Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

İşe gitmeden sigorta primi biriktiren ‘sahte çalışanlar’ yandı

Emrecan Bayram – Onur Altındağ
ZONGULDAK – Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Zonguldak İl Müdürü Erkin Avcı, kayıt dışı istihdam ve sahte sigortalılıkla mücadelenin sürdüğünü anlattı. Sahaya çıkmadan bile dijital ortamda kayıt dışı istihdamı tespit edebildiklerini anlatan Avcı, işe gitmeden sigorta girişi yapılarak emeklilik primi biriktiren sahte çalışanları da tespit edip emeklilik gün sayılarını da iptal ettiklerini ifade etti.

Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında hayata geçen KADİM projesi başarı elde etti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Zonguldak İl Müdürü Erkin Avcı, kayıt dışı işçi çalıştıran işletmelere yönelik sahadaki çalışmalarda 9 ayda 60 kayıt dışı sigortalılık tespit ettiklerini açıkladı. Avcı, KADİM projesi ile kurumlardan gelen bilgiler doğrultusunda sahaya bile çıkmadan dijital ortamda kayıt dışı istihdamı tespit edebildiklerine vurgu yaptı. İl Müdürü Avcı, dijital ortamla ilk 9 ayda 371 kayıt dışı istihdamın tespit edilerek gerekli cezanın uygulandığını açıkladı.

Kayıt dışı istihdam sağlayan işletmelere en az iki asgari ücret cezası uygulandığının altını çizen Avcı, işletmelere çağrıda bulunarak bir an önce gerekli girişimleri yapmalarını istedi. Kayıt dışı işçi çalıştırarak para kazandığını zannedenlerin büyük bir risk aldığını ifade eden Avcı, şöyle dedi.

“Kurumumuzun oluşturduğu birimlerimiz mevcut. Alanda sahte sigorta ve kayıt dışı işçi çalıştırmayı bunların vasıtasıyla engellemeye veya azaltmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda 2021 yılı ilk 9 ayı içerisinde KADİM birimlerimiz vasıtasıyla 371 kayıt dışı sigortalılık tespiti yapmışız. Denetim birimlerimiz vasıtasıyla alanda yaptığımız incelemelerde 9 ay içerisinde 60 kayıt dışı sigortalılık tespiti yapmışız. Bundan şunu çıkartmamız gerekiyor. Artık alana çok inmemize gerek yok artık dijital ortamda paydaş kurumların verileri değerlendirmesinden artık kayıt dışı sigortalılığı tespit edebiliyoruz. durumlardan kayıt dışılığa ulaşabiliyoruz. Ama istiyoruz ki işletmeler yasal yollardan düzgün şekilde bunu bildirsinler. Kayıt dışı istihdam sayısını azaltalım. Sosyal güvenlik sistemini daha ileri aşamaya taşıyalım. İnşallah yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde hem ülkemiz hem de Zonguldak için çok verimli çalışmalar yürütmüş oluruz. Cezai işlem rakamlarını almadım ama her bir kayıt dışı tespitimizde işe girişin verilmemesinden dolayı otomatik olarak iki asgari ücret cezası uyguluyoruz. Kaç ay bildirilmemişse ceza uygulanıyor. İşletmenin daha önce hiç çalışanı yoksa tutmuş olduğu deftere göre iki asgari ücret cezası uyguluyoruz. Baktığımızda bir kayıt dışı işçiden dolayı işletmemiz 15-20 bin lira civarında cezaya maruz kalabilir. Bu rakam aslında teşviklerden faydalanan bir işletmenin işçi için ödemiş olduğu primlerden 19 aylık primine tekabül eder. İşletmelerimizi özellikle uyarmak istiyoruz. Kayıt dışı işçi çalıştırarak para kazandığını zannedenler aldığı riskin çok daha fazla olduğunu bilmeliler.”

