Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Başkan Büyükakın: Denizi kirleten gemilere 16.5 milyon TL ceza kestik

Yaşanabilir bir kent için çevre çalışmalarını ve yatırımlarına devam edeceğini söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Yüzde yüz biyolojik arıtmayı gerçekleştiren ilk kentiz. Havadan, denizden ve karadan denetimler yaparak denizimizi kirleten unsurlara göz açtırmıyoruz. Bu çerçevede bu yıl içerisinde denizi kirleten gemilere 16.5 milyon TL ceza kestik” dedi.

Cihat Polat
KOCAELİ-
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, çevre dolayısıyla yaptıkları yatırım ve çalışmaları anlattı. Yarınlara daha yeşil, daha mavi, daha temiz bir Kocaeli bırakmak için tüm imkanlarını seferber ettiklerini ifade eden Başkan Büyükakın, “Yüzde yüz biyolojik arıtmayı gerçekleştiren ilk kentiz. 2024 yılında yüzde yüz ileri biyolojik arıtma tesisine ulaşan ilk belediye biz olacağız. Mavi bayraklı plajlarımız, sahil parklarımız, millet bahçelerimiz, balıklandırma çalışmalarımızı gibi Türkiye’ye örnek çevre yatırımlarımızı artırarak devam ettireceğiz. İzmit Körfezi’ne gözümüz gibi bakıyor ve hiçbir şekilde kirletilmesine müsaade etmiyoruz. Deniz uçağımız düzenli olarak kontrol uçuşları yaparak, Körfeze giren gemileri denetliyor ve bunlardan denize atık bırakılması durumunda ekiplere haber veriyor. Bu tip durumlarda çok ciddi cezalar uygulanıyor. Yine derelerden gelebilecek kirliliğe karşı da önlemlerimizi alıyoruz. Sanayi kuruluşlarından kaynaklı atıkları da yakından takip ediyoruz. Havadan, denizden ve karadan denetimler yaparak denizimizi kirleten unsurlara göz açtırmıyoruz. Bu çerçevede bu yıl içerisinde denizi kirleten gemilere 16.5 milyon TL ceza kestik” dedi.

“Balıklandırma projesi çerçevesinde yaklaşık 30 bin balığı denizlerimize saldık”

Yapılan çalışmaları anlatan Başkan Büyükakın, “26 milyon metrekareye yakın yeşil alana sahip bir kent olduk. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı yaklaşık 13 metrekareye çıktı. Çevresel sorunların çözümünde akıllı kent ve yenilikçi uygulamalarını da kullanıyoruz. Bu noktada SCADA Merkezimiz Türkiye’ye örnek. Eskiden su kaçağı oranı yüzde 70’lerde iken bu oranı yüzde 20’lere kadar indirdik Atık su arıtmadan çıkan suyu ikinci bir arıtmadan geçirerek elde edilen geri kazanım suyunu fabrikalara soğutma suyu ve yeşil alanların sulanmasında kullanıyoruz. Yıllık 12-16 milyon metreküp arasındaki tatlı suyu korumuş oluyoruz. Balıklandırma projesi çerçevesinde yaklaşık 30 bin balığı denizlerimize saldık. Böylece balık çeşitliliğinin oluşmasına katkıda bulunduk. Denizlerimiz artık su sporları organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor. Yelkenden yüzmeye kadar ulusal ve uluslararası su sporunu kentimizde rahatlıkla düzenliyoruz” diye konuştu.

“Kocaeli’yi Türkiye’nin bir numarası yapacağız”

Çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Başkan Büyükakın, “Hayata geçirdiğimiz bu çevre yatırımlarının, hizmetlerin tek gayesi var, Kocaeli’de yaşayan vatandaşlarımızın mutluluğu, huzuru. Kocaeli bir sanayi şehri olmasına rağmen aynı zamanda doğanın, turizmin, sporun, kültürün ve tarımın şehri. Kocaeli denizin şehri, üretimin şehri. Hep birlikte çalışacağız, üreteceğiz, Kocaeli’yi Türkiye’nin bir numarası yapacağız. İzmit Körfezimizde, Karadeniz sahillerimizde mutluluk içinde kulaç atacağız. Kocaeli’nde yaşayan her çocuğumuz sağlıklı, huzurlu, mutlu bir şekilde büyüyecek” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çevre

Samsun’da 2 bin 700 metrelik bisiklet yolu tamamlanıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesince (SBB), Adnan Menderes Bulvarı’nda yeşil yürüyüş yolu ve bisiklet yolu projesi çalışmalarında sona yaklaşıldı. Proje tamamlandığında 2 bin 700 metre ile sahil bandındaki en uzun bisiklet yollarından birisi olacak.

