Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

3 bin 70 metrelik dağa solo tırmanış

Türkiye’nin ilk ve tek solo alpinisti Erdek Cennet, ’81 İl 81 Zirve Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı’ Projesi kapsamında Batı Toroslar içindeki Beydağları’nın 3 bin 70 rakımlı en yüksek zirvesi Kızlar Sivrisi’ne tırmanış gerçekleştirdi. Cennet, tırmanışını 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde yaptığı için ayrı bir gurur duyduğunu belirtti.


Türkiye’nin birçok dağında yüksek irtifa solo tırmanışları gerçekleştiren Erdek Cennet,‘81 İl 81 Zirve Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı’ Projesi kapsamında 16. tırmanışını Elmalı ilçesindeki 3 bin 70 rakımlı Kızlar Sivrisi’ne yaptı. Balıkesir’de yaşayan Erdek Cennet, aldığı dağcılık ve dalış eğitimlerinin ardından 10 yıldır Türkiye’nin farklı şehirlerinde tırmanışlar gerçekleştirmeye devam ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 65 ilde 400’den fazla dağın zirvesine tırmanış yapan Cennet, 2019 yılında kendisinin geliştirdiği‘81 İl 81 Zirve Solo Tırmanış Anadolu Parsı Unvanı’ projesi kapsamında tırmanışlarını sürdürüyor. Erdek, 16. zirve tırmanışını 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ve 15 Temmuz şehitlerine ithafen Kızlar Sivrisi’ne yaptı.

Yolculuk

Zirveye ulaşmanın mutluluğunu yalayan Türkiye’nin ilk ve tek solo alpinisti Erdek Cennet, “Tırmanışımı başarıyla gerçekleştirdim. Kızlar Sivrisi 3 bin 70 rakım ile Batı Torosların içinde yer alan Bey Dağları’nın en yüksek zirvesi olduğu için bu zirve tırmanışı benim için çok önemliydi. Buraya ulaşmak için Balıkesir’den otobüsle, Antalya’nın Korkuteli ilçesine oradan minibüs ile Elmalı ilçesine oradan yine minibüs ile Küçük Söğe Mahallesi’ne ve sonra Serkiz Ovası’na geldim. Ardıç ormanının içinden manzaraları yaşayarak 5.5 kilometre kamp yükü ile yürüyerek dağ evine ulaştım” diye konuştu.

“Değerli bir zirveydi”

Zirve yolculuğuna bin 950 rakımından başladığını dile getiren Erdek Cennet, “Ekin’de Yaylası’ndan geçerek, Kızlar Sivrisi Dağının batı klasik ortasından 3 bin 70 rakımlı zirveye ulaştım. Tırmanış rotasının tatlığı bakımından, görsel manzaraları, tırmanışı benim için çok değerli kıldı. Başarılı bir tırmanışı tamamlamış olmanın mutluluğu içerisindeyim. Normalde 6 ile 8 arasında tamamlanan yürüyüşü görüntü ve fotoğraf çekimi yaptığım için 10 saatte tamamladım” dedi.

“Hiç yorulmadım”

Zirveye ulaşan Erdek Cennet, projesi kapsamında 16. ilinin Antalya olduğunu belirterek,“16. zirvem 3 bin 70 metre yüksekliğindeki Kızlar Sivrisi noktası. Buraya Balıkesir’den otobüsle yola çıkarak çeşitli araçlarla geldim. Zirveye başarılı bir yürüyüş gerçekleştireceğim. Onca zahmet ve emek bu dağa değer. Kızlar Sivrisi Dağı’nda 3 zirveyi gerçekleştirdim. Güzel bir etkinlik olduk. Klasik rotayı kullanarak geldim. Çok güzel bir rota yorulmuyorsunuz yavaş yavaş yükseliyorsunuz. Balıkesir’den otobüsle Korkuteli’ye ardından Elmalı Söğle Mahallesi ve traktörle rota başlangıcına geldim. Bu yolculuk beni hiç yormuyor, zevkle yürüyorum” diye konuştu.
Cennet, yolculuğu boyunca bölge insanı tarafından çok iyi karşılandığını ve ağırlandığını sözlerine ekledi.

Daha önceki tırmanmışları

Erdek Cennet daha önce proje kapsamında Van Artos, Bitlis Süphan, Kayseri Erciyes, Kahramanmaraş Berit, Balıkesir Çatal, Rize Kaçkar ve Ağrı Dağı, Manisa Spil Dağı, Isparta Dedegül Dağı, Şanlıurfa Karacadağ, Mardin Turcel Dağı, Kütahya Murat Dağı, Uşak İtecik Dağı, Denizli Karçı Dağı, İzmir Boz Dağ zirvelerine tırmanış gerçekleştirmişti.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Asayiş

İzmir’de orman yangını

İzmir‘in Narlıdere ilçesinde çıkan orman yangınına, havadan ve karadan müdahale ediliyor.

