Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

OKX TR’den 2024 ilk yarısına dair piyasa değerlendirmesi

Haziran ayının sona ermesiyle küresel piyasalar, 2024’ün ilk yarısını geride bıraktı. 2024’ün ilk yarısında kripto para piyasalarında makro faktörlerin etkisi hissedilirken, Bitcoin yarılanması, spot ETF gelişmeleri ve artan kurumsal adaptasyon öne çıktı. Bitcoin, yılın başından 30 Haziran’a kadar yüzde 40’ın üzerinde performans gösterdi.

İSTANBUL-Küresel piyasalar, haziran ayının sona ermesiyle 2024’ün ilk yarısını resmen geride bıraktı. Makroekonomik gelişmelerin, başta ABD merkez bankası Fed olmak üzere küresel merkez bankalarının enflasyonla mücadele yöntemlerinin ve faiz indirimi rotalarının, dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen seçimlerin ve jeopolitik gerilimlerin damga vurduğu altı ayda kripto para birimleri de makro gelişmelerden etkilendi. Öte yandan, kripto para piyasaları kurumsal adaptasyonun arttığı, spot borsa yatırım fonları gibi yeni yatırım araçlarının onaylandığı, Bitcoin’in dört yılda bir gerçekleşen yarılanmayı yeniden deneyimlediği bir dönemden çıktı. OKX TR’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çamır, yılın ilk yarısına ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

“YILIN İLK YARISINDA HEM SEVİNCİ HEM ENDİŞEYİ YAŞADI”

2024’ün kripto para piyasaları için dijital varlıkların geleneksel piyasalardaki kabulünü destekleyen olaylarla başladığına dikkat çeken Çamır, “Kripto gündemi 2024’ün ilk altı ayında da durulmadı. Dünyanın en değerli dijital varlığı Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydettiği bir dönem olan ilk yarı, yatırımcıya hem üzüntüyü hem sevinci yaşattı. Yarılanma etkinliği Bitcoin’e yönelik arz ve talebi doğrudan etkilerken Bitcoin fiyatına dayalı spot borsa yatırım fonlarının (ETF) onaylanması Wall Street’te kripto varlıklar için yeni bir alan açtı. Öte yandan ülkemiz, uzun süredir tartışılan kripto varlık yasasını kabul ederek regülasyon açısından öncü bir adım attı” dedi.

Şubat 2024’te Türkçe uygulamaları, Türkçe desteği ve 7 gün 24 saat para yatırma çekme olanağıyla ürünlerini duyuran OKX TR’nin ilk yarıda hedeflerine büyük ölçüde ulaştığını dile getiren Çamır, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“OKX her ay düzenli olarak yayımladığı Rezerv Kanıtı raporlarıyla güveni tesis etmeye; Web3, Ordinals ve Runes gibi yeniliklerde attığı adımlarla sektörde inovasyona liderlik yapmayı sürdürdü. OKX TR ise; bu küresel vizyonu yerel pazara başarıyla ulaştırmak için hem sahada hem de ekran başında elinden gelenin en iyisini yaptı. Ödül havuzlarıyla topluluğumuzu gerçekten önemsediğimizi vurguladık. Gerçekleştirdiğimiz fiziksel etkinliklerle Türkiye’de kalıcı olduğumuzu anlattık. Lansmanı takip eden günlerde App Store’un en çok indirilen kripto para borsaları arasına adımızı kalıcı olarak yazdırdık. Bir yandan kurumsal işbirlikleriyle geleneksel finansla temas kurarken bir yandan da regülasyon konusundaki yapıcı görüşlerimizle sürecin bir parçası olduk, hazırlıklarımızı tamamladık. Yılın ikinci yarısında da hizmet kalitemizi korumaya ve yükseltmeye, Türk kripto yatırımcılarını nitelikli projelerle buluşturmaya, Türkiye’nin dört bir yanında blok zinciri ve Web3 topluluğuyla bir araya gelmeye devam edeceğiz.”

