Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Şu anda biz konuşurken de Filistin’e bombalar atılıyor

Kocaeli Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı açılış törenine katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, “Şu anda biz konuşurken de Filistin’e bombalar atılıyor, Gazze’ye bombalar atılıyor. Onlarca insan hayattan koparılıyor. Daha geçtiğimiz gün 500’e yakın insan hem de Birleşmiş Milletler’den ve Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan onaylı, güvenli bilgi olduğuna inandıkları için geldikleri Şifa Hastanesi’nde acımasızca, barbarca, gaddarca bir katliama tabi tutuldular. Dünya seyrediyor” dedi.

Aslı Aktaş – Orkun Kaya
KOCAELİ-
Kocaeli Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı açılışı, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleşti. Baki Komsuoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende konuşan Kurtulmuş, “Türkiye olarak tarihi bir dönemden geçiyoruz. 2023 uzunca bir süredir konuştuğumuz ve artık içinde bulunduğumuz bir yıl. Bu yıl tesadüfen içinde bulunmuş olmanın ötesinde bizim için tarihi öneme sahip geliyor. Cumhuriyetimizin ilk yüzyılını geride bırakıyoruz ve önümüzdeki hafta 29 Ekim ile birlikte cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına erişiyoruz. Şimdi önümüzde hep daha büyük hedefleri koymuş bir millet olarak cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına ilişkin hedefimiz, varmak istediğimiz bir nokta, ulaşmak istediğimiz bir gayemiz olduğu açıktır. Sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılını cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını bu şekle getirmek için el birliğiyle gayret sarf edeceğiz. Esasen bizim milletimiz sadece Anadolu topraklarına geldiğinden bu yana değil, varlığından bu yana hep önüne hedef koymuş. Hiçbir zaman iki gününü eşit geçirmemiş, hep ileriye doğru atılım yapmış ve bu atılımlarını da gerçekleştirmiştir. Bundan bir asır evvel cumhuriyetimizin kuruluşundan evvel verilen o büyük ulusal kurtuluş mücadelemizi hep beraber çok iyi biliyor, çok iyi özümsüyoruz. Bunu sadece bir tarih olarak değil, o günlerden bugüne ders çıkarmak için çok daha iyi bir şekilde gözden geçirmemiz lazım. Her şeyden evvel başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ulusal kurtuluş mücadelesinde bütün imkanlarımızı seferber ederek büyük bir zafer kazanmış olan ecdadımızın hepsini saygıyla anıyoruz” dedi.

“Kendisinden ilham alınan bir Türkiye’yi kurmak zorundayız”

Üniversitelerin bilginin insani değerlerle üretildiği bir yer haline getirilmesi gerektiğini aktaran Kurtulmuş, “İkinci yüzyılda bu hedeflerimizi revize etmemiz lazım. Bunlardan birincisi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak değil, çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak zorundayız. Gelişmeleri takip eden bir Türkiye değil, takip edilen, izlenen ve kendisinden ilham alınan bir Türkiye’yi kurmak zorundayız. Aynı şekilde bağımsız Türkiye hedefimizin de her alanda milli savunma sanayiinden eğitime, kültür alanına kadar her alanda dünyada rekabet eden, öncülük yapan ama her halükarda tam manasıyla bağımsız olan ve kendi kararlarını kendi veren bir Türkiye olmaktır. Bu istikamette milli hedeflerimizi gözden geçirip, yeni adımlarımızı daha da sıklaştırarak sözü güçlü, gücü tesirli bir Türkiye’nin yüzyılı olması için cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında canla başla gayretlerimizi sürdüreceğiz. Bu çerçevede Türkiye’nin ileriye atılım ve şahlanış döneminin hiç kuşkusuz spor gücü üniversitelerimiz. Üniversitelerimize her alanda araştırma geliştirme faaliyetlerini en ileriye doğru taşımak görevi düştüğü gibi ufku açık, aydınlık, dünyayı bilen, kendisini bilen ve kendi medeniyet değerlerine vakıf gençler yetiştirmek gibi bir görev de düşmektedir. Dolayısıyla üniversitelerimizi sadece ve sadece bilginin üretildiği bir yer olarak değil, bilginin insani değerlerle üretildiği, yoğrulduğu bir mekan haline getirmemiz lazım” diye konuştu.

