Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Aydemir: ‘Bir ölür, bin doğarız’

ERZURUM – AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Şehidimize rahmet niyaz ediyor, Ailesine, Dadaşlara, Kahraman ordumuza ve Yüce Milletimize başsağlığı diliyorum. Ve altını bir kez daha çiziyorum, ezanlar dinmez, bayrak asla inmez. Bunu herkes bilsin. Biz, bir ölür milyon doğarız. ‘ dedi. Milletvekili Aydemir, ‘Şehit Burak Tortumlu kardeşimi yüce Milletimizin yüreğine, Rabbimizin rahmetine emanet ediyoruz. ‘ kaydını düştü.

‘Bebek katillerini lanetliyoruz’

AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyesi Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 21 Ekim 2007’de yapılan anayasa değişikliği referandumuyla Cumhurbaşkanını halkın seçmesinin önünün açıldığını anımsattı. Gündeme ilişkin notlar düşen Milletvekili Aydemir, Muhalefetin AK Parti’nin önünü kesmek adına teröre destek verenlere kucak açtığını, Türk Milletinin ise Bebek katillerini, Dağlıca katillerini, Baykan katillerini unutmadığını ve lanetlediğini vurguladı.

Aydemir’den Muhalefete Kahramankazan Hatırlatması

Ankara Kahramankazan’da DEVA Partisi Genel Başkanına Kahramankazanlı büyüğün verdiği tepkiyi dillendiren Milletvekili Aydemir, ‘Hakikatin dili sokakta, dışarıda. Hakikat orada. Türk Milletinin yürek dili işte Kahramankazanlı büyüğümüzün dilidir. Ve o büyüğümüz şunu biliyor, tarihi bir süreç içiresinde neler yaşadığımızı biliyor. O acıları yaşamış, o yüreğinde iz etmiş o acılar. Onun için de Recep Tayyip Erdoğan isminin bir büyük nimet olduğunu, bunu kaybetmenin Türkiye için önüne çıkabilecek fırsatları, imkanları tepmek olduğunu biliyor. Feveranı ona. ‘ dedi.

21 Ekim 2007 Referandumu Ve Önemi

21 Ekim 2007’deki Anayasa değişikliği referandumunun, Türkiye’deki siyasi ve iktisadi kalkınma sürecinin, “vira bismillah” adımlarından biri olduğunu belirten Aydemir, referandumla vesayet özlemi çekenlerin ümitlerinin bittiğini kaydetti.

Milletvekili Aydemir, ‘2007 yılında bir referandum yapıldı. Referandum sonucunda Cumhurbaşkanını halkın seçmesinin önü açıldı. Bu bana göre Türkiye’deki siyasi sürecin, iktisadi kalkınma sürecinin Vira Bismillah adımlarından da birisidir. Dolayısıyla mübarek bir gündür, özel bir gündür. Özel bir adımdır. Ondan sonradır ki, vesayet özlemi çekenlerin de o talepleri, o özlemleri kursaklarında kalır olmaya başladı. 2016 15 Temmuzuna kadar bu hülya ile yaşayanlar oldu. Bundan sonra hiç mümkün değil, bundan sonra bu millet bu tür özlemlere fırsat vermeyecektir. Hele hele parlamenter sistem, güçlendirilmiş parlamenter sistem, altına bir takım ilaveler yaparak, süslemeler yaparak, özellikle vesayetçilerin hoşuna gidecek talepleri dillendirmeler sonuç bulmayacak, doğurmayacaktır.

2007 21 Ekim cumhurbaşkanımızı halkın seçmesinin önünün açıldığı gün olarak unutmayalım.
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçmeden önceki halden bahsediyorum, bu adım çok özel bir adımdır, bir reform adımıydı. Bir devrim dense yeridir.’ dedi.

‘Şehitlerimizin gazap oklarına muhatap olacaklar’

Siyasette teröre, teröristlere dönük, alan açma girişimlerinin olduğunu ifade eden Aydemir, “Özellikle muhalefet, sırf seçimlerde kendileriyle ittifak etsinler diye teröre destek verenlere kucak açıyor. Onlara kim sıcak bakar, kim kucaklayıcı tavır sergilerse şehitlerimizin gazap oklarına muhatap olacak.” diye konuştu.

