Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Kültür Sanat

RTÜK’ün “Gelecekle İletişim Çalıştayı”nın ilk etabı Samsun’da

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) “Gelecekle İletişim Çalıştayı”nın ilk etabı Samsun’da yapılacak.

SAMSUN-
RTÜK 2009’dan bu yana 11 kez gerçekleştirilen “Gelecekle İletişim Çalıştayı”nın 12’incisi “Kurtuluş Savaşı’nın 100. Yılında Medya” ana temasıyla Samsun, Amasya ve Sivas’ta düzenlenecek. Bu kapsamda çalıştayın saha çalışmaları için Samsun’a gelen RTÜK Üst Kurul Başkan Danışmanı Mete Hacı Arifoğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuk Danışman Arifoğlu, ilk oturumu Samsun’da yapılacak “12. Gelecekle İletişim Çalıştayı”nın hazırlık çalışmaları hakkında Rektör Ünal’la istişarede bulundu.

OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi 3 Sanat Sergisi ile Polonya’da

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF); OMÜ’nün de paydaşı olduğu Eco-SET Projesi’nin Kapanış Konferansı kapsamında gerçekleştirilen 2 afiş, 1 illüstrasyon sergisi ile izleyicilerle buluştu. OMÜ ve Polonya Bydgoszcz Bilim ve Teknik Üniversitesiyle birlikte 12 farklı üniversitenin paydaşlığında gerçekleştirilen “Ekoloji, Bilim, Eğitim ve Teknoloji” başlıklı Eco-SET Projesi Kapanış Konferansı’na OMÜ, damgasını vurdu. OMÜ, proje geneli boyunca toplamda 4 sergi, 1 workshop, 6 bildiri ile etkinliğin en katılımcı ikinci üniversitesi oldu. 12 – 14 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlik kapsamında izleyicilerle buluşan sanat sergilerinden ilki, OMÜ GSF Grafik Bölümü öğretim elemanları ve öğrencilerinin çevresel sorunları konu edinen afiş tasarımlarından oluşan karma sergisi oldu. Karma sergi, 9 öğretim elemanı ve 6 öğrencinin çalışmalarından oluştu.

İzleyicilerle buluşan ikinci sergide Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seylan; savaştan göçe, gelir adaletsizliğinden eğitime pek çok sosyal soruna odaklanan, bir kısmı önceden uluslararası yarışmalarda sergilenmiş ve ödül almış afişlerinin yanı sıra, yeni çalışmalarının karışımından oluşan retrospektif kişisel afiş sergisiyle katılımcılara hitap etti. Kapanış Konferansı’nın son sergisinde ise OMÜ GSF Grafik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Özlem Ayvaz Tunç’un; insanlık üzerinde büyük etkilere sahip pandeminin bireysel farkındalık sürecine odaklanan ve toplum-doğa ekseninde içsel etkileşimleri abartılı imgelem üzerinden tasvir eden “in-BETWEEN” adlı kişisel illüstrasyon sergisi yer aldı.

OMÜ öğrencisi Mehdiyeva Avrupa’nın en iyi 11 tasarımcısı arasında

Pro Carton Young Designers Award’22 ödülleri, 15-16 Eylül tarihlerinde Polonya’nın Krakow şehrinde gerçekleştirilen ECMA (Avrupa Karton Üreticileri Birliği) Kongresi kapsamında yapılan görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Pro Carton Genç Tasarımcılar Yarışması sonunda OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Khuraman Mehdiyeva, Dr. Öğr. Üyesi Deniz Ekmekçioğlu danışmanlığında yürütmüş olduğu “FanTime!” isimli projesiyle Avrupa’nın 24 ülkesindeki 100’ün üzerinde üniversiteden 830 öğrenci arasında finale kalarak Avrupa’nın en iyi 11 tasarımcısından biri oldu. Aldığı ödülle OMÜ’yü başarıyla temsil eden Khuraman Mehdiyeva, başarı ödülünü Polonya’nın Krakow şehrinde düzenlenen törende aldı.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kültür Sanat

Türkiye’nin tek müzesini 40 bin kişi gezdi

Türkiye’nin ilk ve tek müzesi olan ve “Dünya’nın 18. Peynir Rotası” olarak tescillenen ‘Peynir Müzesi’ 8 ayda yaklaşık 40 bin yerli ve yabancı turist ağırladı.

