Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Dünya

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Netanyahu ve hükümeti sonu belli olmayan bir yola girmek üzeredir

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Azerbaycan’da düzenlenen Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 14. Genel Kurulu’nun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Netanyahu ve hükümeti maalesef sonu belli olmayan bir yola girmek üzeredir. Bir an evvel bu mekanizmanın durdurulması gerekiyor” dedi.

Kamil Nadirli
BAKÜ-
APA 14. Genel Kurulu kapsamında Azerbaycan’da bulunan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, temaslarını sürdürüyor. Kurtulmuş APA 14. Genel Kurulu toplantısının ardından Gazze Şeridi’nde devam eden İsrail katliamına yönelik gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Bir soykırım boyutlarına varmış olan ağır insanlık suçlarına şahit oluyoruz”

Gazze’de modern zamanın en büyük katliamına şahit olduklarını belirten Kurtulmuş, “Biz burada konuşurken, bu güvenli ortamda bu toplantımızı yaparken maalesef İsrail’in saldırganlığı neticesinde şu anda Refah kapısına sıkıştırılmış Filistinli, Gazzeli mülteciler, bir kısmı hayattan koparıldı. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, kimsesizler öldürüldü, öldürülmeye devam ediyor. Daha da vahimi, şu anda sıkıştırılan Gazze Şeridi’nde dar bir alana sıkıştırılan yüzbinlerce insan açlıkla imtihan olmaktadır. İnsanlar artık bulabildikleri ne varsa hayatta kalabilmek için bunu yemek mecburiyetindedir. Dolayısıyla burada açık bir katliam, hatta katliam sınırlarının çok ötesinde, neredeyse bir soykırım boyutlarına varmış olan ağır insanlık suçlarına şahit oluyoruz” dedi.

“Uluslararası mekanizmaların devreye girmesi şarttır”

İsrail hükümetinin suçlarının bütün dünya tarafından seyredilmesinin üzüntü verici bir şey olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “Uluslararası camiada ortaya çıkan tepkiler, halkların ortaya koymuş olduğu tepkiler gerçekten ümit vericidir. Ama sonuç itibariyle bu katliamların önlenmesi gerekir. Bunun için de bütün uluslararası mekanizmaların devreye girmesi şarttır. İşte burada Asya Parlamenter Asamblesi’nde konuşan her bir delegasyon başkanının açık bir şekilde İsrail’i kınaması, İsrail’in bu saldırganlığına karşı bir tavır alması da zaten İsrail’in nasıl yalnızlaştığını gösteren işaretlerden birisidir” şeklinde konuştu.

“İsrail kınamakla durdurabilecek bir ülke değildir”

Uluslararası alanda ve her platformda İsrail’in yalnız kalınmasının temin edilmesi gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, “İkincisi ise vicdan ve akıl sahibi halklar arasındaki dayanışmayı arttırmak ve tabiri caizse insanlık cephesi adını verebileceğimiz, mazlumdan yana olan, haktan yana olan, haktan yana olan bütün kitlelerin bir araya gelerek bu mücadeleye destek vermesini temin etmektir” ifadelerini kulandı.

İsrail’in kınamakla ya da sözle durdurabilecek bir ülke olmadığını artık dünyanın anladığını belirten Kurtulmuş, “İsrail bu anlamda uluslararası hukuk bakımından istisna devlet tanımı içerisinde görülmelidir. Yani uluslararası hukuku, uluslararası herhangi bir kaideyi tanımayan ve bundan kendisini uzak olduğunu ilan eden, uluslararası hukuka aykırı hareket eden bir hükümet haline gelmiştir” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

Pakistan’da yolcu otobüsü, tanker ve kamyonet birbirine girdi: 8 ölü

Pakistan’da yolcu otobüsü, petrol tankeri ve kamyonetin karıştığı kazada 8 kişi hayatını kaybetti, 28 kişi yaralandı.

İSLAMABAD-
Pakistan’ın Sindh eyaletine bağlı Manjhand kasabası yakınlarındaki Indus otoyolunda bir yolcu otobüsü, petrol tankeri ve kamyonet çarpıştı. Kazada 8 kişi hayatını kaybederken, 7’si ağır 28 kişi de yaralandı. Yaralıların hastanede tedavisi sürerken, yetkililer can kaybının artmasından endişe ediyor.

Görgü tanıkları, kurtarma çalışmalarının geç başladığını iddia ederken, polisin yanı sıra çevrede bulunan sivillerin de kurtarma çalışmalarına katıldığını dile getirdi.

Kazanın nedeninin henüz bilinmediğini kaydeden polis, olaya ilişkin soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

Okumaya devam et

Dünya

İsrailli Bakan Katz’dan 32 ülkeye İran çağrısı: Yaptırım uygulanmasını talep ettim

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, 32 ülkeye mektup gönderdiğini açıklayarak “İran’ın füze planına yaptırım uygulanmasını ve İran’ı çevreleyip zayıflatmanın bir yolu olarak Devrim Muhafızlarının terör örgütü ilan edilmesini talep ettim” dedi.

TELAVİV-
İran’ın İsrail’e yönelik misilleme saldırısının ardından bölgedeki gerilim sürüyor. İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, bugün 32 ülkeye mektup gönderdiğini açıkladı. Onlarca dışişleri bakanı ve dünyanın önde gelen isimleriyle görüştüğünü belirten Katz, “İran’ın füze planına yaptırım uygulanmasını ve İran’ı çevreleyip zayıflatmanın bir yolu olarak Devrim Muhafızlarının terör örgütü ilan edilmesini talep ettim. İran çok geç olmadan durdurulmalıdır” dedi.

ABD’den İsrail savunmasına destek vurgusu

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Savunma Bakanı Lloyd Austin’in İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamada, iki bakanın İran’ın gerçekleştirdiği saldırı ve sonrasındaki gelişmeleri ele aldığı ve ABD tarafının İsrail’den İran’a karşı saldırı düzenlememesi çağrısında bulunduğu aktarıldı. Görüşmede, Austin’in “ABD’nin İsrail’in savunmasına yönelik kararlı desteğini yinelediği ve bölgesel istikrara yönelik stratejik hedefini bir kez daha vurguladığı” ifade edildi.

Okumaya devam et

Dünya

İran dini lideri Hamaney’den 2 bin 127 mahkuma af veya ceza indirimi

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 2 bin 127 mahkumun af kapsamına alınması veya cezalarının hafifletilmesi ile ilgili öneriyi onayladı.

Aynur Sena Çabuk
TAHRAN-
İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle bazı mahkumlara af veya ceza indirimi içeren öneriye onay verdi. Söz konusu kararın, askeri ve muhtelif sivil mahkemelerde yargılanan 2 bin 127 mahkumu kapsadığı ve bu mahkumların af kapsamına alınarak serbest bırakılacağı veya cezalarının hafifletileceği belirtildi.

Öte yandan, İran Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, Hameney’e yazdığı mektupta, gerekli şartlara sahip 2 binin üzerinde mahkumun cezalarının hafifletilmesi veya affedilmesini önermişti.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.