Aydemir’den Muhalefete Sert Tepki

Milletvekili Aydemir, ‘Teröre, teröristlere dönük, sanki alan açma girişimleri var gibi, Siyasette bir large yaklaşım var. Özellikle muhalefet sırf seçimlerde kendileriyle ittifak etsinler diye teröre destek verenlere kucak açıyor. Oysa bebek katili tarifi bugün ortaya çıkmıştır. Siirt’in Baykan İlçesinde çıkmıştır. 9 aylık bebeği, 9 aylık Leyla Bebeği Derince köyünde gece yarısı vicdansızca, imansızca, kitapsızca katletmişlerdi o gün. Ve o kefene sarılı beden üç yaşındaki Serkan’a aitti. Bunlar Kürt çocuklarıydı. Orada 13’ü çocuk, 22 kişiyi katletmişlerdi O gün. 21 ekim 1993 gecesi 22 mazlumu katletmişlerdi. 13’ü çocuktu bunların. Minnacık bedenlerdi bunlar. Bunlar Bebek katili. Unutmayalım!.

Şimdi AK Partiyle beraber, özellikle 15 temmuzdan sonra bunların belini kırdık, bunları inlerine gömdük. Ama unutmayalım ki bunlara açılacak her kucak o Leyla Bebeğin ruhunu muazzep kılıyor. Muhalefete söylüyorum ben. Kefene sarılı Serkan Bebeğin ruhu azap duyuyor. Onlara kim sıcak bakar, kim kucaklayıcı tavır sergiler, bu şehitlerimizin mutlaka ama mutlaka gazap oklarına muhatap olacaklardır.’ vurgusunda bulundu.

Dağlıca Katilamı Hatırlatması

Basın toplantısında 21 Ekim 2007’de Dağlıca olayını hatırlatan Milletvekili Aydemir, ‘21 Ekim 2007’de Referandum’un olduğu gece Kuzey ırak’ta Dağlıca’ya sızıp oradaki askerlerimize dönük bir büyük terör girişimi olmuştu. Orada 12 şehidimiz, 16 yaralımız vardı. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Hafızaları tazeleyeceğiz. ‘ diye konuştu.

‘Yaptıkları kendilerine dönecektir’

Milletvekili Aydemir, ‘Görüyoruz, sureti haktan göstermeye çalışanlar, altını çizeyim ki HDP’nin böyle bir derdi de yok. Hiç umursamıyorlar bu işleri, yani açıktan desteğini veriyor. Ne yapması gerekiyorsa söylüyor onlara. Ama onlara ambalaj geçirmeye çalışanlar var, masumiyet ambalajı geçirmeye çalışanlar var. Toplumdan alacakları tepkiden endişe duyarak CHP’ve şürekası etrafındakiler HDP’lilere, pkk hempası olanlara masumiyet kılıfı geçiriyorlar. Oysa bakın yaşanmışlıklar orta yerde. 12 askerimiz bugün şehit edilmişti. 16 tane gazimiz vardı. Bunların ruhları onları çarpacak. Kim ki pkkya, kim ki HDP’e sıcak bakar, bu ruhların mutlaka ama mutlaka gazap oklarına muhatap olur. Altını çizerek, uyarma sadedinde söylüyorum. Sırf AK Partinin, sırf ülkemizin önünü kesebilmek için bu neviden yapılan girişimler kendilerine dönecektir. ‘ dedi.

Kahramankazan’daki Yaşlının Verdiği Ders

Basın toplantısında milli basiret ve fazilete işaret ederek, Kahramankazan’da bir yaşlının verdiği milli tepkiyi dillendiren Milletvekili Aydemir,’ Bakın önceki gün Kahramankazan’da bir yeni nevzuhur siyaset allamesine karşı yapılanları gördünüz. Sırf AK partiye yara vurmak için, AK Parti iktidardan düşsün diye oluşturulmuş bir siyasi yapı. Genel başkanı çok pespaye duruma düştü. Kim tarafından Kahramankazanlı bir kahraman yaşlımız tarafından. Onun söyledikleri aslında bu milletin yürek sözleri. Sosyal medyada, gazetelerde dile getirildi, yazıldı, çizildi. Görsel zeminde var bunlar.