Sahte sigortalının primleri iptal ediliyor

SGK İl Müdürü Erkin Avcı, sahte sigortalılıkla ilgili mücadelenin de sürdüğünü aktardı. İşe gitmeden sigorta girişi yapılan ve böylelikle prim gün sayısı biriktirenlerin tespit edilmesi halinde günlerinin iptal edildiğini anlatan Avcı, sahte sigorta primi biriktirerek emekli olanlara ödenen rakamların da geri alındığını aktardı.

“Anlaşmalı boşanma kadının sömürülmesidir”

Muvazaalı boşanmada son 10 yıllık denetimlerin büyük bir etkisi olduğuna vurgu yapan SGK İl Müdürü Erkin Avcı, kadın örgütlerine çağrı yaparak “Anlaşmalı boşanmada kadın babasının maaşının yüzde 25’ini alıyor. Ancak eşinin vefat etmesi durumunda maaşının yüzde 75’i aylık bağlanıyor. Anlaşmalı boşanmadan sonra eşinin vefat etmesi durumunda hem mirasından faydalanamıyor hem maaşını alamıyor. Çünkü ortada evlilik durumu söz konusu değil. Bu da kadının ciddi manada mağdur edilmesidir. Muvazaalı boşanma aslında kadının sömürülmesidir” diye konuştu.

2021 yılında anlaşmalı boşanmalarda 250 adet rapor oluşturulduğunu ifade eden Avcı, sözlerini şöyle tamamladı:
“Muvazaalı boşanma kurumumuzun önemli problemlerinden bir tanesi. SGK Zonguldak İl Müdürlüğü olarak bize intikal ettirilen her bir ihbarı titizlikle değerlendiriyoruz. Ve denetim birimlerimiz vasıtasıyla sonuçlandırmaya çalışıyoruz. Son dönemlerde ihbarların sayısı ciddi manada azaldı. Bu demektir ki daha önceden yaptığımız faaliyetler etkili oldu. İnsanlar eskisi kadar muvazaalı boşanma yöntemine başvurmuyorlar. Yaklaşık son 10 yıl içerisinde yaptığımız denetimlerle muvazaalı olduğunu tespit ettiğimiz aylık bağlamaların aylıklarını iptal ettik. Ödemiş olduğumuz tutarların tamamını faiziyle geri alma yöntemine başvurduk. Bu yöntemi duyanlar kendileri de bu aşamadalarsa vazgeçtiler. Gelip yapılandırmadan faydalandılar veya bu yönteme başvuracak olanlar bundan vazgeçtiler. Şu an denetim eleman sayımız ciddi manada yükselmiş durumda, 2021 yılında 250 adet bu konuda rapor oluşturduk. Her biri birimlerimize gitti. Gereği yapılıyor. Muvazaalı boşanma aslında kadının sömürülmesidir. Eşinin varlığında babasının maaşına gidebilmesi için hülle yoluyla da olsa yaptığı boşanma eşinin ani boşanma durumunda kadının mağdur olması anlamına geliyor. Çünkü biz babadan yüzde 25 aylık maaş bağlıyoruz. Eşten maaşı yüzde 75 olarak bağlanıyor. Aynı zamanda eşinin vefatı halinde evlilikleri olmadığından eşinin mirasına talip olmuyor. Bu kadının ciddi manada mağdur edilmesidir. Biz SGK olarak bununla ciddi manada mücadele ediyoruz. Bu konuda tüm sivil toplum örgütlerinin özellikle kadın örgütlerinin ciddi çaba sarf etmesi gerekiyor.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Kripto piyasasının uzmanları Alpha Traders Summit’te bir araya geliyor

OKX’in kripto alım satımında uzman isimleri buluşturan Alpha Traders topluluğu, Türkiye’deki ilk etkinliğine imza atmaya hazırlanıyor. 18 Temmuz’da İstanbul’da gerçekleştirilecek Alpha Traders Summit, Türkiye’nin en iyi kripto trader’larını ve kripto piyasasının önemli isimlerini bir araya getirecek.