MEMECOİN’LER DALGALI PİYASADAN YARARLANDI

Bu dönemde Runes ve Ordinals gibi protokollerin Bitcoin’de inovasyonu yeniden canlanırken piyasanın genelindeki tematik performanslara bakıldığında ise dalgalı piyasaların kazananının memecoin’ler olduğunu görüldü. Memecoin’ler, yılın ilk yarısında yüzde 1.834 değer kazandı. En iyi performans gösteren temaları yüzde 214 getiriyle gerçek dünya varlıklarının blokzincirine taşınmasını öngören tokenizasyon odaklı projeler ve yüzde 72 getiriyle küresel teknolojideki trendden nasibini alan yapay zeka token’ları izledi. Öte yandan merkeziyetsiz fiziksel altyapı (DePIN) projeleri de yüzde 59’luk getiri gördü.(DHA)

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası: Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 50’de sabit tutulmasına karar vermiştir.(DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

Samsun tarımda öncü şehirlerden

Samsun, birçok sebze ve meyve üretiminde Türkiye’de ilk 3’te bulunuyor.

MUSTAFA YUNUS GONCA
SAMSUN
– Kenevir, lahana, karnabahar, fındık gibi ürünlerin büyük bir kısmı Samsun’da üretilerek Türkiye’nin farklı yerlerine gönderiliyor.

Bafra, Çarşamba ve Vezirköprü Ovalarıyla tarımda zirveyi zorlayan Samsun, Türkiye’nin sebze ve meyve ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılıyor. Samsun’da 63 bin 438 dekar alanda lahana üretimi sürüyor. Samsun’da Türkiye genelinde 416 bin 100 tonluk lahana üretimi ile birinci sırada yer alıyor. Karnabahar üretiminde ise 17 bin 545 dekar alanda 70 bin 98 ton üretiliyor. Türkiye genelinde karnabahar üretiminde yüzde 27,87 üretimi olan Samsun bu konuda da birinci sırada yer alıyor. Diğer sebze ürünlerine bakıldığında brokolide 6 bin 200 dekar alanda 15 bin 500 ton ile ikinci sırada, 6 bin 465 dekar alanda 6 bin 661 tonluk üretim ile barbunya fasulyede Türkiye’de üçüncü sırada, 5 bin 496 dekar alanda 19 bin 441 tonluk pırasa üretimi ile Türkiye’de üçüncü sırada, bin 943 dekar alanda 6 bin 568 tonluk turp üretimi ile Türkiye’de üçüncü sırada, biber üretiminde 49 bin 784 alanda 181 bin 932 tonluk üretim ile 6. sırada yer alıyor.Tarla bitkileri üretiminde ise kenevirde Türkiye’de 1’inci, çeltik üretiminde 2’nci, soya fasulyesinde 5’inci, tütün üretiminde 5’inci sırada, ayçiçeğinde ise 9’uncu sırada yer alıyor.Samsun’un meyve üretimine bakıldığında ise 1 milyon 210 bin dekar alanda 112 bin 536 ton fındık üretimi ile Türkiye’de 2’inci sırada, 2 dekar alanda bin 125 ton kızılcık üretimi ile 2’nci sırada, 5 bin 315 dekar alanda 11 bin 759 ton kivi üretimi ile Türkiye’de 4’üncü sırada, 11 dekar alanda 440 ton muşmula üretimi ile Türkiye’de 4’üncü sırada, 4 dekar alanda, bin 987 ton dut üretim ile Türkiye’de 8’inci sırada, 755 dekar alanda 6 bin 159 ton armut üretimi ile Türkiye’de 12’nci sırada, 9 dekar alanda 19 ton böğürtlen üretimi ile Türkiye’de 12’nci sırada, 4 bin 78 dekar alanda 6 bin 819 ton şeftali üretimi ile Türkiye’de 15’inci sırada, 74 dekar alanda, bin 320 ton ayva üretimiyle 18’inci sırada, elma 2 bin 487 dekar alanda 14 bin 338 ton elma üretimle Türkiye’de 30’uncu sırada bulunuyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

TÜİK: Tüketici güven endeksi yüzde 3,1 azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici güven endeksinin temmuzda bir önceki aya göre yüzde 3,1 azalarak 75,9 seviyesine gerilediğini açıkladı.

ANKARA-TÜİK, Temmuz 2024 dönemine ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında azalarak 75,9 oldu. Mevcut dönemde hanenin maddi durumunu gösteren endeks haziranda 75,9’e düştü. Gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi 60,4’e gerilerken; gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi ise 70,8’e düştü.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.