Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Köseli taş ocağına tepkiler büyüyor

Samsun’un Kavak ilçesi Köseli Köyü’ne kurulacak olan taş ocağına tepkiler büyüyor.

AYHAN GONCA
KAVAK
-STK temsilcileri ile birlikte 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden ve hukuk mücadelelerine destek isteyen SAMÇEP Sözcüsü Adnan Korkmaz, “Yaşam alanları yok ediliyor” dedi.

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP)’in Kavak Köseli Köyü’ne kurulacak taş ocağına karşı mücadelesi sürüyor. İçme suyu kaynaklarının da içinde bulundağa ormanlık alanda kurulması planlanan ve “ÇED Raporu” istenmeyen taş ocağına karşı çıkman Kavaklılar ve STK temsilcileri, seslerini duyurabilmek için Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.

DESTEK İSTEDİLER

Kavak Köseli Köyü Muhtarı Mehmet Çuğu, KADEF Başkanı Bayram Erişkin, Samsun Mali Müşavirler Odası Başkanı ve SAOB Dönem Koordinatörü Dilaver Öğütcü, Kavak İş İnsanları Derneği (KAVSİYAD) Başkanı Serdar Erişkin, Tüketici Hakları Derneği Başkanı Aycan Türkel, Kavaklılar Derneği Başkanı Abdullah Başar, Mali Müşavir Mehmet Demirci, Tekkeköy Nüfus Müdürü Ömer Us, iş insanı Mehmet Kılıç, Şabanlı Mahallesi Dernek Başkanı Necmettin Kılıç, Marsullu Mahallesi dernek Başkanı Mustafa Baş, Köseli Mahallesi Dernek Başkanı Hasan Parım, Mustafa Çuğu ve emekli öğretmen S. Ahmet Us, ziyarette taşocağı yapımının durdurulması için başlattıkları hukuk mücadelesine destek istedi.

TARIM ARAZİLERİNİN TAM ORTASINA KURULACAK

Ziyarette konuşan SAMÇEP Sözcüsü Adnan Korkmaz, taş ocağı ve tesisin kurulması durumunda bölgenin zengin orman dokusu ve 7 mahallenin su ihtiyacının karşılandığını su kaynaklarının zarar göreceğini öne sürerek, “Ağaç kesimine başlanılan bölge, içme ve sulama su kaynaklarının üzerinde bulunmaktadır. Orman kesimine müsaade edilmesi ve sonrasında taş ocağı ve tesisin çalışmaya başlaması durumunda su kaynakları, tarım arazileri ve yaşam alanları zarar görecektir. Ayrıca ülkemizde bir deprem gerçeği varken ve bunun acılarını ülke halkı olarak defalarca yaşamışken kuzey doğu Anadolu fay hattı üzerine taş ocağı yapılmak istenmesi de ayrı bir akıl ve bilim dışı uygulamadır” dedi.

‘AĞAÇLAR KESİLİYOR’

Bölge halkının hukuki mücadelesi devam ederken Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaç kesimine başlandığını iddia eden Korkmaz, “Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaç kesimlerinin yapılmaya başlanılmasının arkasında kimler var? Ağaç kesimini gerçekleştiren aynı Orman İşletme Müdürlüğü taş ocağı açılmak istenen alanın hemen alt tarafına 2019 yılında gelir getirici meyve fidanlığı yapmış, yine aynı bölgeye hatıra ormanı oluşturmuştur. Dün bunları yapan Orman İşletme Müdürlüğünün bugün ormanlarımızı yok etmesinin arkasında hangi gerekçeler var? Ayrıca Kavak Köseli Mahallesi sınırları içerisinde üretim faaliyeti devam eden çimento fabrikası, açılması planlanan bu taş ocağına çok yakındır. Zaten çevreye oldukça zarar veren çimento fabrikasına taş ocağı gibi yeni zararlı tesisler eklendiğinde bölgedeki tüm sulak alanlarının, yeraltı sularının, tarım, orman ve hayvancılık faaliyetlerinin, insan yaşamının olumsuz etkilerinin daha da artacağı görülmektedir. Köseli, Karapınar, Bekdemir, Germiyan ve Şeyhli mahalleleri halkı başta olmak üzere tüm Kavak halkının sağlıklı bir çevrede huzur içerisinde yaşama hakkına saygı duyarak yanlarında olacağız ve biz yaşam alanlarımızı koruyanlar olarak Orman Kesiminin ve şantiye kurma çalışmalarının acilen durdurulmasını ve verilen izinlerin iptal edilmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