İSTANBUL-Kripto yasasının Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından, Türkiye’deki kripto para odaklı etkinlikler de artmaya başladı. Küresel kripto para borsası ve web3 teknoloji şirketi OKX, kripto işlemlerinde uzman isimleri buluşturan Alpha Traders topluluğunun dünyadaki ilk etkinliğini 18 Temmuz’da İstanbul’da gerçekleştirileceğini duyurdu. Alpha Traders Summit, Türkiye’nin kripto alım satım alanında öne çıkan isimlerini, OKX ürün ekibinden yetkilileri ve ekosistemin tanınan kanaat önderlerini bir araya getirecek.

ODAKTA YAPAY ZEKA DESTEKLİ KRİPTO ALIM SATIMI DA VAR

Zengin bir içerikle tasarlanan Alpha Traders Summit’te katılımcılar, sektörün uzman isimlerinden kripto portföylerini optimize ederken riskleri yönetmelerini kolaylaştıracak eyleme geçirilebilir stratejileri, kripto alım satımındaki son trendleri, yapay zeka ile kripto alım satımı gibi güncel başlıkları öğrenme fırsatı bulacak.

BENZERSİZ İÇGÖRÜLER VE BAĞLANTI KURMA İMKANI

OKX’te işlem yapan özel bir yatırımcı topluluğu olan Alpha Traders’a, yalnızca en az 500 bin USDT işlem hacmine ulaşan ve son 90 günde pozitif bölgede kalmayı başarabilen trader’lar dahil ediliyor. Bu kullanıcılar, OKX’in ürün ekipleriyle doğrudan iletişim fırsatıyla önerilerini ve geri bildirimlerini paylaşarak OKX’in ürünlerinin geliştirilmesine de katkıda bulunuyor. Ayrıca bu kullanıcılar, OKX’in sektöre ilham veren yeni özelliklerini deneme ve kapalı OKX etkinliklerine katılma olanağına da sahip oluyor.

18 Temmuz’da gerçekleştirilecek OKX TR Alpha Traders Summit ile katılımcılar, piyasa eğilimleri, risk azaltma teknikleri ve riskten korunma stratejileri hakkında, başarısını kanıtlamış uzman isimlerin deneyimlerinden yararlanma ve benzersiz içgörüler elde etme fırsatı bulacak. “Kripto Alım Satım Sanatında Ustalaşmak” başlığıyla düzenlenecek özel etkinliğe katılma başvurusu kabul edilenler, Türkiye kripto ekosisteminin en aktif üyeleriyle tanışma ve bağlantı kurma olanağından yararlanabilecek.

“ZİRVE, TÜRKİYE’DE KRİPTONUN POZİTİF GELECEĞİNİ MÜJDELİYOR”

OKX TR Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çamır, etkinliğe ilişkin görüşlerini şu ifadelerle paylaştı:

“Şubat 2024’te gerçekleştirdiğimiz lansmandan bu yana kriptonun kanaat önderleriyle etkileşimimizi daima üst seviyede tuttuk ve topluluk buluşmalarıyla kullanıcılarımızla sahada da bağ kurduk. Global ekiplerimizin desteğiyle düzenlediğimiz bu etkinlik, çabalarımızın bir devamı olarak, Türkiye’de kriptonun pozitif geleceğini müjdeliyor. OKX TR olarak alanının en iyilerini ve kripto sektörünün geleceğini inşa edenleri Türkiye’deki kripto topluluğuyla buluşturmayı sürdüreceğiz.”(DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

Fatih Erbakan: Emeklilere reva görülen zam haksız ve adaletsiz

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, emeklilere yapılan zammın haksız ve adaletsiz olduğunu söyledi.

