Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Gündem

Kurbanda ‘rigor mortis’ uyarısı

İzmir Şehir Hastanesi Baş Diyetisyeni Dilek Unur, Kurban Bayramı öncesi halk arasında ‘ölüm katılığı’ olarak bilinen ‘rigor mortis’e karşı uyardı. Kesimden sonra etin kas dokusunun sertleşebildiğini dile getiren Unur, “Sertleşen etin sindirimi zor olur. Bu durumdaki etin tüketilmesi de diyare, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara neden olur. Ancak eti 12-24 saat bekletirsek sertlik yumuşamaya başlar ve sindirimi daha kolaylaşır” dedi.

Nevra UÇKAÇ
İZMİR-İzmir Şehir Hastanesi Baş Diyetisyeni Dilek Unur, Kurban Bayramı’nda et ve tatlı tüketiminin yüksek seviyelere çıktığı günler yaşanabileceğine dikkat çekerek ailelere sağlıklı beslenme konusunda uyarılarda bulundu. Bayramların genel olarak ailelerin bir araya geldiği, özenli sofraların hazırlandığı ve ikramlıkların bol olduğu en önemli günlerden biri olduğunu hatırlatan Unur, etin vücut tarafından sindirimi zor olan doymuş, yağ içeriği yüksek bir besin olduğunu belirtti.

Kısa süre içinde rutin et tüketiminin üzerine çıkılmasının özellikle mide ve bağırsak rahatsızlığı olan kişilerde ciddi sorunlar meydana getirebileceğini dile getiren Unur, “Kalp, diyabet, yüksek tansiyon hastalarında ciddi sağlık sorunları görülebilir. Bu yüzden kronik hastalara bayramda et tüketirken çok daha dikkat etmelerini, hekim ya da diyetisyen önerilerinin dışına çıkmamalarını, haftada kabaca ortalama 200 gram kırmızı etin üzerine çıkmamalarını öneriyoruz” dedi.

‘ETİ TEK PORSİYONLUK PAKETLERDE SAKLAYIN’

Etin haşlamalık, kuşbaşı ya da kıyma formatına getirerek muhafaza etmeyi öneren Unur, “Eti tek porsiyonluk paketleme halinde buzdolabında saklamalıyız. Eksi 2 derecede bir hafta, eksi 18 derecede ise daha uzun süre muhafaza edebiliriz. Tek porsiyonluk olmasının amacı, kullanım kolaylığının haricinde, etin çözdürüldükten sonra tekrar dondurulmasını engellemektir. Çünkü çözdürülüp, tekrar dondurulan et gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Özellikle kalp, diyabet, yüksek tansiyon ve böbrek hastaları tüketecekleri et miktarlarını hesaplamalı. Bu grubun porsiyonlarında et tüketimine dikkat etmeleri gerekir” diye konuştu.

‘ETİ 1 GÜN DİNLENDİRİN’

Unur, kesimden sonra kaslardaki biyokimyasal bir değişiklikten kaynaklanan ve ölünün uzuvlarını katılaştıran bir ölüm belirtisi olarak kabul edilen rigor mortis veya ölüm sertliği konusunda da uyarılarda bulundu. Unur, “Halk arasında ‘ölüm katılığı’ olarak bilinen rigor mortis kesimden sonra etin kas dokusunun sertleşmesi durumudur. Sertleşen etin sindirimi zor olur. Bu durumdaki etin tüketilmesi de diyare, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara neden olur. Ancak eti 12-24 saat bekletirsek sertlik yumuşamaya başlar ve sindirimi daha kolay bir hal alır. Bizler sindirim sistemi hassas kişilere özellikle eti 1 gün dinlendirip, tüketmelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.(DHA)

Gündem

Suudi Arabistan’da gözaltına alınan Türk gazeteci, yurda dönüyor

Suudi Arabistan‘da 2 hafta önce gözaltına alınan ve 11 Temmuz’da serbest bırakılan gazeteci Kurtuluş Demirbaş, bugün Türkiye’ye dönüyor.

Gizem ÇORLU
ANKARA-Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, U19 futbol maçlarını takip etmek için görevli olarak gittiği Suudi Arabistan‘ın Taif şehrinde, 5 Temmuz’da gözaltına alınan ve bir hafta sonra serbest bırakılan gazeteci Kurtuluş Demirbaş, bugün Türkiye’ye dönecek. Demirbaş, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrindeki havalimanında yaptığı açıklamada, “Benim bu süreçte arkamda olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan ve tüm Türk personeline, benim arkamda olan, bana her gün moral veren, tüm ihtiyacımla ilgilenen tüm Türk personeline sonsuz teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Demirbaş’ın bugün önce İstanbul’a, ardından Ankara’ya gelmesi bekleniyor.(DHA)

Okumaya devam et

Gündem

Ticaret Bakanlığı: 75,4 milyon lira değerinde 87 kaçak araç ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı, Mersin ve Edirne’de usulsüz işlemlerle yurt içinde kullanılmak istenilen, yaklaşık 72 milyon 425 bin Türk lirası değerinde 87 kaçak aracın ele geçirildiğini açıkladı.

ANKARA-Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat birimlerinin kaçakçılıkla mücadele kapsamında yürüttüğü risk analizi ve hedefleme çalışmaları neticesinde, farklı eşya olarak beyan edilen 72 elektrikli araç operasyon ile yakalandı. Edirne’deki Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen operasyonda, turistik kolaylıklardan faydalanılarak Türkiye’ye getirilen ve yurt içinde parçalanarak, şase ve plakası değiştirilip kullanıma sokulmak istenilen 15 araç tespit edildi.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından yapılan tespitler ışığında, usulsüz işlemlerle yurt içinde kullanılmak istenilen piyasa değeri yaklaşık 72 milyon 425 bin Türk lirası olan 87 araç ele geçirilmiş oldu. Olayla ilgili soruşturmalar Edirne ve Mersin Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde devam ediyor.(DHA)

Okumaya devam et

Gündem

MSB: Yunanistan Savunma Bakanı’nın açıklamalarını şiddetle kınıyoruz

MSBYunanistan Savunma Bakanı Dendias’ın, Kıbrıs Türklerini ve kahraman Türk ordusunu hedef alan düzeysiz, yalan ve iftira dolu açıklamasını şiddetle kınıyoruz.(DHA)
Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.