştu.

“Bilgi güvenliği dökümanlarını yayımladık”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin hem kamunun hem de şirketlerin ve bireylerin kullanabileceği bilgi güvenliği dokümanlarını yayımladığını anımsatan Kacır, “Bu dokümanlar sayesinde kamu çalışanlarımızı, özel sektörü ve bireyleri daha bilinçli hale getirdik. Yine, dijital ekonomide güvenlik başlığının önemli çalışma alanı da özellikle gençlerin ve çocukların zararlı içeriklerden korunmasına ilişkin tedbirlerdi. Bu konuda da yine Türkiye’nin geliştirmekte olduğu uygulama örneklerini muhataplarımızla paylaştık” dedi.

Dijital beceriler

Kacır, toplantıdaki başka önemli başlığın da dijital beceriler olduğunu kaydederek, “Bu da yine çok kuvvetli olduğumuz bir alan. Türkiye çok büyük bir üretim ülkesi ve üretim bazını mutlaka dijital dönüşümle geliştirmeye devam etmeliyiz. Dijital dönüşümün ana unsuru da insan kaynağımızın dijital yetkinlikler kazanması. Bizim yaptığımız çalışmalar ve Türkiye’deki diğer araştırmalar, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ülkemizde belki 10 milyona yakın istihdam alanının yerini 10 milyondan fazla dijital istihdam alanına bırakacağını gösteriyor” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

Samsun Uğur Okulları’na EN İYİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜ

Samsun Uğur Okulları, Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen UMakerfest’e katıldı. İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencilerinin projeleri jürinin dikkatini çekti. Canik Kampüsü ‘En İyi Araştırma Ödülü’nü kazandı. Samsun Uğur Okulları Kurucusu Ender Gür, başarılı öğrencileri tebrik etti.

FİRDEVS BOZKURT GONCA
SAMSUN-Uğur Okulları öğrencilerinin el becerileri, inovasyon yetenekleri ve problem çözme pratiklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen UMakerfest etkinliğinin 8’incisi, İstanbul’da bulunan Bahçeşehir Üniversitesi Future Kampüs Kemerburgaz’da gerçekleşti.

Öğrencilerin üretici becerilerini kazanmalarını, teknolojik araçlarla deneyler yapmalarını ve ilgi alanlarına göre yeni deneyimler edinmelerini sağlayan UMakerfest organizasyonuna 181 öğrenciden oluşan 45 takım katılırken, Samsun Uğur Okulları İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencileri de bu festivalde yer aldı.

ÖĞRENCİLER PROJELERİNİ SUNDU

Uğur Okulları öğrencilerinin yıl boyunca Bilgi ve İletişim Teknolojileri derslerinde edindikleri bilgileri UMakerfest VIII’de sergilerken öğrenciler; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uygun 10 farklı kategoride yarıştı.

İlkadım Kampüsü adına UBIT Öğretmeni Gülay Uz’un danışmanlığında ortaokul öğrencileri Emir Bozoğlu, Bora Ekim ve Emir Aras Çeviker, “Sudaki Yaşam” kategorisi ile oyun tasarımı alanında çalışmalarını anlatırken; Canik Kampüsü adını ise Biyoloji Öğretmeni Dilek Abay’ın danışmanlığında lise öğrencileri Fatih Taha Saraç, Zeynep Sude Ekinci, Melek Yıldızoğlu ve Erinç Bektaş, “Turuncu Yalıtım” isimli projelerini sundular.

KUPA VE MADALYA KAZANDILAR

Festivalde öğrencilerin projeleri akademisyenler ile sektörün önde gelen isimlerinden oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilirken, takımlar kupa ve madalya ile ödüllendirildi. Festivale; “Turuncu Yalıtım” projesiyle katılan Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü öğrencileri ‘U-Makerfest En İyi Araştırma Ödülü’nü almaya hak kazandı.

