Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Malatya’da 30 yıllık yol özlemi bitiyor

Uzun yıllardan beri Malatya’nın özlemini çektiği sahil yolu çalışmalarını yerinde inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

MALATYA-
Sahil Yolu çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Gürkan, Haziran ayının sonuna kadar alt yapı kısmının tamamlanacağını ve bu sezon içerisinde de sağlıklı bir şekilde trafiğe açılacağını söyledi. Çalışmaları devam eden Karakaya Baraj Gölü Sahil Yolu hakkında bilgiler veren Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay, “Bilindiği gibi sahil yolu uzun süredir Malatya’mızın özlemini çektiği bir yolumuzdu. Bu bölgede yaklaşık 1 kilometrelik yolumuz imarlı alanda kalıyor. Orada hem kamulaştırma ve imar problemini çözdükten sonra yol projeleri tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bir kısmını finanse ettiği yolumuzun ihalesini tamamladık. İnşallah alt yapı, yol genişletme, tretuvarlar, taş duvarı kısımları, menfez ve köprü kısımları tamamlandıktan sonra üst yapı kısmını, asfalt kısmını tamamlamış olacağız. Haziran ayının sonuna kadar alt yapı kısmını tamamlayıp, Temmuz ayı içerisinde de asfaltlamış olacağız” dedi.

İnceleme gezisinde yer alan muhtarlardan Kadıçayırı Mahallesi Muhtarı Alattin Eren, “Baraj geldiğinden bu yana sahil yolu bu halde duruyor. Yani Malatya’nın denizi de barajımız. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yaptığı bu yol ve yenileme çalışmasıyla buraya büyük bir değer katıyor. Başkanıma çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” sözlerini ifade etti.

Toygar Mahallesi Muhtarı Muhittin Doğan da, “Yaklaşık 30 yıldan beri sahil yolumuz vardı fakat dar ve kötü bir haldeydi. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız bu yolu düzeltip genişletti. Güzel bir çalışmayla inşallah çok güzel olacak. Asfalt çalışması da yapılınca tozdan da kurtulmuş olacağız” dedi.

Boran Mahalle Muhtarı İbrahim Mazooğlu ise “Sahil yolu Kırgöz mevkisinde başlayıp, Atabey İskelesi’ne yaklaşık 15 kilometrelik bir mesafenin yıllardır düzgün bir ulaşımın sağlanmadığı bir yolumuz. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın kendi çabası ve gayretleriyle yolun çalışmaları devam ediyor. Birkaç güne kadar da bitecek. Çalışmalar tamamlandıktan sonra sahil yolu ulaşımı rahat bir şekilde sağlanacak. Bu çalışmanın Malatya’mıza, ilçemize ve mahallelerimize hayırlı olacağına inanıyorum. Çalışmalardan dolayı başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Mahalle sakini Halit Erşahin, “Biz burada bahçemize giderken çok zor şartlarla gidiyorduk. Ama şu anda alt yapı yapılmak üzere, inşallah ileriki zamanda da asfaltı dökülür rahat bir şekilde ulaşımımızı sağlamış oluruz. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Alacakapı Mahallesi Muhtarı Nafız Sayın, “30-35 yıllık bir özlem Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız sayesinde çözüme kavuşuyor. Teşekkür ederim” sözlerini kaydetti.

Karahan Mahallesi Muhtarlığı Remzi Ongen de, “Selahattin Başkanım sağ olsun bütün ilçelere eşit bir şekilde hizmetlerini devam ettiriyor. Eski Malatya’mızın da sahil yolunu bugün geldik yerinde gördük. Atabey’e kadar tamamlanacak. Malatya’mız için gurur verici bir çalışma. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Meydanbaşı Mahallesi Muhtarı Ramazan Şener, “34 senedir burada bir sahil yolu hasreti vardı. Bu sahil yolunun yapımı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’a nasip oldu. İnşallah Rabbim daha böyle güzel büyük hizmetleri kendisine nasip eder. Bizler de Malatyalılar olarak seviniriz. Kendisine teşekkür ediyoruz” sözlerini kaydetti.

Sahil Yolu çalışmalarını yerinde inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “1980’li yılların ikinci yarısında baraj göleti dolduktan sonra burada iz yolu olarak o dönemin valisi özel idare gayretiyle bir kadastrosal yol açıldı. Fakat bu yol ondan sonra rehabilite edilmeyince yol işlevini yitirdi. Yaklaşık 15 kilometrelik yolu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapmış olduğumuz protokol muhaceresi içerisinde yapmış olduğumuz girişimler neticesinde buranın bir turizm yolu olması ve sahil şerit yolu olmasıyla birlikte Malatya’nın barajla bütünleşmesi ve buradaki ev sahiplerinin de sağlıklı bir şekilde ulaşımını amaçlıyoruz. Mesai arkadaşlarımız yolun genişletilmesi noktasında, tretuvarların duvarların yapılması noktasında, geçici su menfezlerinin konulması noktasında yoğun bir çalışma içerisindeler. Alt zemin çalışmalarının büyük bir kısmı yapıldı. Kalan kısmı da en kısa zamanda bitirilerek, trafiğe açılması ve tam yol oturduktan sonra da inşallah buranın asfaltı yapılarak Kırgöz mevkisinde giden birinin hemen Atabey İskelesi’ne oradan da Malatya’ya ulaşımını sağlayacak. Ulaşım sağlarken bu şehrin güzelliği ve bu doğanın güzelliğini barajın güzelliği ile birlikte sindirerek bir mesire yolu haliyle yapılması noktasında arkadaşlarımız ihalelerini yaptılar, çalışmalar yapılıyor. Bu yolların Malatya’ya ve Malatya’mızın turizmine hayırlı olmasını temenni ediyorum. Özellikle Malatya’da kangren olmuş sorunlardan biri de sahil şerit yoluydu. Hep konuşulurdu ama kimse bir adım atmazdı. Buraya da neşter vurduk. Yani Malatya’da sorun içeren hiçbir problemi bırakmama noktasında bütün ekibimizle birlikte gece gündüz demeden yoğun bir gayret ve çaba içerisindeyiz” diye konuştu.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çevre