YUSUF ZİYA ÇAKIR: HED TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ

19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Doğal kaynaklarımızın, ormanlarımızın hukuksuzca mkatledilmesi kabul edilemez. Başlattığınız hukuk mücadelesinde 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti olarak sesinizin duyulması için her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

MURAT ÇAN: KONUYU TBMM GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIM

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret için gelen CHP Samsun Milletvekili Murat Çan da, konuyu bildiğini, bununla ilgili olarak AK Parti Samsun Milletvekili TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mehmet Muş ile de görüştüklerini söyledi. Çan, “AK Parti milletvekilinin kafasında taş ocağı meselesi bitmiş izlenimi edindim. Desteğim sizinle, bundan sonrası hukuki mücadele. Ben de konuyu her fırsatta TBMM gündemine getireceğim” şeklinde konuştu.(DHA)


Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Irak’a 3 yıl sonra elektrik ihracatı başladı

Türkiye, 3 yıllık bir aranın ardından Irak‘a elektrik ihracatına yeniden başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Yapacağımız yatırımlarla Kalkınma Yolu’nu aynı zamanda bir ‘Enerji Yolu’ olarak tesis edeceğiz” dedi.

ANKARA-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Nisan’da gerçekleştirdiği Irak ziyaretinde beraberinde yer alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar hem Bağdat hem Erbil temasları kapsamında muhataplarıyla olası iş birliklerini masaya yatırdı. Ziyaretten 3 ay sonra iki ülke, enerji alanında yeni bir adım attı. Türkiye, 3 yıllık bir aranın ardından Irak’a elektrik ihracatına yeniden başladı. İhracat, Türkiye-Irak arasında mevcut hat üzerinden gerçekleştirilirken; Irak’a azami 300 megawatta kadar elektrik sağlanacak. Bakan Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kalkınma Yolu Projesi ile bölgemizin refahına ve barışına birlikte katkı sunacağımız komşumuz Irak’a elektrik ihracatına dün itibarıyla yeniden başladık. Yapacağımız yatırımlarla Kalkınma Yolunu aynı zamanda bir ‘Enerji Yolu’ olarak da tesis edeceğiz” dedi.(DHA)

Okumaya devam et

Genel

TÜİK: Haziranda 198 bin 581 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayında 198 bin 581 taşıtın trafiğe kaydının yapıldığını açıkladı.

ANKARA-TÜİKHaziran 2024 dönemine ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre; haziran ayında 198 bin 581 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 14,6 azaldı, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 2,5 arttı.

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı, bir önceki aya göre kamyonda yüzde 41,2, otobüste yüzde 39,1, minibüste yüzde 38,9, özel amaçlı taşıtta yüzde 34,3, kamyonette yüzde 24,2, traktörde yüzde 22,7, otomobilde yüzde 15,2 ve motosiklette yüzde 10,5 azaldı. Geçen yılın aynı ayına göre ise trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı minibüste yüzde 22,7, motosiklette yüzde 11,6 ve otomobilde yüzde 0,2 artarken; özel amaçlı taşıtta yüzde 36,4, kamyonda yüzde 24,6, traktörde yüzde 22,4, kamyonette yüzde 18,7 ve otobüste yüzde 11,9 azaldı.

Ayrıca; haziran ayında trafiğe kaydı yapılan taşıtların yüzde 50,2’si motosiklet, yüzde 38,1’i otomobil, yüzde 6,7’si kamyonet, yüzde 3,1’i traktör, yüzde 1,2’si kamyon, yüzde 0,4’ü minibüs, yüzde 0,2’si otobüs ve yüzde 0,1’ini özel amaçlı taşıtlardan oluştu. Haziran sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı taşıtların da yüzde 52,5’ini otomobil, yüzde 18,8’ini motosiklet, yüzde 15,3’ünü kamyonet, yüzde 7,4’ünü traktör, yüzde 3,3’ünü kamyon, yüzde 1,7’sini minibüs, yüzde 0,7’sini otobüs ve yüzde 0,3’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Haziran ayında 676 bin 83 taşıtın devri yapıldı. Bu taşıtların yüzde 64,4’ünü otomobil, yüzde 15,1’ini kamyonet, yüzde 13,8’ini motosiklet, yüzde 2,6’sını traktör, yüzde 1,9’unu kamyon, yüzde 1,6’sını minibüs, yüzde 0,4’ünü otobüs ve yüzde 0,2’sini özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

6 AYDA 1,2 MİLYON TAŞITIN TRAFİĞE KAYDI YAPILDI

Ocak-haziran ayları arasındaki 6 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 19,2 artarak 1 milyon 261 bin 1 adet olurken; trafikten kaydı silinen taşıt sayısı yüzde 8,4 azalıp 13 bin 509 adet oldu. Böylece ocak-haziran döneminde trafikteki toplam taşıt sayısında 1 milyon 247 bin 492 artış gerçekleşti.