ANKARA-AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler’in en düşük emekli aylığının 12 bin 500 liraya yükseltileceğini duyurmasına ilişkin yazılı açıklamada bulunan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, rakamın beklentileri karşılamadığını ve açlık sınırının çok altındaki maaşlarla adeta süründürülen emeklilere yapılan bu zammın hükümetin adaletsiz tutumunu bir kez daha gözler önüne serdiğini söyledi.

“12 BİN 500 TL İLE GEÇİNMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Yaptığı yazılı açıklamada Erbakan, emeklilerin geçim sıkıntısına dikkat çekerek, “10 bin TL ile geçinemeyen emeklimizin 12 bin 500 TL ile geçinmesini beklemek ya bir akıl tutulmasıyla ya da milletin derdinden derin bir kopuşla açıklanabilir” ifadelerini kullandı.

“GEÇEN YILA GÖRE VERGİLERDE YÜZDE 120 İLA 200 ARTIŞ YAPILDI”

Vergilerde yapılan artış ve zamların emeklilerin yaşamını daha da zorlaştırdığını ifade eden Erbakan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Açlık sınırının çok altındaki maaşlarla adeta süründürülen emeklilerimizin en düşük seviyede maaş alanları ayda 12 bin 500 liraya, diğerleri ise sıfır artışa layık görüldü! Açıklanan bu rakam, en düşük emekli aylığının asgari ücrete endekslenmesi çağrımızdan ve beklentimizden uzak kalmıştır. Ayrıca ödenen prim gün sayısına göre emeklilerimizin maaşlarında bir iyileştirme olmayacağı, bu hususta hükümetin adaletsiz tutumuna devam etmekte ısrarlı olduğu anlaşılmaktadır. Yapılan 2 bin 500 TL tutarındaki artış, yüzde 25’lik bir iyileştirmeye tekabül ediyor olsa da zammın yapıldığı taban olan 10 bin TL çok sembolik bir rakamdır. Geçen yıla göre vergilerde yüzde 120 ila yüzde 200 oranında artışa gittiniz. Temmuz ayıyla birlikte konut kiralarına yüzde 65 oranında zam yapılmasının önünü açtınız. Elektriğe yüzde 38 oranında zam yaptınız. Gıda fiyatlarını ise kontrol edemez bir durumdasınız. TÜİK enflasyonu dahi yıllık yüzde 75 seviyesinde seyrediyor. “

“DEVEKUŞU GİBİ BAŞINIZI KUMA GÖMMEYİN”

Erbakan, emeklilerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, “Böylesine bir ekonomi ortamında emeklinin 12 bin 500 TL ile yaşamını idame ettirmesini beklemek bir yana, emeklilerimizin verdiğiniz zamlardan memnun olmasını ummak, bu zammı bir müjdeymiş gibi açıklamak, en hafif ifade ile devekuşu gibi başını kuma gömmektir” İfadelerini kullandı.

“EKONOMİK BAŞARISIZLIĞIN FATURASI EMEKLİLERE KESİLMEMELİ”

Emeklilerin yıllarca ülkenin kalkınması için çalıştığını ve yeterince prim ödediğini belirten Erbakan, “Emeklilerimize, hükümetin yıllardır süregelen ekonomik başarısızlığının faturasının ödetilmesi asla kabul edilemez. Tüm uyarılarımıza rağmen borç-faiz-zam-vergi ekonomisi ile küreselcilere ödediğiniz faizlerin, kamuda durduramadığınız israfın, holdinglere ödediğiniz milyarlık garantilerin ve affettiğiniz vergilerin acı faturasını bugün emeklilerimize ödetmektesiniz” ifadelerini kullandı.

