Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Gündem

Kılıç, Samsun’la elele

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, İl Başkanı İbrahim Yaşar ile birlikte Samsun’da ziyaretlere başladı. Kılıç, “Refah’ın vakti geldi” derken, milletle elele olduklarını söyledi.

ABDULLAH GONCA
SAMSUN
– Yeniden Refah Partisi’nde dur-durak bilmeden çalışmalarını sürdüren Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, Samsun’a yeni atanan İl Başkanı İbrahim Yaşar ile birlikte ildeki parti çalışmalarına ivme kazandırdı. Samsun ile elele veren Suat Kılıç, Türkiye’nin zaman kaybına tahammülü olmadığını dile getirerek, siyasi çalışmalarına samimi bir şekilde devam ettiklerini söyledi.

Samsun İl Başkanı İbrahim Yaşar, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Kumcağız ve Furkan Köktaş ile birlikte bir dizi ziyaretlerde bulunan Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, milletle elele verilince alınmayacak yol, başarılmayacak iş olmadığına dikkat çekti.

İlk ziyareti Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e yapan Kılıç ve beraberindeki heyet, Demir ile eski günleri yadetti. İki eski bakan da hangi çatı altında olursa olsun Türkiye’ye aşkla hizmet etmenin önemini vurguladı. Büyükşehir’in ardından Samsun Valisi Orhan Tavlı’ya yapılan ziyarette Kılıç, Vali Tavlı’ya, “Samsun’da üretim ve çözüm süreçlerine dinamizm kazandıracağınıza inancım tamdır” dedi.

Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş’a yaptığı ziyarette ise, “Sizinle birlikte bundan sonra şehrimizde asayişin berkemal olacağı kesin. Samsun, sizin tecrübenizden istifade edecektir” ifadelerini kullanırken, ardından Samsunspor Başkanvekili Veysel Bilen ile Samsunspor’un geleceğiyle ilgili detaylar konuşıldu. Samsunspor’un başarılı bir şekilde 1.lig’e yeniden çıkmasının gururunu yaşadıklarına değinen Kılıç, “Performans, inanç, çalışmak ve ekip ruhu çok önemli. Bu hususları yerine getiren Samsunspor ligde başarılı olacaktır. Buna inanıyoruz” diye konuştu.

Gazi Caddesi esnafıyla dertleşen ve sık sık, merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, “Yollar yürümekle aşınmaz” sözlerini tekrarlayan Suat Kılıç, “Bu ifade sloganımızdır. Bütün yollarımızda yürüyecek, milletimizle halleşecek, dertleşecek ve çözümler üreteceğiz. şeklinde konuştu.

“Halkımızın dertleriyle dertleneceğiz. Yola besmeleyle çıktık, bereketiyle yürüyüşümüzü sürdürüyoruz.” ifadelerini kullanan Kılıç, Yabancılar Çarşısı’nda selden etkilenen esnafları ziyaretinde ise Yabancılar Çarşısı Dernek Başkanı Olcay İnanç’tan bilgi aldı.

Kılıç, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Yaptıklarımızı insanlarımız takdir etti yaptığımız hizmetleri insanlar görüyor.. Kiminin oyu kiminin tebessümü, hep beraber milletimizle eleleyiz.. Dün hangi samimiyetle siyaset yapmışsak bugün de aynı samiyetle siyaset yapmaya devam ediyoruz. Aslolan milletimizin, ülkemizin birliği, dirliği refahıdır. Bizi biz yapan değerlerimizdir. Başka Türkiye yok, bunu hücrelerimize kadar hissederek gece-gündüz hizmetlerimizi sürdüreceğiz.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi; İşte destek kapsamındaki cihazlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üniversite öğrencilerine ÖTV’siz piyasa değeri 9 bin 500 TL’yi geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için 5 bin 500 TL destek vereceğini açıklamıştı. Türkiye’de bu kapsama 12 markada 45 model cep telefonu ve 4 markada 15 model bilgisayara giriyor.

Furkan Serttaş
İSTANBUL-
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı’nın ardından üniversite öğrencileri için teknolojik cihaz müjdesi vermişti. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaya göre, örgün eğitimdeki üniversiteli gençlere piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonlarını ve bilgisayarları ÖTV ve KDV ödemeden alabilecek. Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanacak. Yıl sonuna doğru Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın uygulama yönetmeliği yayımlaması planlanıyor. Kampanyaya hangi modellerin gireceğini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) belirleyecek.