SAMSUN UĞUR OKULLARI JÜRİNİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Samsun Uğur Okulları Kurucusu Ender Gür, UMakerfest’e katılan İlkadım ve Canik Kampüsü öğrencilerini ve öğretmenlerini tebrik ederken, “Öğrencilerimizin el becerileri, inovasyon yetenekleri ve problem çözme pratiklerini geliştirmek amacıyla düzenlenen festivalde Samsun Uğur Okulları adından söz ettirmeyi başardı. İlkadım ve Canik kampüsümüz sundukları projelerle jürinin dikkatini çekti. Canik Kampüsü öğrencilerimiz; ‘U-Makerfest En İyi Araştırma Ödülü’nün sahibi oldu. Bu başarıda emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum” dedi.

Okumaya devam et

Genel

İTÜ Robot Olimpiyatları’nda geleceğin teknoloji liderlerini destekledi

Telemecanique Sensors, İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından bu yıl 16’ncısı düzenlenen İTÜ Robot Olimpiyatları’nın bronz sponsoru oldu

ABDULLAH GONCA
HABER MERKEZİ-Şirket, üç gün süren etkinlik çerçevesinde geleceğin robot dünyasını şekillendirecek gençler, akademisyenler ve sektör temsilcileri ile buluşma fırsatı elde etti.

90 yılı aşkın deneyimiyle 20’den fazla ülkede sensör teknolojileri alanında fark yaratan Telemecanique Sensors, geleceğin mühendislerine destek olmak amacıyla sponsorluk çalışmalarına devam ediyor. Son olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Kulübü (OTOKON) tarafından düzenlenen İTÜ Robot Olimpiyatları’na bronz sponsor olarak katılan şirket, robot alanında çalışmalar yürüten öğrencilerin çalışmalarına katkı sağladı.

Bu yıl 16’ncısı düzenlenen etkinlik; heyecan verici yarışmalar, eğitici seminerler ve workshoplarla üç gün boyunca katılımcılara özel bir deneyim sundu.

Okumaya devam et

Teknoloji

DİJİTAL KEŞFEDİŞ BAŞLIYOR

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nde “Dijital Keşfediş II: Dijital Çağ, Dijital Dünya, Değişim ve Geleceğe Hazırlanmak” temalı dijital sanat sergisi düzenleniyor.

FİRDEVS BOZKURT GONCA
HABER MERKEZİ
– 20-24 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleşecek olan ve Sanal Gerçeklik (VR), Artırılmış Gerçeklik (AR) ile Yapay Zekâ (AI) destekli sanat eserlerinin yer alacağı sergi, Konya’da yine bir ilk olma özelliği taşıyor.

Geçmişte The Journey of Being (Varolmanın Dijital Yolculuğu), Karatay Verse, Dijital Keşfediş etkinlikleri ile benzersiz bir öğrenme ve geleceğin teknolojileri ile etkileşim kurma ortamı sunan KTO Karatay Üniversitesi, “Dijital Keşfediş II” dijital sanat sergisinin ikincisine ev sahipliği yapıyor. Özellikle gençlere dijital teknolojilerin gelişimi ile ilgili ilham verilmesi, yapay zekâ hakkında farkındalık oluşturulması ve farklı bir bakış açısı kazandırılması amaçlanan sergide, katılımcıların dijital dünyanın hayatımızdaki derin etkilerini anlama çabalarını destekleyerek, dijital çağın gereklilikleri konusunda kapsamlı bir perspektif sunulması hedefleniyor.

Dijital Keşfediş II, Dijital Sanata Yeni Bir Soluk Getiriyor

Etkinlik kapsamında, ayrıca dijitalle sanatın buluştuğu, dijital sanatın imkânlarının konuşulup tartışılacağı söyleşiler, simülasyon ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Mühendislik, güzel sanatlar, tıp, tasarım, psikoloji ve sosyal bilimler alanlarının dijitalle yorumlandığı birbirinden farklı etkinlikler ve spesifik konularda sunuşlar da düzenlenecek. Özel olarak tasarlanmış interaktif deneyim alanlarıyla, ziyaretçilere sadece gözlemci olmanın ötesinde eserlerle doğrudan etkileşimde bulunma imkânı sunacak.

20 Mayıs’ta başlayacak olan “Dijital Keşfediş II”, 24 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Etkinlik gün ve saatlerine https://dijitalkesfedis.com web sitesinden ulaşılabilecek.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.