Siz ne adına adım atıyorsunuz? Kahramankazanlı büyüğümüz ne diyor, ‘siz hendek kazıyorsunuz, dönen tekeri sekteye uğratmak için hendek kazıyorsunuz. Ve sizi, sayın cumhurbaşkanımız olmasaydı, kim tanırdı?’ diyor. Bu millet hakikatleri biliyor, görüyor. Böyle etrafınızdaki birkaç yandaşın sizi şişirmesiyle, ‘biz iktidara geliyoruz, biz şu noktadayız,’ sözleri hikaye. Hakikat ise işte kahramankazanlı büyüğün, o insanların söyledikleri. Siz insanları alıp getirip burada mecliste grup kürsülerinde konuşturuyorsunuz, onlara öğretilmiş, ezberletilmiş metinleri okutturuyorsunuz, onlar ancak sizi kandırır sizi. Kendi kendinizi kandırıyorsunuz. Hakikatin dili sokakta, dışarıda. Hakikat orada. Türk Milletinin yürek dili işte Kahramankazanlı büyüğümüzün dilidir. Ve o büyüğümüz şunu biliyor, tarihi bir süreç içiresinde neler yaşadığımızı biliyor. O acıları yaşamış, o yüreğinde iz etmiş o acılar. Onun için de Recep Tayyip Erdoğan isminin bir büyük nimet olduğunu, bunu kaybetmenin Türkiye için önüne çıkabilecek fırsatları, imkanları tepmek olduğunu biliyor. Feveranı ona. ‘ dedi.
Basın toplantısında muhalefete seslenen Milletvekili Aydemir, ‘Ben de buradan onlara diyorum ki, arkadaşlar bu millet size ayna tutuyor, aynaya bakın aynada hakikati görün. Ezbere kendi etrafınızdaki goygoycuların sözlerine inanmayın. Nevzuhur partilere söylüyorum, özellikle söylüyorum. ‘ diye konuştu.

Şehit Tortumlu Milletin Yüreğinde

Perşembe günü canını vatanı için adayan Jandarma uzman Çavuş Burak Tortumlu’yu ebediyen rahme ve minnetle anacaklarını belirten Milletvekili Aydemir, ‘Şehidimize Cenabı Haktan gani gani rahmet diliyorum, ailesine, dadaşlara, bütün milletimize, ordumuza başsağlığı diliyorum. Ve altını bir kez daha çiziyorum, ezanlar dinmez, bayrak asla inmez. Bunu herkes bilsin. Bir ölür milyon doğarız. Rahmet ve Minnetle anıyorum şehidimizi ve tüm şühedamızı.’ dedi.

Aydemir’den Gazetecilere Kutlama


Basın toplantısında Dünya Gazeteciler Günü dolayısıyla değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Aydemir, ‘Gazetecilik çok özel bir meslek, çok saygıdeğer bir meslek. Ancak hakkıyla yaparsanız öyle Gazeteciliği tenvir etme, aydınlatma, toplumun yolunu açma noktasında icra edenler hakikaten çok çok hayırlı bir iş yapıyorlar. Ama aksi olanları da biliyoruz zaman zaman. Buradan not düşüyorum ki, hakikatle uzak yakın ilişkisi olmayan şeyleri de sayfalarına satırlarına sütunlarına dökenler var, aktaranlar var. Bunlarda ne yazık ki bu mesleğe noksan getiriyorlar. Bu meslek hak etmediği halde onların yüzünden bir nakısa alıyor. Bundan dolayı da üzüntümü ifade ediyorum.

Tarihi seyre baktığınızda bugün önemli bir gün. Dünya Gazeteciler günü. Bir tesadüf müdür yoksa oradan mülhem midir bilmiyorum, bu günün kutlanması, Tercüman-ı Ahval Gazetesi, 1860 yılında ilk defa bugün yayınlanmış. Türk tarihinde basılı yayın olarak ilk defa Tercümaı Ahval. Yozgat’ta Çapanoğlu diye birisi tarafından yayınlanmış. Dolayısıyla bu yönüyle de çok önemli, çok değerli bir zaman. Bundan dolayı hepimiz de iftihar etmeliyiz. Yani gazetecilik mesleğine mensubiyet duyanlar için söylüyorum. Ben de kendimi o mesleğin mensuplarından biri olarak görüyorum. Teröre can veren kan veren gazeteci kardeşlerimi de minnet ve rahmetle anıyorum.’ Diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Bakan Şimşek: Vergi paketinde dar gelirliye yönelik hüküm yok

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM Başkanlığı’na sunulan yeni vergi paketinin ‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması’ ilkesiyle hazırlandığını, dar gelirli vatandaşa yönelik hükümler içermediğini belirtti.