Belirtilen fiyatta olan cihazlar için 5 bin 500 TL destek verecek. Detaylar ilgili bakanlıklar tarafından açıklanacak. Türkiye’de bu fiyat aralığında olan cihazları derlendi. Türkiye’de bulunan telefonlarda bu fiyata uygun 12 markada toplam 45 model alınabilirken bilgisayarlarda ise 4 markadan 15 model yer alıyor.

Teknolojik cihaz desteği kapsamındaki modeller

Ddestek kapsamındaki akıllı cihazların tamamı yurt içinde üretiliyor. Buna göre öğrencilerin 9 bin 500 TL’ye kadar alabilecekleri cep telefon marka ve modelleri “Realme, Realme 10, Realme 6 Pro, Realme XT, Realme 9 Pro ,Realme C55. General Mobile, Gm 24 Pro, Gm 21 Pro, Gm 22 Pro. Casper, Via X30 Plus, Via X30. Huawei, Nova 9 SE, Nova Y90, Nova 8i, P30 Lite 64 GB. Xiaomi, Redmi Note 12S, Redmi Note 11S, Redmi Note 10S, Redmi Note 10 5G, Redmi Note 11S, Redmi Note 12, Redmi Note 10S, Redmi Note 11, Redmi 10 2022, Redmi Note 11, Redmi Note 10S. Vivo, Vivo Y36, Vivo Y35. Honor, X9a 5G. Oppo, Oppo A91. POCO, M3 Pro 5G, M3 128 GB. Oneplus, Oneplus Nord N10 5G 128 GB. Infinix, Infinix Note 12, Infinix Note 30. Samsung, Galaxy A31, Galaxy A32, Galaxy M33 5G, Galaxy M20 32 GB, Galaxy M22, Galaxy A22, Galaxy M14 5G, Galaxy M14 5G, Galaxy A24, Galaxy A12, Galaxy M23 5G” olarak sıralanabilir.

Okumaya devam et

Ekonomi

Kabine toplantısında gözler emekli zammında olacak

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında masada, emekli maaşlarına yapılacak ek zam yer alacak.

Kemal Diri
ANKARA-
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda bugün toplanması bekleniyor. Toplantının ana gündem maddelerinden birisi emekli aylıklarına yapılacak maaş zammı olacak. Yapılan son Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emeklilerle ilgili ayrıca Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımıza bu zamlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız” demişti. Ayrıca emekli maaşlarına ilişkin yasal düzenleme için Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan oluşan 3’lü mekanizmanın çalışmaları sürüyor. Meclis’in açılmasıyla gündeme gelecek düzenlemede gelinen aşamaya ilişkin kabine toplantısında görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor.

Emekli maaşı ek zam ne zaman

Emekli maaşlarına yapılması planlanan en zam için gözler Meclis’in açılacağı tarihe çevrilecek. Bu nedenle ekim ayında çalışmaların tamamlanması ve kasım ayında ise ek zamların gerçekleşmesi bekleniyor.

En düşük emekli aylığı ne kadar olacak

Öte yandan 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının da yapılacak düzenlemeyle artırılması bekleniyor. 2023 yılı mevcut enflasyon artışına göre en düşük emekli aylığına yüzde 37.76 zam durumunda 7 bin 500 liralık en düşük emekli aylığının 10 bin 332 liraya yükseleceği görülmekte.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş ise, haziran ayında yapılan emekli zamlarını ardından Asgari ücretin 8 bin 500 en düşük emekli aylığının 7 bin 500 olduğunu ve en düşük emekli aylığının asgari ücretin yüzde 88’i kadar olduğunu ifade etti. Karakaş Sadece asgari ücret bazında bile emeklilerin maaşlarının korunması halinde yüne yüzde 88’lik bir zammın yapılması gerektiğini söyleyerek, “Buradan hareketle şu anda asgari ücretin 11 bin 400 olduğunu ele aldığımızda en düşük emekli maaşının 10 lira civarında olması gerektiğini söyleyebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Okumaya devam et

Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğretmenlere müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanlar ve usta öğreticilerimizle ilgili bir adım atıyoruz. Bu kardeşlerimizin saatlik ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gidiyoruz. Böylece aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız” dedi.

