Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

ATB Başkanı Çandır: Antalya ihracatı ilk kez 2 milyar doları aştı

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ocak Ayı Meclisi’nde konuşan ATB Başkanı Ali Çandır, “Kentimiz ihracatı 2022 yılını yüzde 7,5 artışla, bu yıl tarihinde ilk kez 2 milyar doları aşarak, 2 milyar 24 milyon olarak gerçekleşti. İhracatımızın yüzde 52’sini oluşturan tarım sektörü ise yaşadığı düşüşe rağmen ikinci kez 1 milyar doları aşmayı başardı” dedi.

ANTALYA-
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ocak Ayı Meclisi, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında toplandı. Yönetimin bir aylık çalışmasıyla ilgili üyelerin bilgilendirildiği Meclis’te ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır; tarım, ekonomi ve kente ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 2022 yılını bir önceki yıldan daha düşük ve zayıf performansla geçirdiklerini ifade eden Başkan Ali Çandır, “Antalya olarak ülke ortalamasının üzerinde bir ekonomik hareketlilikle yılı tamamladık. Ancak 2021 yılına göre giderek durağanlaşan bir dönemi de yaşadık. 2022 yılını özellikle girdi maliyetlerindeki artışlarla hatırlayacağız. Çünkü katlandığımız maliyetlerle uyumlu fiyatlara ulaşmadık. Özellikle tarımsal üretim ve ticaretle uğraşanlar olarak yılı, daha çok borçlanarak ve birikimlerinden harcayarak faaliyetlerimizi sürdürmek zorunda kaldık. 2022 yılı şirket hareketliliğine baktığımızda kentimizde daha hareketli bir yıl geçirdiğimizi söyleyebilirim. Kurulan şirkette kentimizdeki yüzde 58’lik artışa karşılık ülkemizde yüzde 28’lik artış yaşanmıştır. Kapanan şirkette de benzer bir durum yaşanmıştır. Kentimizdeki kapanan şirkette yüzde 67’lik artış yaşanırken, ülkemizde yüzde 42’lik bir artış olmuştur. Yani 2022 yılında Antalya’da, ülke geneline göre çok daha fazla şirket kurulmuş ve kapanmıştır. Önceki yıllardan sıra dışı ölçüde farklılık söz konusu olmuştur” diye konuştu.

“Antalya’da çekle ödeme yüzde 132 arttı”

Antalya’da ve Türkiye’de çekle ödeme ve kullanılan kredilere yönelik bilgiler veren Başkan Çandır, “Kentimiz iş dünyasındaki çekle ödeme hacmi 2022 yılında yüzde 132 artarken, ülkemizde yüzde 94 artmıştır. Yıllık yurt içi üretici enflasyonunun yüzde 100’lerde seyrettiğini düşünürsek, reel bir işlem hacmi artışından bahsetmek mümkün değildir. Diğer taraftan karşılıksız çek hacminde kentimizdeki yüzde 76’lık artışa karşılık ülkemizde yüzde 49’luk artış olmuştur. Kapanan şirket artışındaki sıra dışı yükseliş için bir gösterge olabilir. Fakat protestolu senet hacminde ise tam tersine bir gelişme yaşanmıştır. Ülkemizde yüzde eksi 4,7’lik azalışa karşılık kentimizde protestolu senet hacmi geç yıla göre yüzde eksi 11,3 azalmıştır. Senetli iş hacmini bilemediğimizden ancak çekle ödeme hacmindeki değişime uygun bir değerlendirme yaptığımızda bile bu azalışlar dikkat çekici olmuştur.
2022 yılında kullanılan kredilerde ise kentimiz ülke genelinin oldukça altında kalmıştır. Aslında bu durumu yıl boyunca hemen her mecliste dile getirmiştim. Yani ülkemiz ortalamasının üzerinde hareketli bir yıl geçiriyoruz ama ortalamanın altında bir krediye erişim yaşıyoruz. Bu da bizi yavaşlatıyor demiştim. Şimdi yıllık değerlendirmede bunu daha açık görebiliyoruz. Toplam nakdi kredi artışında ülkemiz genelindeki yüzde 55’e karşılık kentimizde yüzde 41’lik bir gerçekleşme olmuştur. Üstelik ülke genelinde kredilerin yüzde 60’ından fazlasını özel bankalar sağlarken, kentimizde ancak yüzde 50’sini özel bankalar sağlamıştır. Krediye ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde özel bankaların kentimiz iş dünyasına bakışını bir kez daha yaşayarak öğrendik ve not ettik. Özel bankalardan borcuna sadakati yüksek olan kentimiz iş dünyası için kredi musluklarını gevşetmesini bekliyor ve talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Antalya’da ihracat 2022 yılında yüzde 7,5 artarak 2 milyar doları aştı