İZMİR-Narlıdere ilçesinde Narlıdere Mezarlığı’nın yakınındaki ormanda saat 12.00 sıralarında yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları fark eden çevredekiler, durumu orman ekiplerine bildirdi. Bölgeye, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 4 uçak, 2 helikopter, 25 arazöz, 5 su ikmal, 4 dozer sevk edildi. Alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor.(DHA)Okumaya devam et

Çevre

Marmara’da hava sıcaklıkları 8 ila 12 derece artacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi’nde hava sıcaklıklarının yarından itibaren hafta sonuna kadar mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerine çıkacağını belirtti.

 Ünsal YÜCEL
EDİRNE-MGM İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada; hava sıcaklıklarının Marmara Bölgesi’nde mevsim normalleri üzerinde seyrettiği belirtilerek, yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre yarından itibaren daha da artacağı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri mevsim normallerinin 8 ila 12 derecenin üzerinde seyredeceğinin tahmin edildiği kaydedildi. Öte yandan hafta sonu beklenen yağışla sıcaklıkların azalarak mevsim normalleri civarına inmesinin beklendiği belirtildi. İleriki günlerde bazı illerde en yüksek sıcaklıkların, İstanbul: 32-34, Edirne: 34-42, Kırklareli: 32-37, Tekirdağ: 29-33, Kocaeli: 34-39 Sakarya: 34-39, Yalova: 31-33 derece aralıklarında olacağı tahmin ediliyor.

Yüksek seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle, kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere vatandaşların günün en sıcak saatleri olan 11.00 ile 16.00 arasında açık alanda bulunmamaları konusunda dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. (DHA)

Okumaya devam et

Çevre

Başkan Doğan: Temiz çevre, temiz Samsun diyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz

SAMSUN Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Doğan mesajında, “Yaşadığımız dünyanın gelecek nesillere bırakacağımız bir emanet olduğu bilinciyle hareket ediyor; hep birlikte daha güzel ve yaşanabilir bir çevre oluşturmak temennisiyle tüm vatandaşlarımızın 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ nü kutluyorum“ dedi.

İbrahim CANBULAT
SAMSUN-Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, “Dünya Çevre Günü, dünya genelinde çevre bilincini artırmak, doğal kaynakları korumak ve çevre dostu uygulamaları teşvik etmek için kutlanan önemli bir gündür. Çevrenin korunması ve geliştirilmesine dönük atılacak her adım insanlığın geleceği için büyük önem taşımaktadır. Çevresel sorunlar ve doğal dengenin bozulması giderek daha büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Küresel ısınma, iklim değişikliği ve doğal kaynakların aşırı kullanımı geleceğimizi tehlikeye atmaktadır. Bu durumun etkilerini en aza indirebilmek adına hem bireysel hem de toplumsal olarak üstümüze büyük sorumluluklar düşüyor” dedi.

Temiz çevre, temiz Samsun diyerek çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, “Hızla büyüyen dünyamızda nüfus ve yaşam standartları artarken bir yandan da tüketim hızla artmakta. Bu kapsamda doğal kaynaklarımızı daha dengeli ve verimli kullanma mecburiyetindeyiz. Bizler bu kapsamda sıfır atık ve çevre bilinciyle Samsun’umuzda ‘Yaşatan Şehir, Çevreci Belediyecilik’ vizyonuyla çevreci yaklaşım ve sürdürülebilir projeleri hayata geçirmeyi önemli buluyoruz. ‘Yeşil Kalkınma’ hamlesiyle iklim ve sıfır atık uyumlu; havası, suyu, toprağı daha temiz, örnek bir şehir olma gayesiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan tüm projelerde çevre olgusuna dikkat ediyor; temiz çevre, temiz Samsun diyerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünya Çevre Günü’nü kutlarken, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakma çabamızı sürdürüyoruz. Hemşehrilerimizin daha mutlu, daha sağlıklı ve daha güvenli bir fiziki çevrede yaşaması için gerekli ortam oluşturma gayesiyle hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Doğan, “Yaşadığımız dünyanın gelecek nesillere bırakacağımız bir emanet olduğunu bir kez daha hatırlatıyor; hep birlikte daha güzel ve yaşanabilir bir çevre oluşturmak temennisiyle tüm vatandaşlarımızın 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ nü kutluyorum” diye konuştu. (DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.