Işık Çapanoğlu
KARS-
Kars’ta 30’dan fazla peynir çeşidinin sergilendiği müze yeni turizm destinasyon noktası olarak öne çıkmaya başardı. Müze Müdürü Yeşim Koç, müzenin açılışından günümüze kadar 40 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

“Türkiye’nin tek müzesini 40 bin kişi gezdi”

Koç, “Peynir Müzemiz çok özel bir yer burası, Türkiye’de tek, dünyada da alan olarak en büyük müze. Yaklaşık bin 100 metrekarelik bir alana yayılmış vaziyette, etkinlik alanıyla beraber 5 bin metrekareyi kaplıyor. Şubat ayında özellikle ziyarete açıldı. Geçen hafta resmi açılışımız oldu. Tarım ve Orman Bakanı tarafından resmi açılışımız oldu. Şubat ayından beri yaklaşık 40 bin civarında bir ziyaretçi sayımız var, bizim için çok gurur verici” dedi.

“Yayla bölümünde köy hayatı anlatılıyor”

Peynir Müzesi’nde ziyaretçileri en çok etkileyen yerin ahır bölümü olduğunu ifade eden Müze Müdürü Koç, “Peynir Müzemiz çok özel bir kere tarihi açıdan çok önemli bir yere sahip, içeriyi gezdiğimiz vakit, içeride tamamen Kars’ın, Kars’a özgü endemik bitkilerin yer aldığı bir flora bölümümüz var. Ahır bölümümüz çok etkileyici, özellikle gelen misafirlerimiz çok etkileniyor o bölümden, gravyer peynirinin baştan sona kadar imalatının anlatıldığı devasa boyutlarda bir bölümümüz var. Yine yayla bölümümüz köy hayatını anlattığımız bölüm var ki, peynir denince hep böyle kahvaltıda tükettiğimiz bir gıda maddesi olarak düşünüyoruz. Ama aslında bizim hem kültürümüzü, hem sosyal yaşantımızı anlatan bir ürün peynirler. Kars’ta da 30’ün üzerinde peynirin bulunmasıyla buranın kültürünün aslında ne kadar farklı, ne kadar çeşitlilik gösterdiğini gösteriyor” diye konuştu.

Kars Peynir Müzesi girişinden itibaren ziyaretçilerini etkiliyor. Müze de ahır bölümü, içi süt dolu güğümler, yaylalardaki yaşam ve peynir yapımı, peynirin imalat serüveni anlatılırken; geçmişten günümüze peynir yapımında kullanılan araç ve gereçler de sergileniyor.

Dere Tabyası’nın tarihçesinin de anlatıldığı bölümün yer aldığı müzede temsili Kars Garı, Kars bitki örtüsü, Ankara Gazi Garı, gravyer yapım salonu, peynir salonu, Kars evleri, şefin bölümü, atölye bölümleri de bulunuyor.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

22. Siemens Türkiye Opera Yarışması’nın kazananları belli oldu

Bu yıl 22’nci kez düzenlenen Siemens Türkiye Opera Yarışması’nda ilk üçe girenler belli oldu. Ecem Arıcasoy birinci, Kamil Enes Pektaş ikinci ve Zeynep Seray Özcan da üçüncülükle yarışmayı tamamladı. Yarışmanın ilk 2’sine adını yazdıran isimler dünyanın en saygın opera akademilerinden Bologna International Opera Academy’de Masterclass eğitimi ve para ödülünü almaya hak kazandı. Üçüncü finalist ise para ödülünün sahibi oldu.

İSTANBUL-Türkiye’deki genç opera sanatçılarını keşfetmek ve eğitim hayatlarına yurtdışı tecrübesini de katmak amacıyla 1998 yılından bu yana düzenlenen Siemens Türkiye Opera Yarışması, pandemi nedeniyle verilen aranın ardından yeniden sanatseverlerle buluştu. Yarışmanın finali 28 Eylül Çarşamba akşamı İstanbul’da gerçekleşti. Yarışmada, Ecem Arıcasoy birinci, Kamil Enes Pektaş ikinci ve Zeynep Seray Özcan ise üçüncü olurken, törende ödüllerini alan sanatçılar sergiledikleri performanslarla davetlilerden alkış topladı.

Yarışmanın jüri koltuğunda bu yıl birbirinden değerli isimler yer aldı. Başvuruların sona ermesinin ardından başlayan değerlendirme; Siemens Arts Program Sanat Direktörü Prof. Dr. Stephan Frucht’un jüri başkanlığında, Opera Sanatçısı, 1998 Siemens Türkiye Opera Yarışması birincisi ve 2022 Siemens Türkiye Opera Yarışması Jüri Koordinatörü Burak Bilgili, Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Klasik Müzik Araştırmacısı ve Bariton Ses Sanatçısı Serhan Bali, Bologna International Opera Academy (BIOA) Kurucusu ve Orkestra Şefi Prof. Dr. Nicoletta Conti ile Deutsche Grammophon Başkanı Dr. Clemens Trautmann tarafından yapıldı.