Antalya’da ihracatın yüzde 52’sinin tarım alanından oluştuğunu vurgulayan Başkan Ali Çandır, “Kentimiz ihracatı 2022 yılını yüzde 7,5 artışla, bu yıl tarihinde ilk kez 2 milyar doları aşarak 2 milyar 24 milyon olarak gerçekleşti. İhracatımızın yüzde 52’sini oluşturan tarım sektörü ise yaşadığı düşüşe rağmen ikinci kez 1 milyar doları aşmayı başardı. Üreticilerimize, ticaret erbaplarımıza ve ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum. Ancak üzülerek belirtmeliyim ki gerek toplam ihracatımız gerek tarım ve gıda ihracatımız ülkemiz büyümesinin gerisinde kaldı. Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında daha fazla çalışıp, ihracatımızı daha yukarılara taşımalıyız. Biliyorsunuz Eylül, 2021’den beri Antalya halleriyle ilgili domates, sebze ve meyve endeksleri açıklıyoruz. Kamuoyundan ve kurumlardan gördüğümüz ilgi ve aldığımız tepkiler, bizleri motive etmektedir. Enflasyonun ana sebebi olarak gösterilen, sebze-meyve üretim ve ticaretinin Antalya halleri özelindeki 2022 yılı hareketliliğini kısaca paylaşmak isterim. Hallerimizde toplam üretimin yaklaşık yüzde 20’si kadarı işlem görmektedir. Hallerdeki miktar ve fiyat değişimlerine baktığımızda, yurt içi üretici enflasyondan farklı değildir. İşlem miktarı ortalama yüzde eksi 25 azalmışken işlem fiyatları ortalama yüzde 117 kadar artabilmiştir. Tarımsal girdi fiyatları yüzde 122 tarımsal üretici fiyatları ise yüzde 151 artmıştır. Yani hallerdeki işlem miktarı azalmasına rağmen işlem fiyatları, ne girdi maliyetleri kadar ne de üretici fiyatları kadar artmadı. Bu demektir ki kamuoyumuz, hallerdeki işleyişi daha çok önemsemelidir. Böylece daha etkin yani sağlıklı fiyat oluşumunu destekleyeceklerdir. Halbuki toplam üretimin ülkemizde yaklaşık yüzde 30’nun kentimizde ise yaklaşık yüzde 20’sinin işlem görebildiği haller söz konusudur” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Ayakkabı dünyasının kalbi İstanbul’da atacak

Dünyanın önde gelen ayakkabı fuarlarından AYMOD, yerli ve yabancı 470 katılımcı firmayla kapılarını açtı. Fuarın açılışında bir de indirim müjdesi verildi. TASD Başkanı İçten, AYSAD ve TASD olarak ayakkabı fiyatlarında yüzde 10 indirim yapılması konusunda tavsiye kararı aldıklarını açıkladı.

Uğur Çetin – Muhammed Fırat Aksoy
İSTANBUL-
Bu yıl 68’incisi düzenlenen ve alanında Avrupa’nın en büyük organizasyonlarından olan Uluslararası AYMOD Ayakkabı Moda Fuarı başladı. 470’in üzerinde yerli ve yabancı katılımcı firmanın yer aldığı fuarı yedi bini yabancı alıcı olmak üzere toplam 25 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ayrıca, katılımcıların yüzde 10’undan fazlasını İtalya, Almanya, İspanya, Portekiz, Polonya ve İran’ın da aralarında bulunduğu 12 ülkeden gelen firmalar oluşturuyor.