ANKARA-Bakan Şimşek, bugün TBMM Başkanlığı’na sunulan yeni vergi düzenlemelerini içeren kanun teklifini DHA’ya değerlendirdi. Bakan Şimşek, uzun süredir teklif üzerinde ilgili tarafların görüşleri de alınarak çalışma yaptıklarını belirterek, “‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınması’ ilkemiz doğrultusunda dar gelirlilere yük getirmeyecek şekilde hazırlanan yeni vergi taslağımızın bakanlık bünyesindeki çalışmaları tamamlandı. İlk paket, hükümet ve partimizin ilgili organlarında da ele alındı. Artık konu Yüce Meclis’in takdirinde” dedi.

Şimşek, kayıt dışılığı önleyecek, vergide etkinlik, adalet ve verimliliği sağlayacak düzenlemeler yaptıklarını, vergi güvenliğini önceliklendirdiklerini ve istisnaların kaldırılması yönünde adım attıklarını söyledi. Taslağa son şeklini verirken tarafların taleplerine yönelik de düzenlemelere gittiklerini ifade eden Şimşek, “Taslağımız, dar gelirli vatandaşa yönelik hükümler içermemesine karşın bu şekilde itham edildiğimiz yönlere çekildi. Pakette, vergi adaletinin güçlendirilmesi, sermayeye yönelik vergi uygulamaları getirilmesi ve doğrudan vergilerin payının artırılması için düzenleme önerileri bulunuyor. Çalışmalarımızı, Türkiye’de vergilendirilmemiş alan bırakılmaması amacıyla yürütmeye devam edeceğiz. Kayıt dışılıkla kararlı mücadele ve gönüllü uyumu artıracak, bu yolla mali disiplini güçlendirecek adımlar atacağız” diye konuştu.

ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERE ASGARİ KURUMLAR VERGİSİ

Teklif ile yıllık konsolide hasılatı 750 milyon euro eşiğini aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergileme yapılan ülkelerdeki şube, iştirak ve iş yerlerinin asgari yüzde 15 kurumlar vergisine tabi tutulmasına yönelik yeni bir vergileme sistemi oluşturulacak. OECD’nin kurallarına uyumlu hazırlanan model, çok uluslu şirketlerin kazançlarının her hal ve takdirde yüzde 15 vergi yükü taşımasını amaçlıyor. Asgari kurumlar vergisi uygulamasına geçmeyen ülkeler, vergileme haklarını bir başka ülkeye devretmiş oluyor. Türkiye’de nihai ana işletmesi yurt dışında bulunan 1024 grup bulunurken, bunların ülkede 2 bin 134 işletmesi yer alıyor.

Teklif ile ayrıca kurumlar vergisi mükelleflerinin hesaplayacakları kurumlar vergisinin tespitine yönelik vergi güvenlik müessesi getiriliyor. Mükelleflerin ödeyecekleri kurumlar vergisi, beyan ettikleri kazancın indirim ve istisnalar düşülmeden önceki tutarının yüzde 10’undan aşağı olamayacak. Yeni işe başlayanlardan 3 yıl asgari vergi alınmayacak, mevcut yatırım teşvik belgesi olan mükelleflerin hakları korunacak, bazı istisna kazançlar kapsam dışında bırakılacak. Mikro ve küçük işletmelerin teknoloji geliştirme bölgeleri kazanç istisnası ile AR-GE ve tasarım indirimleri kapsam dışında olacak.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİNE KURUMLAR VERGİSİ

Teklif ile Türkiye’deki büyük yatırımlardan elde edilen kazançlara da artırımlı kurumlar vergisi uygulanacak. Yap-işlet-devret modeli ile kamu işbirliği projeleri kapsamında faaliyet gösteren kurumların bu faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlarına kurumlar vergisi oranı yüzde 25 yerine yüzde 30 olacak. Ayrıca mevcut uygulamada yatırım fon ve ortaklıklarının kazançlarının tamamı kurumlar vergisinden istisna tutuluyor. Bu istisna kar dağıtım şartına bağlanıyor. Teklif ile istisna kazancın yüzde 50’si ortaklara dağıtıldığında kar paylarını alanlardan gelir ve kurumlar vergisi alınacak.