“Şu anda biz konuşurken de Filistin’e bombalar atılıyor”

İsrail ve Filistin arasında yaşanan savaşa değinen Kurtulmuş, “Şu anda Filistin ve İsrail arasında yaşanan meselenin iki yüzü olduğunu, iki ayrı alan olduğunu görmemiz lazım. Bunlardan birisi işin insani kısmıdır. Yani şu anda biz konuşurken de Filistin’e bombalar atılıyor, Gazze’ye bombalar atılıyor. Onlarca insan hayattan koparılıyor. Daha geçtiğimiz gün 500’e yakın insan hem de Birleşmiş Milletler’den ve Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan onaylı, güvenli bilgi olduğuna inandıkları için geldikleri Şifa Hastanesi’nde acımasızca, barbarca, gaddarca bir katliama tabi tutuldular. Dünya seyrediyor. Bu katliama tabi tutuldular ve bunun bir an evvel ortadan kaldırılması için gayret sarf etmemiz lazım. Türkiye olarak ilk andan itibaren hızlı bir şekilde ateşkesin temin edilmesi ve insani yardımların süratle Gazze’ye ulaştırılması için bütün gücümüzle mücadele ediyoruz. Bu anlamda Cumhurbaşkanımız, bizler, Dışişleri Bakanımız, ilgili kurumlarımız burada bir an evvel ateşkesin sağlanması ve Gazze’ye insani yardımların özellikle tıbbi yardımların, bakın biz yine burada konuşuyoruz ama Gazze’deki hastanelerde sargı bezinin dahi olmadığını unutmayalım. İnsanlar elbiselerini vesaire keserek hastaları tedavi etmeye çalışıyorlar. Böyle bir ortamda işin bir acil ateşkes ve insani yardımla ilgili kısmı vardır” şeklinde konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genel

“5. Bölge İlleri UMKE Tatbikatı” Samsun’da yapılacak

Samsun, Ordu, Amasya ve Çorum illerinden 100’ün üzerinde UMKE personelinin katılımıyla “5. Bölge İlleri UMKE Tatbikatı” yapılacak.

SAMSUN-
7 Aralık Perşembe günü saat 12.30’da başlaması planlanan tatbikat Çarşamba ilçesi Çaltı Köyü Plajında yapılacak, Kamp Merkezi olarak da Çarşamba Ormanpark kullanılacak. 30’un üzerinde UMKE aracı ve 1 kurtarma helikopterinin de katılacağı tatbikatta senaryo gereği aşırı yağış nedeniyle Çarşamba ilçesinde çok sayıda vatandaşın mahsur kalma ihbarlarıyla 112 Acil Çağrı Merkezine ulaşan ihbar sonrası yapılan ilk müdahalenin ardından, ilk 6 saat sonrası diğer illerden gelen ekiplerin desteğiyle yaralıların ekipler tarafından kurtarılması ve ambulans helikopter ile nakli canlandırılacak.

5. Bölge İlleri UMKE Tatbikatı’nın acil durumlara hızlı ve etkin müdahalenin sağlanması amacıyla yapılacağı bildirildi.

Okumaya devam et

Dünya

Erdoğan: Netanyahu yönetimi, siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Netanyahu yönetimi, siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor. Çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinli masumun hayatını kaybetmesi insanlık suçudur, savaş suçudur. İsrail’in işlediği bu suçlar yanına kar kalmamalıdır” dedi.

DOHA-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunduğu Katar’ın başkenti Doha’da 44. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi’ne katıldı. Konuşmasına teşekkür ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Körfez ülkeleriyle ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Bugün burada sizlerle olmam da münasebetlerimizi daha da ileri taşıma irademizin bir tezahürüdür. İnşallah el birliği, gönül birliği içerisinde hareket ederek münasebetlerimizi güçlendireceğimize inanıyorum. Körfez ülkeleriyle ticaret hacmimiz son 20 yılda 13 kat artarak geçen sene itibarıyla 23 milyar dolara ulaştı. Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine yeniden başlanması ve anlaşmanın kısa sürede yürürlüğe girmesi, ticaretimizi daha da artıracaktır. Körfez ülkelerindeki kardeşlerimizin turistik seyahatlerinde en çok tercih ettiği ülkelerin başında Türkiye’nin gelmesi bizler için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Konseyle ilişkilerimizin temel unsuru olan Stratejik Diyalog Bakanlar mekanizması bugüne kadar 5 toplantı yaptı. Dışişleri Bakanlarımızın iştikakıyla düzenlenen toplantıların 6’ncısına inşallah 2024 yılının ilk çeyreğinde ev sahipliği yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Savunma sanayii alanında Türkiye, Körfez’deki kardeşlerimizle çok farklı bir ivme yakaladık”
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Körfez bölgesini, ülkemiz üzerinden kara yoluyla Avrupa’ya bağlayan ulaştırma projelerine büyük önem atfediyoruz. Bu projelerin enerji iş birlikleriyle taçlandırılması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye, uluslararası yatırımcılar için güvenli liman olma vasfını koruyor. Türk ekonomisine güvenene kardeşlerimize gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Savunma sanayii alanında Körfez’deki kardeşlerimizle hamdolsun çok farklı bir ivme yakaladık. Son hadiseler, bu alandaki iş birliğimizin ne kadar önemli ve stratejik olduğunu ortaya koydu. Ortak üretim ve finansman dahil, savunma sanayiindeki iş birliğimizi çeşitlendirmemizde fayda görüyorum”.