Samsun’da 2 bin 700 metrelik bisiklet yolu tamamlanıyor

Samsun Büyükşehir Belediyesince (SBB), Adnan Menderes Bulvarı’nda yeşil yürüyüş yolu ve bisiklet yolu projesi çalışmalarında sona yaklaşıldı. Proje tamamlandığında 2 bin 700 metre ile sahil bandındaki en uzun bisiklet yollarından birisi olacak.

SAMSUN-SBB tarafından Adnan Menderes Bulvarı’nda yürütülen yeşil yürüyüş yolu ile bisiklet yolu projesi yüzde 95 oranında tamamlandı. Peyzaj çalışmalarının sürdüğü yolda bisiklet ve yürüyüş tutkunlarına şimdiden hizmet vermeye başladı. Kurupelit ile İncesu sahili arasındaki proje yeşil alan, yürüyüş yolu ve bisiklet yolu olarak tasarlanıyor. 2 bin 700 metrelik yolda vatandaşlar bisiklet sürmeye şimdiden başladı. Peyzaj düzenlemelerinin de yapılmasının ardından bisiklet yolu estetik bakımdan da tamamlanacak ve Samsun sahil bandındaki en uzun bisiklet yollarından birine sahip olacak.

SBB Başkanı Mustafa Demir, kentte hava kirliliğini önleyerek halk sağlığını koruyacak projelere büyük önem verdiklerini ifade etti. Demir, “Bisiklet kullanımı giderek artıyor. Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip şehri olma noktasında çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu alanda çalışmalarımızı genişleteceğiz. Çok uzun bisiklet parkurlarına sahip olacağız. Kurupelit ile İncesu arasındaki bisiklet yolu şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Çevre

750 adet keklik ve sülün OMÜ’de doğaya bırakıldı

500 adet Kınalı keklik ile 250 adet sülün, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) yerleşkesinde doğaya bırakıldı.

Erdi Demür
SAMSUN-
Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, “2022 Yılı Kanatlı Av Hayvanı Tahsis Programı” kapsamında Gümüşhane, Kelkit Kanatlı Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu’ndan temin edilen 500 adet kınalı keklik ile Samsun Gelemen Sülün Üretim İstasyonu’ndan temin edilen 250 adet sülün; OMÜ ile 11. Bölge Müdürlüğü arasında yapılan iş birliği protokolü çerçevesinde üniversite yerleşkesine bırakıldı.

Programa OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, DKMP 11.Bölge Müdürü Halim Özdemir, rektör yardımcıları, OMÜ ve 11. Bölge Müdürlüğü personelleri katıldı.

Okumaya devam et

Çevre

Terme Park Yaşam Alanı ve Sosyal Tesisleri ilçeye prestij katacak

Terme Park Yaşam Alanı ve Sosyal Tesisleri’nde incelemelerde bulun Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, “İlçemize prestij katacak projelerin çalışmaları devam ediyor” dedi.

SAMSUN-
Terme’ye yeni bir sosyal tesis ve yaşam alanı kazandırmak için çalışmalarını sürdüren Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, Fen İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları devam eden Terme Park Yaşam Alanı ve Sosyal Tesisleri’nde incelemelerde bulundu.

“Terme’mizi güzel bir tesise kavuşturacağız”

Terme’ye prestij katacak projenin çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Kılıç, “Termemize yeni bir yaşam alanı ve sosyal tesis kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Terme Belediyesi olarak, meslek yüksekokulu, gençlik merkezi ve yarı olimpik yüzme havuzumuzu da içine alan bölgede yeni bir yaşam alanı inşa ediyoruz. Ekiplerimiz daha önceden dolgu çalışması yapılan 10 dönümlük alanda geçiş güzergâhları ve kanal temizliği çalışmalarını tamamlamıştı. Şimdi de yürüyüş yolu, bisiklet yolu, yaya köprüleri ve piknik alanları için çalışmalarını sürdürüyor. Pide evi için ise temel atıldı. Söz konusu alanda spor, oyun, kültür ve peyzaj alanlarının bulunduğu ilçemize yakışacak bir yaşam alanı ve pide evi kazandıracağız. Terme’mizi güzel bir tesise kavuşturacağız” diye konuştu.

“Her yönüyle yaşam alanı”

Terme Park projesinin sadece bir sosyal tesis değil aynı zamanda her yönüyle bir yaşam alanı olarak tasarlandığına dikkat çeken Başkan Kılıç, “Günde yaklaşık 18 bin aracın kullandığı Samsun-Ordu karayolu üzerinde bulunan projemizin birkaç ayağı olacak. Pide evimiz ve yaşam alanımız tamamlandıktan sonra spor alanları ve kültür alanlarını içinde barındıracak 2’nci etap çalışmalarımız başlayacak. Önümüzdeki yaz bu alanı inşallah hizmete açacağız. İlçemize şimdiden hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.