SERBEST BÖLGLEERDE VERGİ İSTİSNASINA SINIRLAMA

Mevcut uygulamada serbest bölgelerdeki üretim faaliyetlerinden elde edilen kazançların tamamı, üretilen ürünlerin yurt içine ya da yurt dışına satılıp satılmadığına bakılmaksızın kurumlar vergisinden istisna. Ancak bu istisna artık sadece ihracat gelirleri ile sınırlandırılacak. Böylece yurt içine yapılan satışlardan elde edilen kazançlardan vergi alınacak.

Teklif ile yurt içi asgari kurumlar vergisi uygulamasının yanı sıra, vergi güvenliğini sağlamak amacıyla ticari kazanç elde eden gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükelleflerine yapılan bazı ödemelere gelir ve kurumlar vergisi kesintisi getiriliyor. Kapsama alınacak ödemeler Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenecek. Hasılat ile beyan arasındaki fark izaha davet nedeni olacak. Ayrıca, serbest meslek kazancı ve ticari kazanç yönünden gelir vergisi mükelleflerinin yılın belirli zamanlarında hasılatları tespit edilecek, beyanları ile tespit edilen hasılatları arasında uyumsuzluk olanlar izaha davet edilecek.(DHA)

Okumaya devam et

Çevre

AKOM: İstanbul’da sıcaklıkların 33-36 dereceler aralığında seyretmesi bekleniyor

İstanbul‘da hafta boyunca sıcaklıkların 33-36 dereceler aralığında seyretmesi bekleniyor. AKOM, vatandaşlara aşırı sıcakların etkili olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamaları konusunda uyarıda bulundu.

İSTANBUL-İstanbul Büyükşehir Belediye Afet İşleri Dairesi Başkanlığı AKOM verilerine göre, İstanbul’da sıcaklıkların hafta boyunca 33-36 dereceler aralığında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın poyraz (kuzey-doğu) yönünden çoğunlukla orta kuvvette, aralıklarla sert esmesi bekleniyor.

ÖĞLE SAATLERİNE DİKKAT

AKOM ayrıca İstanbulluları, özellikle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş altında çok fazla zaman geçirmeme, bol sıvı tüketme ve mevsim koşullarına uygun, ince, pamuklu kıyafet seçimine özen göstermeleri konusunda uyardı.

Yapılan açıklamada aşırı sıcakların etkili olduğu öğle saatlerinde başta yaşlılar, hamileler, çocuklar, astım ve kalp yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan İstanbulluların güneşli ortamda bulunmamalarının sağlıkları açısından faydalı olacağı belirtildi.

İstanbul’da hava sıcaklıklarının 28 Temmuz’a kadar mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.(DHA)

Okumaya devam et

Genel

TÜİK: Hizmet üretimi aylık yüzde 1,3, yıllık yüzde 0,8 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hizmet üretiminin mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttığını açıkladı.

ANKARA-TÜİK, Mayıs 2024 dönemine ilişkin hizmet üretim endeksi verilerini açıkladı. Buna göre; hizmet üretimi mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttı. Aynı ayda ulaştırma ve depolama hizmetleri yüzde 2,5 azaldı, konaklama ve yiyecek hizmetleri yüzde 5,9 arttı, bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 4,6 arttı, gayrimenkul hizmetleri yüzde 0,4 arttı, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler yüzde 0,2 azaldı, idari ve destek hizmetleri ise yüzde 5 arttı.

Mayıs ayında hizmet üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,3 arttı. Aynı ayda ulaştırma ve depolama hizmetleri yüzde 1,3 arttı, konaklama ve yiyecek hizmetleri yüzde 0,4 arttı, bilgi ve iletişim hizmetleri yüzde 0,5 arttı, gayrimenkul hizmetleri yüzde 6,5 arttı, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetler yüzde 2,6 arttı, idari ve destek hizmetleri ise yüzde 0,7 arttı.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.