Avdagiç: “Ayakkabı sektörü bu alan içinde pilot olabilecek bir sektör”

Açılışa katılan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç, “60 bin metrekarelik bir alandayız. Burada her 8 firmadan bir tanesi yabancı bir firma. Bir taraftan ihracatımız artıyor ama Türkiye iş dünyası olarak ihracatımızı ithalatla birlikte takip etmemiz gerekiyor. Ana beklentimiz, kur artışının enflasyon artışına yakın bir ortamda seyretmesi. Bunu sağlayabilirsek zaten sanayicimiz buna göre tüm planlamasını yapar. Burada sınır aşan e-ticarete özel bir alan açmamız lazım. Türkiye’nin toplam ihracatı içerisinde e-ticaret payı gelişmiş ülke ortalamalarının altında yer alıyor. Bu oranı hızlıca artırmamız gerekiyor. Ayakkabı sektörü bu alan içinde pilot olabilecek bir sektör. Covid sonrası internet üzerinden olan satışlarda bir düşüş olmadı. Bu trend oturdu ve payını artırıyor. TİM’in, İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nin ortağı olması için gerekli adımlar atıldı. İlk genel kurulunda TİM’i de yönetim kurulunda beraber çalışma imkanı bulacağız” şeklinde konuştu.

Gültepe: “Kamunun olumlu adımları moral motivasyonumuzu artırıyor”

Son dönemde kamu tarafından ihracatçılarımız için güzel haberler geldiğini vurgulayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “Bir ay içinde elektrik ve doğalgaz fiyatlarında iki kez indirim yapılması maliyet baskısı altındaki firmalarımıza biraz olsun nefes aldırdı. Uygun koşullu finansmana birkaç ay öncesine göre daha kolay erişebiliyoruz. Merkez Bankası’nın son düzenlemeleri de ihracat yapan firmalarımız açısından olumlu bir adım oldu. Bu tür adımlar firmalarımızın ve ihracat ailemizin moral motivasyonunu artırıyor. Küresel pazarlarda talep daralması nedeniyle ihracatımızın artış hızında bir yavaşlama var. Bizim her şeye rağmen, çarkları durdurmamız, üretim ve ihracatta 2022’nin ilk yarısındaki ivmeyi yeniden yakalamamız gerekiyor. Bunun bir yolu da ihracatçılarımızın yeni pazarlara açılmasından geçiyor. Ticaret Bakanlığımızın ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ bu yolda bize yeni fırsatlar sunuyor. TİM olarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Ocak ayında Venezuela ve Pakistan’a ticaret heyetleri düzenledik. 19’u ilk çeyrekte olmak üzere birliklerimizle birlikte bu yıl 100 ticaret heyeti planladık. Ayrıca 45 alım heyetini ülkemizde ağırlayacağız. Dünyanın dört bir yanında 250 fuara katılacağız” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Ekonomi

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü’nden 2022’de 75 milyon TL hibe ödemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Samsun İl Koordinatörlüğü, 2022 yılında 75 milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirdi.

SAMSUN-Samsun Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü’nün faaliyetleriyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre; tarım, hayvancılık, tarımsal sanayi, kırsal alanlarda yapılacak gıda ve katma değerli ürünler ile otel, restoran, dinlence alanı gibi kırsal turizm tesisleri başta olmak üzere birçok alanda mevcut ve yeni kurulacak olan işletmeleri Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği eş finansmanı ile destekleyen TKDK, yürütmekte olduğu IPARD-2 Programı ile de üretici ve yatırımcıları desteklemeye devam ediyor.

Yüzde 119’luk bir başarı

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü tarafından 2022 yılı içerisinde, IPARD-2 Programı kapsamında yatırım tutarı yaklaşık 230 milyon TL olan 198 projeye, 75 milyon TL hibe ödemesi yapıldı. Böylelikle TKDK Başkanlığı tarafından Samsun için 2022 yılı hedefi olarak belirlenen 63 milyon TL hibe ödemesi hedefi aşılarak yüzde 119’luk bir başarı elde edildi.