Ocak-haziran döneminde trafiğe kaydı yapılan 508 bin 801 otomobilin yüzde 65,2’si benzin, yüzde 12,9’u hibrit, yüzde 12,4’ü dizel, yüzde 8,4’ü elektrikli ve yüzde 1,1’i LPG yakıtlı. Haziran ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 15 milyon 727 bin 46 adet otomobilin ise yüzde 34,9’u dizel, yüzde 32,6’sı LPG, yüzde 29,6’sı benzin, yüzde 1,8’i hibrit ve yüzde 0,8’i elektrikli. Ayrıca, kaydı yapılan 508 bin 801 otomobilin yüzde 38,6’sı gri, yüzde 25,3’ü beyaz, yüzde 13’ü siyah, yüzde 11,6’sı mavi, yüzde 6,3’ü kırmızı, yüzde 2,7’si yeşil, yüzde 1’i turuncu, yüzde 0,6’sı sarı, yüzde 0,5’i mor ve yüzde 0,4’ü diğer renkli.(DHA)

Okumaya devam et

Genel

Türkiye’den yurt dışına göç arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılında Türkiye’den yurt dışına göç eden kişi sayısının bir önceki yıla göre yüzde 53 arttığını, yurt dışından Türkiye’ye göç edenlerin sayısının ise yüzde 35,9 azaldığını açıkladı.

Caner ÜNVER
ANKARA-TÜİK, 2023 yılına ilişkin uluslararası göç istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye‘den yurt dışına göç eden kişi sayısı, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 53 artarak 714 bin 579 oldu. Göç eden nüfusun yüzde 55,2’sini erkekler, yüzde 44,8’ini kadınlar oluşturdu. Türkiye’den yurt dışına giden nüfusun 291 bin 377’sini Türk vatandaşları, 423 bin 202’sini yabancı uyruklular oluşturdu. Yurt dışından Türkiye’ye göç edenlerin sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 35,9 azalarak 316 bin 456 kişi oldu. Göç eden nüfusun yüzde 54,2’sini erkekler, yüzde 45,8’ini kadınlar oluşturdu. Yurt dışından gelen nüfusun 101 bin 677’sini Türk vatandaşları, 214 bin 779’unu ise yabancı uyruklular oluşturdu.

GELENLERİN YÜZDE 12,7’Sİ 20-24 YAŞ ARALIĞINDA

Türkiye’ye 2023 yılında göç edenlerin yaş grubu incelendiğinde; en fazla göç edenlerin yüzde 12,7 ile 20-24 yaş grubunda olduğu görüldü. Bu yaş grubunu yüzde 10,8 ile 25-29 ve yüzde 10,3 ile 15-19 yaş grubu izledi. Türkiye’den göç eden nüfusun yaş gruplarına bakıldığında, en fazla göç edenlerin yüzde 15 ile 25-29 yaş grubunda olduğu görüldü. Bu yaş grubunu yüzde 12,9 ile 30-34 ve yüzde 12,5 ile 20-24 yaş grubu izledi.

EN FAZLA GÖÇ ALAN VE GÖÇ VEREN İL İSTANBUL

2023 yılında yüzde 29,2 ile en fazla göç alan il İstanbul oldu. İstanbul’u yüzde 9,5 ile Antalya, yüzde 6,5 ile Ankara, yüzde 4,9 ile Mersin ve yüzde 4,4 ile Bursa takip etti. Yurt dışına en fazla göç veren il de yüzde 36,4 ile yine İstanbul olurken; bunu yüzde 10 ile Antalya, yüzde 7,1 ile Ankara, yüzde 3,5 ile İzmir ve yüzde 2,6 ile Bursa izledi.

Türkiye’ye 2023 yılında gelen yabancı uyruklu nüfus içinde ilk sırayı yüzde 13,2 ile Rusya Federasyonu vatandaşları aldı. Rusya Federasyonu’nu yüzde 8,2 ile Azerbaycan, yüzde 7,3 ile Türkmenistan, yüzde 6,7 ile İran ve yüzde 5,9 ile Afganistan vatandaşları izledi. Türkiye’den göç eden yabancı uyruklu nüfus içinde de ilk sırayı yüzde 17 ile Rusya Federasyonu vatandaşları alırken; bunu yüzde 15,7 ile Irak, yüzde 8,3 ile Afganistan, yüzde 6,5 ile İran ve yüzde 4,9 ile Türkmenistan vatandaşları takip etti.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.