İSTANBUL-
Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Törenine bir konuşma yaptı. 3 aylık yaz tatilinin ardından Pazartesi günü öğretmen ve öğrencilerin buluştuğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aydınlık yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizi yetiştirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan kıymetli öğretmenlerimizin hakkını ödeyemeyiz. Mesleğini tutku ile icra eden idealist bir öğretmenin milletimize yaptığı hizmetleri anlatmaya kelimeler kifayet etmez. Rabbim tüm öğretmenlerimizden razı olsun diyorum. Üzerimde hakkı ve emeği olan saygıdeğer öğretmenlerimi burada bir kez daha saygıyla anıyor vefat edenlere Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Aydınlık yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizi yetiştirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan kıymetli öğretmenlerimizin hakkını ödeyemeyiz. Yine bu vesilesiyle Necmettin Yılmaz ve Aybuke Yalçın gibi görevi başında şehit edilenleri rahmetle yad ediyorum. Türkiye’nin müreffeh yarınlarını için mücadele ederken bizden kopartılan öğretmenleri hiçbir zaman unutmadık unutmayacağız. İnsanımızın gönlünü fetheden şehit Aybüke Yalçın’ın ismini ülkemizin en büyük petrol rezervine sahip Cudi Gabar’daki petrol sahasına verdik. Günlük 100 bin varil üretim yapacak petrol sahamız Türkiye’ye değer kattıkça şehidimizin adı da nesilden nesle aktarılmaya devam edecektir. Bu sene Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. 29 Ekim tarihinde millet olarak bu önemli yıl dönümüne ulaşmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız. Bu topraklardaki bin yıllık şanlı mazimizden aldığımız cesaret ve ilhamla devletimizin ikinci asrına çok büyük bir heyecanla gireceğiz. Geçen sene Cumhuriyetimizin 100. yılına bir selam mahiyetinde Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu kamuoyumuz ile paylaşmıştık” dedi.

Farklı görüşlerden insanların Türkiye Yüzyılı vizyonunu sahiplenmesinin devleti yönetenler olarak kendilerine cesaret verdiğini güven aşıladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun siyasi bir söylemden öte ayakları yere basan, tutarlı, kapsamlı hedefler bütünü olduğunun görülmüş olduğunu ifade etti.

“Ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gidiyoruz”