“ZAMLAR BÜTÇENİN ÇOK KÜÇÜK BİR KISMINA DENK GELİYOR”

Erbakan, yapılan zamların bütçeye maliyetinin sadece 33,2 milyar TL (1 milyar Dolar) olduğunu belirterek, “Emeklilerimize reva gördüğünüz düşük zammın sebebi olarak “Orta Vadeli Program’a bağlılık, bütçe disiplinini sağlama, bütçe karşılığını belirleme, sürdürülebilirliği sağlama” gibi gerekçeler öne sürerek, verdiğiniz zammın bütçeye maliyetini 33,2 milyar TL olarak açıklamanıza karşılık olarak, yapmış olduğunuz zammın; bu sene yapacağınız 8,34 trilyon TL’lik (253 milyar Dolar) vergi tahsilatının binde 4’üne, 2,65 trilyon TL’lik (80,3 milyar Dolar) borçlanmanın yüzde 1,23’üne, 1,25 trilyon TL’lik (38 milyar Dolar) faiz ödemesinin yüzde 2,6’sına, imtiyazlı holdinglere yapacağınız 162 milyar TL garanti ödemesinin 5’te birine tekabül ettiğini hatırlatıyoruz. Emeklisine, topladığı vergilerin binde 4’ü kadar zam yapan bir hükümetin, bütçe yükü gibi mazeretlere sığınmasını asla kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i emeklilerin haklarını savunmaya davet eden Erbakan, “Kamuda çift maaş alanların haklarını savunduğunuz kadar emeklilerimizin de haklarını savunmalısınız. Yeniden Refah Partisi olarak, hükümete en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine yükseltmesi ve ödenen prim gününe göre emekli maaşlarının artırılması hususundaki çağrımızı yineliyoruz. Emeklilerimize reva görülen bu haksız ve adaletsiz tutumdan acilen geri dönülmelidir” dedi.

“TÜRKİYE MİLLİ GÖRÜŞ İKTİDARINI BEKLİYOR”

Erbakan, hükümetin emeklilere yönelik tutumunun değişmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye, kısa bir koalisyon döneminde dahi emekliye, emekçiye refahı getiren Milli Görüş iktidarını bekliyor. Yeniden Refah Partisi olarak Milli Görüş ruhuyla işbaşına geleceğiz ve ilk işimiz paylaşımda adaleti sağlayarak dar gelirlinin refah seviyesini artırmak olacak” dedi.(DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

TÜİK: Haziranda 79 bin 313 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayında konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 azalarak 79 bin 313 olduğunu açıkladı.

ANKARA-TÜİKHaziran 2024 dönemine ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 azalarak 79 bin 313 oldu. Konut satış sayısının en fazla olduğu iller 13 bin 25 ile İstanbul, 6 bin 866 ile Ankara ve 4 bin 361 ile İzmir olurken; en az olduğu iller 34 ile Ardahan, 40 ile Hakkari, 44 ile Tunceli ve Bayburt oldu. Konut satışları ocak-haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 azalışla 545 bin 74 olarak gerçekleşti.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI AZALDI

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,4 azalış göstererek 6 bin 813 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 8,6 olarak gerçekleşti. Ocak-haziran döneminde gerçekleşen ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 57,7 azalışla 51 bin 415 oldu. Haziran ayındaki ipotekli satışların 1547’si, ocak-haziran dönemindeki ipotekli satışların 12 bin 176’sı ilk el satış olarak gerçekleşti.

İLK EL KONUT SATIŞI AZALDI

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 azalarak 25 bin 425 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 32,1 oldu. İlk el konut satışları ocak-haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 artışla 173 bin 324 olarak gerçekleşti. İkinci el konut satışları da haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 azalış göstererek 53 bin 888 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı yüzde 67,9 oldu. İkinci el konut satışları ocak-haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 azalışla 371 bin 750 olarak gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 45,1 azalarak 1440 oldu. Haziran ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 1,8 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satış sayısının en fazla olduğu iller 593 ile Antalya, 478 ile İstanbul ve 116 ile Mersin oldu. Haziran ayında ülke uyruklarına göre en fazla konut satışı sırasıyla 332 ile Rusya Federasyonu, 156 ile İran ve 102 ile Ukrayna vatandaşlarına yapıldı.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.