Bugüne kadar 426,92 milyon TL hibe

Samsun İl Koordinatörlüğü, bugüne kadar yatırım değeri 866,81 milyon TL olan toplam 1511 adet proje ile sözleşme imzaladı, bu projelere toplam 426,92 milyon TL hibe tahsis etti. 2022 yılı sonu itibarıyla bu projelerin 1316 adedi tamamlandı.

Bu projelerden 2022 yılı içerisinde 171 adedinin tamamlanan yatırımları için 29 milyon TL hibe ödemesi yapıldı, ayrıca 27 adet kapsamlı projeye banka teminat mektubu karşılığında yaklaşık 46 milyon TL avans ödemesi gerçekleştirildi; bu projelerin en kısa sürede tamamlanması için finansman desteğinde bulunuldu.

2022 yılında Samsun’a tamamı yeni olmak üzere 3 adet besi çiftliği, 1 gübre kurutma-paketleme tesisi, 1 süt işleme tesisi, 1 zanaatkarlık-metal işleme tesisi, 1 dondurulmuş pide üretim tesisi, 1 tıbbi-aromatik bitki işleme tesisi, 1 konaklama tesisi kazandırıldı. Modernizasyon ve kapasite artırımı kapsamında ise 1 süt işleme tesisi, 1 süt toplama tesisi, 3 adet et işleme tesisi, 2 fındık paketleme-depolama tesisi, 1 yeme-içme tesisi, 1 arıcılık projesi ile bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi kapsamında 122 adet çiftçi projesine makine-ekipman desteği sağlandı.

Bunlarla birlikte Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması (LEADER Yaklaşımı) kapsamında 9 ilçeyi kapsayacak şekilde (Alaçam-Yakakent, 19 Mayıs, Salıpazarı, Asarcık, Ayvacık, Kavak, Havza ve Ladik) kurulmuş olan 8 adet Yerel Eylem Grubu (YEG) Derneğine gerçekleştirdikleri 29 adet proje ve faaliyet paketi için 3,2 milyon TL hibe desteği sağlandı. YEG Dernekleri eğitimden-spora, kültürel faaliyetlerden-ekonomik faaliyetlere kadar çok geniş bir alanda faaliyet göstererek, başta belediyeler ve kaymakamlıklar olmak üzere ilgili kamu kurumlarıyla iş birliği içinde, bulundukları yörenin gelişmesine katkı sunmakta.

TKDK Samsun İl Koordinatörlüğü, 2023 yılında ise 195 adet projenin inşa ve makine-ekipman alım süreçlerini tamamlatarak, hibe ödemelerini yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyor. Bu projeler için 2023 yılı sonuna kadar yaklaşık 148 milyon TL’lik bir hibe ödemesi daha yapılacak. Bölgenin kırsal kalkınmasına önemli katkıda bulunan TKDK, IPARD-2 Programı kapsamındaki hibe desteklemelerini 2023 yılı sonuna kadar tamamlayarak IPARD-3 Programı’na başlamayı planlıyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Egeli madenciler, 1 milyar 400 milyon dolar ihracat hedefliyor

Doğal taş ihracatında Türkiye’de lider olan Egeli madenciler, geçen yılı başarılı ihracat artışıyla geride bıraktı. Ege Maden İhracatçıları Birliği, 2023 yılında yüzde 15’lik artışla 1,4 milyar dolar ihracat hedeflediklerini açıkladı.