Mayıs ayındaki seçimlerde milletin Türkiye Yüzyılı’na olan güçlü desteğinin teyit edildiği kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiklalden istikbale kurduğumuz bu köprüyü inşallah güçlendireceğiz. Tıpkı bir asır önce olduğu gibi 85 milyon el ele, gönül gönüle vererek Türkiye Yüzyılı’nı hep birlikte inşa edeceğiz. Tarih boyunca nice engeli aşan, nice saldırıyı püskürten, nice oyunu bozan, nice imkansızı başaran mücadeleci bir milletin evlatları olarak bu hedefimize de ulaşacağımıza yürekten inanıyorum. Böylesine kendimizden emin ve iddialı konuşmamızın arka planında 21 yıllık emek, özveri ve çalışma vardır. Biz ne yaptığımızı 21 yılda neyi başardığımızı çok iyi biliyoruz. Biz kendimizi de milletimizi de Türkiye’nin potansiyelini de biliyoruz. Çünkü biz 2002’den beri boş durmadık. Türkiye Yüzyılı’na giden yolun önündeki taşları temizledik, alt yapısını kurduk. Eğitimden teknolojiye, ulaştırmadan savunmaya, demokrasiden hak ve özgürlüklere kadar her alanda çok ciddi hazırlık yaptık. Bu süreçte eğitime daima özel önem ve öncelik verdik. Bakınız 2002 yılında göreve geldiğimizde derslik sayımız 343 bindi. Bugün bu sayı iki kata yakın artışla 620 bine çıktı. 21 sene önce yaklaşık 500 bin öğretmenimiz varken şimdi 1 milyon 200 bin öğretmenimiz var. Hali hazırda görev yapan öğretmenlerin yüzde 80’ini biz atadık. Rekor sayıdaki atamalar yanında öğretmenlik meslek kanununu hayata geçirerek öğretmenlerimize ilave mali ve ekonomik haklar tanıdık. Şimdi bakanlığımıza bağlı olarak resmi eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında görev yapanlar ve usta öğreticilerimizle ilgili bir adım atıyoruz. Bu kardeşlerimizin saatlik ek ders ücretlerinde yaklaşık yüzde 25 oranında ilave bir artışa gidiyoruz. Böylece aylık ücretlerinde 2023 yılında yüzde 91 oranında artış yapmış olacağız. Milli Eğitim Burslusu lisans üstü öğrencilerimizin burslarını da okudukları okulların şartlarına göre değişen oranlarda yükseltiyoruz. Burslarda döviz bazında ortalama yüzde 26-27 civarında bir zam yapmış oluyoruz. Her iki müjdemizin de hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Eğitimin kurumlarındaki alt yapı problemlerini önemli ölçüde çözdüklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Okullarımızdaki 560 bin etkileşimli tahta sayısını 2023 yılı sonuna kadar 620 bine ulaştıracağız. Okullarımızın fiziki alt yapısı yanında darbeci zihniyetin eğitim sisteminde açtığı tahribatı da giderdik. Meslek liselerine üvey evlat muamelesi yapan katsayı adaletsizliğine son verdik. Ortaokul ve liselerde başörtüsü yasağını kaldırarak kız evlatlarımızın eğitimdeki önünü açtık. Ders kitaplarını ücretsiz dağıtarak hem velilerimizi büyük bir yükten hem de öğrencilerimizi kırtasiye kırtasiye dolaştırmaktan kurtardık. Hayatın dinamizmi içinde yeni ihtiyaçların ortaya çıkması gayet doğaldır. Sadece teknolojik imkanlar değişmedi. Aynı zamanda insanlar değişti. Talepler değişti. Karşı karşıya kalınan sorunlar değişti. Tüm bunlarla birlikte elbette beklenti ve istekler de değişti. Hayata dair her alanda köklü değişimler yaşanırken eğitim yöntemlerinin, araçlarının ve müfredatın aynı kalması düşünülemez. Biz böyle gelmiş böyle gitsin zihniyetinin bedelini ağır ödemiş bir ülkeyiz. Pırıl pırıl çocuklarımızı yasakçı, tek tipçi, eğitim sisteminin paslanmış dişlileri arasında kaybettik. Sınav odaklı, sınavlardaki başarıya odaklı bakış açısı ne yazık ki eğitim sistemimizin yarayan kanalarından biri oldu. Düşünmeye, sorgulamaya, öğrencilerimizi sanat, spor, bilim gibi farklı alanlardaki kabiliyetlerini keşfetmeye önem verilmedi. Milletimizi asırlardır ayakta tutan manevi değerler örselendi, yok sayıldı. Devlet vatandaşlarımızın talepleri karşısında kör sağır kesildi. Tüm bu acı tecrübelerimizin ışığında artık şunu çok net görebiliyoruz, eskiye öykünerek zamanın gerisinde kalarak hiçbir yere varamayız.85 milyon olarak hepimizin 1. önceliği evlatlarımızın geleceğidir. Eğitim meselesinde siyasi görüşü ne olursa olsun tüm paydaşların yapıcı görüşlerine açığız. Yapılan her çalışmaya kapı duvar olmak yerine eğitimde kaliteyi artıracak projeler sunulsun. Ama doğrudan istikbalimizi ilgilendiren eğitim konusu ideolojik kakafoniye mahkum edilmesin. Aynı durum darbe anayasası yerine ülkemizi sivil, kuşatıcı ve özgürlükçü bir anayasa ile buluşturma hedefimiz için de geçerlidir. Türk demokrasisi sivil anayasa yapacak olgunluğa ulaşmış, 15 Temmuz ihanetinden alnının akıyla çıkarak rüştünü ispat etmiştir. Cumhuriyetin 2. Asrındaki yolculuğunu sivil bir anayasa ile yapmamız amaçlarımıza daha kolay ulaşmamızı sağlayacaktır. Elbette yeni anayasamızı bizim her zaman ve her yerde ifade ettiğimiz gibi 4 ana sütun üzerine inşa etmeyi hedefliyoruz. Bunların da tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri olduğunu ısrarla söylüyoruz. Devletimizin bekası milletimizin birliği, vatanımızın bütünlüğü ayyıldızlı bayrağımızın temsil ettiği bağımsızlık bizim kırmızı çizgimizdir” dedi.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.