“Ülkemizin genç opera sanatçılarının keşfine katkı sağlıyoruz”

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Hüseyin Gelis, yarışma ile ilgili olarak şöyle konuştu: “1998 yılından beri düzenlediğimiz Siemens Türkiye Opera Yarışmamızı, pandemiyle mücadele kapsamında verilen zorunlu aranın ardından yeniden ve ilk kez hibrit olarak hayata geçirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl 22’ncisini düzenlediğimiz yarışma, şimdiye dek 100’den fazla genç sanatçımıza dünyanın farklı ülkelerinde sahnelerin kapılarını aralarken, aynı zamanda ülkemizin sesinin yurt dışında duyurulmasında da önemli bir rol üstlendi.”

Konuşmasında Siemens Türkiye’nin sanata bakış açısını da aktaran Gelis, “166 yılı aşkın süredir Türkiye’nin dijital dönüşümü için çalışıyoruz. Kendimizi sadece inovasyonu merkeze alan bir teknoloji şirketi olarak görmüyor, farklı alanlarda da farklı yeteneklerin ve üreticiliğin desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Topluma karşı sorumlu marka misyonumuzla KSS projelerine desteklerimizi sürdürüyoruz. Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımızın odağında, eğitimle birlikte, ülkemizin kültürel hayatına katkı da önemli başlıklarımızdan birini teşkil ediyor. Bu yaklaşımımızın ve sürdürülebilirlik vizyonumuzun en güçlü yansımalarından biri olan Siemens Türkiye Opera Yarışması ile hem ülkemizin kültür-sanat alanında dünyaya açılmasına hem de gençlerimizin sanat kariyerlerindeki keşiflerinin sağlanmasına vesile olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Kültür Sanat

Samsun’da kütüphanelerden 313 bin 721 kişi yararlandı

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, 2022 yılında şu ana kadar 313 bin 721 bin kişinin kütüphanelerden yararlandığını açıkladı.

SAMSUN-
“2022 Yılı İkinci Dönem Kütüphaneler Eşgüdüm Toplantısı” Samsun Valisi Zülkif Dağlı’nın başkanlığında yapıldı. Samsun genelinde hizmet veren halk kütüphanelerinde devam eden çalışmalar ve yeni kütüphane projelerinin değerlendirildiği yılın ikinci toplantısına Vali Yardımcısı V. Bahar Kaya ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, YİKOB, İl ve İlçe Halk Kütüphanelerinin müdür ve yöneticileri de katıldı.

Samsun genelindeki 17 kütüphanenin toplam 104 bin 19 üyesinin bulunduğunu ve kütüphanelerde toplam 359 bin 730 kitap bulunduğunu belirterek, 2022 yılında bugün itibarıyla 105 bin 457 kitabın kitapseverlere ödünç verildiğini ve kütüphanelerden 313 bin 721 kişinin yararlandığını söyleyen Zülkif Dağlı, bunun yanında ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi’ çerçevesinde hem kütüphanesi olmayan okullara kütüphane kazandırmaya hem de hâlihazırdaki okul kütüphanelerinin içeriklerini zenginleştirmeye devam ettiklerini belirterek, bu sayede Türkiye’de ve Samsun’da bilgiye ve öğrenmeye olan ilgi ve kitap okuma sevgisinin daha da artmasını hedeflediklerini vurguladı.

Samsun Kitap Fuarına Hazırlanıyor

Şehir olarak son dönemde bilgi, teknoloji ve eğitim başlıklarında önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptıklarını aktaran Doç. Dr. Zülkif Dağlı şunları söyledi:

“Kısa bir süre önce, dünya çapında ses getiren ve kendi alanında en büyük teknoloji festivali olan TEKNOFEST KARADENİZ’e ev sahipliği yaptık. Şimdi ise 1-9 Ekim tarihleri arasında Karadeniz 7. Kitap Fuarı’na hazırlanıyoruz. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Gazi İl Halk Kütüphanemizin de bir stant açarak, çeşitli kültürel etkinlikler ve tanıtım çalışmaları gerçekleştireceği bu önemli fuarın, kitap okumanın bir görev olarak değil de hayatın bir parçası, bir hobi olarak görülmesi ve kitapların en yakın dostlarımızdan birisi haline gelmesi noktasında şehrimize önemli bir katkı sağlayacağını inanıyorum. Tüm vatandaşlarımızı şimdiden kitap fuarına davet ediyor, geleceğimizin teminatı yavrularımız başta olmak üzere herkese, az bile olsa düzenli olarak her gün mutlaka kitap okumalarını tavsiye ediyorum.”

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.