“Bu fasılanın kalıcı bir ateşkese dönüşmesini temenni ediyorduk ancak bu gerçekleşmedi”

Riyad’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı-Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’yle Filistin halkıyla dayanışmanın açık ve net gösterildiğini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazze krizindeki bu ortak tavrımız, bölge ülkeleri olarak sorunlarımızı sahiplenme noktasında da bir örnek oldu. Zirvede alınan kararların takibini yapmamız önemlidir. Dışişleri Bakanları Temas Grubu, çeşitli ülkelerde görüşmeler yürüttü, bu temaslara devam edecekler. Gazze’de kısa süreli geçici insani aranın sağlanması ve esir takası konusunda Katar’ın çabalarını takdirle karşılıyoruz. Tabii bu fasılanın kalıcı bir ateşkese dönüşmesini temenni ediyorduk ancak bu gerçekleşmedi. Netanyahu yönetimi, siyasi ömrünü uzatmak uğruna tüm bölgemizin güvenliğini, geleceğini tehlikeye atıyor. Çoğunluğu çocuk ve kadın 17 bin Filistinli masumun hayatını kaybetmesi insanlık suçudur, savaş suçudur. İsrail’in işlediği bu suçlar yanına kar kalmamalıdır. Türkiye olarak bölgeye yönelik insani yardımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Bugüne kadar 12 uçak ve 2 sivil gemi dolusu yardım malzemesini El Ariş’e sevk ettik. Kanser hastaları ve çocuklar başta olmak üzere yaralıların Türkiye’ye intikalini sağladık. Önceliğimiz derhal kalıcı ateşkesin ilan edilmesi ve kesintisiz bir şekilde insani yardım akışının teminidir. Son gelişmelerle birlikte 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasının ehemmiyeti bir kez daha görüldü. Bu maksatla garantörlük dahil, bölge ülkeleriyle birlikte sorumluluk almaya hazır olduğumuzu açıkladık” dedi.

Okumaya devam et

Genel

Deveci: Sadece 1 gün değil 365 gün dayanışma

Atakum’da Dünya Engelliler Farkındalık Günü dolayısıyla düzenlenen programda, özel bireyler gönüllerinde eğlenip, keyifli vakit geçirdiler.

SAMSUN-
Samsun’un Atakum Belediyesi ile Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisi iş birliğinde Dünya Engelliler Farkındalık Günü dolayısıyla program düzenlendi. Programda engelli bireylerin haklarına sahip çıkılması çağrısında bulunan Atakum Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nadide Döktür, çalışmalarından dolayı Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’ye teşekkür etti.

“Sadece 1 gün değil 365 gün dayanışma”

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, yaptığı konuşmada birlik ve dayanışma vurgusu yaparak, “Yurttaşlık hakları anayasada tanımlanıyor. Hayatın her alanında ekonomide, sanatta, ticarette, yönetimde ve siyasette hayatın her alanında olmamız gerektiğini ifade edin. O haklarınızı söke söke alın. Ne olur talepkar ve örgütlü olun. Şu tablo, Türkiye’ye örnek olsun. Bu sadece bir kahvaltı değil; büyük bir dayanışma örneği. ‘Biz toplumun bireyleriyiz, sadece bir gün hatırlamayın; 365 gün hep beraber olalım. Bizimle beraber yaşayın, sorunlarımızı bilin’ demeliyiz. Sadece bir gün değil; 365 gün bu birlikteliği bu dayanışmayı sağlayabilmeliyiz. Atakum Belediyesi olarak farkındayız ve sizin yaşam alanınızı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bu güzel tabloyu büyütmek istiyoruz” dedi.

Atakum Belediyesi Büyük Düğün Salonu’da düzenlenen programa ayrıca siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda yaşadıkları sorunları anlatan engelli vatandaşlar, çalışmalarından dolayı Atakum Belediye Başkanı Deveci’ye teşekkür ettiler. Davul zurna eşliğinde dans edip şarkılar söyleyen katılımcılar, eşit ve özgür yaşam için engellerin aşılması vurgusu yaptılar.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.