SAMSUN-SBB tarafından Adnan Menderes Bulvarı’nda yürütülen yeşil yürüyüş yolu ile bisiklet yolu projesi yüzde 95 oranında tamamlandı. Peyzaj çalışmalarının sürdüğü yolda bisiklet ve yürüyüş tutkunlarına şimdiden hizmet vermeye başladı. Kurupelit ile İncesu sahili arasındaki proje yeşil alan, yürüyüş yolu ve bisiklet yolu olarak tasarlanıyor. 2 bin 700 metrelik yolda vatandaşlar bisiklet sürmeye şimdiden başladı. Peyzaj düzenlemelerinin de yapılmasının ardından bisiklet yolu estetik bakımdan da tamamlanacak ve Samsun sahil bandındaki en uzun bisiklet yollarından birine sahip olacak.

SBB Başkanı Mustafa Demir, kentte hava kirliliğini önleyerek halk sağlığını koruyacak projelere büyük önem verdiklerini ifade etti. Demir, “Bisiklet kullanımı giderek artıyor. Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip şehri olma noktasında çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu alanda çalışmalarımızı genişleteceğiz. Çok uzun bisiklet parkurlarına sahip olacağız. Kurupelit ile İncesu arasındaki bisiklet yolu şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Çevre

750 adet keklik ve sülün OMÜ’de doğaya bırakıldı

500 adet Kınalı keklik ile 250 adet sülün, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) yerleşkesinde doğaya bırakıldı.

Erdi Demür
SAMSUN-
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, “2022 Yılı Kanatlı Av Hayvanı Tahsis Programı” kapsamında Gümüşhane, Kelkit Kanatlı Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu’ndan temin edilen 500 adet kınalı keklik ile Samsun Gelemen Sülün Üretim İstasyonu’ndan temin edilen 250 adet sülün; OMÜ ile 11. Bölge Müdürlüğü arasında yapılan iş birliği protokolü çerçevesinde üniversite yerleşkesine bırakıldı.

Programa OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, DKMP 11.Bölge Müdürü Halim Özdemir, rektör yardımcıları, OMÜ ve 11. Bölge Müdürlüğü personelleri katıldı.

Okumaya devam et

Çevre

Terme Park Yaşam Alanı ve Sosyal Tesisleri ilçeye prestij katacak

Terme Park Yaşam Alanı ve Sosyal Tesisleri’nde incelemelerde bulun Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, “İlçemize prestij katacak projelerin çalışmaları devam ediyor” dedi.

SAMSUN-
Terme’ye yeni bir sosyal tesis ve yaşam alanı kazandırmak için çalışmalarını sürdüren Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları devam eden Terme Park Yaşam Alanı ve Sosyal Tesisleri’nde incelemelerde bulundu.

“Terme’mizi güzel bir tesise kavuşturacağız”

Terme’ye prestij katacak projenin çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Kılıç, “Termemize yeni bir yaşam alanı ve sosyal tesis kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Terme Belediyesi olarak, meslek yüksekokulu, gençlik merkezi ve yarı olimpik yüzme havuzumuzu da içine alan bölgede yeni bir yaşam alanı inşa ediyoruz. Ekiplerimiz daha önceden dolgu çalışması yapılan 10 dönümlük alanda geçiş güzergâhları ve kanal temizliği çalışmalarını tamamlamıştı. Şimdi de yürüyüş yolu, bisiklet yolu, yaya köprüleri ve piknik alanları için çalışmalarını sürdürüyor. Pide evi için ise temel atıldı. Söz konusu alanda spor, oyun, kültür ve peyzaj alanlarının bulunduğu ilçemize yakışacak bir yaşam alanı ve pide evi kazandıracağız. Terme’mizi güzel bir tesise kavuşturacağız” diye konuştu.

“Her yönüyle yaşam alanı”

Terme Park projesinin sadece bir sosyal tesis değil aynı zamanda her yönüyle bir yaşam alanı olarak tasarlandığına dikkat çeken Başkan Kılıç, “Günde yaklaşık 18 bin aracın kullandığı Samsun-Ordu karayolu üzerinde bulunan projemizin birkaç ayağı olacak. Pide evimiz ve yaşam alanımız tamamlandıktan sonra spor alanları ve kültür alanlarını içinde barındıracak 2’nci etap çalışmalarımız başlayacak. Önümüzdeki yaz bu alanı inşallah hizmete açacağız. İlçemize şimdiden hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.