İZMİR-
Dünyadaki 90 çeşit madenin 77 tanesinin Türkiye’de bulunduğuna değinen Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, “Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 0.4’ü, endüstriyel ham madde rezervlerinin yüzde 2.5’i, kömür rezervlerinin yüzde 1.0’i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 0.8’ine sahibiz. 2020 yılında 4,3 milyar dolar, 2021 yıllında 6 milyar dolar, 2022 yılında ise 6,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2022 yılında 6,5 milyar dolar ihracata ek olarak ülke ekonomisine tüm sektörlere de hammadde sağlayan bir sektör olduğumuz için iç pazarla birlikte 50 milyar dolarlık bir değer oluşturarak ülke ekonomisine gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 5’i oranında katkı sağladık. Sağladığımız ekonomik büyüklüğün yüzde 90’dan fazlası yerli girdiden oluşuyor, yani katma değeri ülkemize kalıyor” dedi.

“Yurt dışı pazarlama faaliyetlerine başlayacağız”

Başkan Alimoğlu, “Birliğimiz 2022 yılında yüzde 11,7’lik artışla 1,2 milyar dolarlık maden ihracatı yaptı. Bu ihracatımızın yüzde 65’i (770 milyon dolar) doğal taş ürünlerinden gerçekleşti. Doğal taş ihracatımızın da yüzde 78’i işlenmiş doğal taş ürünlerinden, yüzde 22’si blok doğal taş ürünlerinden oluştu. 2023 yılında maden ihracatımızda yüzde 15’lik bir artış bekliyoruz. Hedefimiz 1 milyar 400 milyon dolara ulaşmak. Bu artışın başta endüstriyel hammaddeler ve metalik cevherlerden gelmesini öngörüyoruz. Türkiye genelinde en fazla doğal taş ihracatı Ege Maden İhracatçıları Birliğinden gerçekleştirilmektedir. En çok URGE projesi yapan sektörlerin başında geliyoruz. Bu sayede firmalarımıza ortak hareket etme-kümelenme kültürünü kazandırıyoruz. Birliğimizce 3’üncüsü düzenlenen 26 firmamızla, ‘Yeni Dönem Doğaltaş Pazarlama ve Strateji Geliştirme’ isimli UR-GE projemizi başlattık ve firmalarımızın ihtiyaç analizi çalışmalarını tamamladık. Kısa süre içerisinde yine bu firmalarımızla yurt dışı pazarlama faaliyetlerine başlayacağız” diye konuştu.

Ticaret heyeti organizasyonları

2023 yılında da şubat ayında İngiltere ve Brezilya’ya yönelik ticaret heyeti organizasyonlarının olacağını vurgulayan Alimoğlu şunları söyledi: “Kazakistan, Özbekistan, Meksika, Avustralya, Güney Kore, Vietnam, Şili, diğer heyet organizasyonu düzenleyeceğimiz ülkelerdir. Aynı zamanda 5-8 Haziran tarihlerinde, Çin’in en önemli doğal taş üretim ve ticaret merkezi Xiamen şehrinde düzenlenecek olan ‘Xiamen Stone Fair 2023’ fuarının Türkiye milli katılımı Ege Maden İhracatçıları Birliğimizce organize edilecek. Maden sektör kurulumuzun projesi, ‘Cevherimiz Sensin’ burs projemizle bu yıl da aramıza yeni burs alacak öğrenciler katılacak. Katma değerli ürün ihracatını artırmak amacıyla, doğal taş sektörü ile tasarımcılar arasında köprü görevi gördüğünü düşündüğümüz AMORF Doğal Taş Proje ve Tasarım Yarışması’nın da 4’üncüsünü düzenleyeceğiz.”

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

Başkan Alimoğlu, “Avrupa Birliği ve bakanlığımız tarafından finanse edilen, Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümüyle birlikte yürüttüğümüz ‘Doğal Taş Madenciliği Sektöründe İş Kazalarını ve Yaralanmaları Önlemek İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Odaklı Faaliyetlerin Geliştirilmesi’ isimli Avrupa Birliği (AB) projemizi 2022 yılında tamamladık. Projemizde doğal taş firmalarının işveren, iş güvenliği uzmanları ve çalışanlarına VR gözlüklerle iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verdik. Verdiğimiz bu eğitimler ve workshoplarla doğal taş madenciliği sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin Avrupa Birliği ülkeleri düzeyine yükseltilmesini ve farkındalığın artırılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.