Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Ekonomi

Sanayide sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) düzenlediği ‘Sanayide Sürdürülebilirlik ve Döngüsel Ekonomi’ konulu söyleşi çevrimiçi olarak gerçekleşti. Söyleşinin moderatörlüğünü Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çevre Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Yüksel Ardalı yaptı
Etkinliğe; Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun TSO Dış İlişkiler Müdür Yardımcısı Esma Deniz, Prof. Dr. Nilgün Cılız, OMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özaydın, Mehmet Emin Okutan ve Dr. Orkun Kaymakçı konuşmacı olarak katıldı.
Çevrimiçi düzenlenen konferans Samsun TSO Dış İlişkiler Müdür Yardımcısı Esma Deniz’in açılış konuşmasıyla başladı. Etkinliğe katılan Samsun TSO yönetim kurulu başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Üretim hizmet süreçlerinde her anlamda yüksek verimlilik sağlayacak ve sürdürülebilir kalkınmaya hizmet edecek döngüsel ekonomi modelini benimsemeliyiz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak, üyelerimizin dijitalleşme konusunda yetkinliklerini arttırarak rekabet sürecinde güçlenmelerini hedefliyoruz. Samsun Export Sanal Fuarı kapsamında üyelerimizin çalışmalarına hizmet edecek webinar teknolojisini daha da geliştirmeyi ve ilerletmeyi amaçlıyoruz” dedi.

“Yeni fikirlerin üretilmesi önemli”
Programın moderatörlüğünü gerçekleştiren Prof. Dr. Yüksel Ardalı ise küresel iklim değişikliği, nüfus artışı ve sınırlı kaynak baskılarıyla karşı karşıya olunduğunu, Kovid-19 salgını ile mücadele ettiğimiz yeni bir dünya düzeninden bahsedilmeye başlanıldığına dikkat çekti. Ardalı, döngüsel ekonomi modelinin pandemi koşullarıyla gittikçe derinleşen ekonomik krizden zarar gördüğünü ve çevresel olarak bu süreçten çıkış için yeni fikirlerin üretilmesinin önemli olduğunu belirtti.
Sözlerine şu ifadelerle devam eden Prof. Dr. Ardalı, “Ulusal ölçekte döngüsel ekonomi uygulamalarına dair potansiyelin ve faklı sektörler arası iş birliği imkanlarının ulusal kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemlidir. Hepimizin şimdiye kadar kullandığı al kullan at dediğimiz lineer ekonomi model yerine atıkların kaynak olarak değerlendirildiği, tekrar ekonomik fayda getirecek ürünlere dönüştürüldüğü döngüsel ekonomi iş modelleri gelişmeye ve yaygınlaşmaya başladı” diye konuştu.
Konuşmacılardan Prof. Dr. Nilgün Cılız, döngüsel ekonomi ve yaşam döngüsü için genel atıkların kaynağında azaltılması, oluşumunun önlenmesi, yönetilmesi ve temiz üretim çalışmalarının yaygınlaştırılması gerektiğine değindi. Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özaydın da Döngüsel Ekonominin Bütüncül ve Evrimsel Açıdan Ele Alınması başlıklı sunumuyla döngüsel ekonominin üç boyutlu modeline sunumunda yer verdi.
Mehmet Emin Okutan ve Dr. Orkun Kaymakçı’nın konuşması ile söyleşi sona erdi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Bakanlık: 87.5 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yatırılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, 87 milyon 484 bin TL tarımsal destekleme ödemesinin çiftçilerin hesaplarına bugün aktarılacağını açıkladı.

ANKARA-Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Hububat-Baklagil ve Dane Mısır Desteği, Kırsal Kalkınma Yatırım Desteği, Mazot ve Gübre Desteği; toplamda 87 milyon 484 bin lira tarımsal destekleme ödemesi bugün çiftçilerimizin hesaplarına aktarılıyor” denildi.(DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

5 milyon lira harcayıp, gelir beyan etmeyenlere vergi denetimi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Aylık harcamaları 5 milyon TL’nin üzerinde olup hiç gelir beyan etmeyen kişileri gerçek kazançlarını vergilendirmek üzere denetim kapsamına alıyoruz” dedi.

ANKARA-Bakan Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Bakan Şimşek, “Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Aylık harcamaları 5 milyon TL’nin üzerinde olup hiç gelir beyan etmeyen kişileri gerçek kazançlarını vergilendirmek üzere denetim kapsamına alıyoruz. IBAN veya ‘mail order’ ödeme yönetimi ile tahsilat yaparak vergisini ödemeyen işletmeler de inceleniyor. Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

TESK, esnaf için sıfır faizli yapılandırma istedi

Palandöken, yüksek enflasyonun esnafın belini kırdığına dikkat çekti

MUSTAFA YUNUS GONCA
ANKARA
– Yüksek enflasyon nedeniyle esnaf ve sanatkârların zor günler geçirdiğini ve yeni bir yapılandırmaya ihtiyaç olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Girdi maliyetlerinin sürekli artması, kira giderlerinin yükselmesi, enerji fiyatlarındaki artış ve hammaddelerin pahalanması piyasaların dengesini bozdu. Hatalı ekonomi politikaları ve uygulamalar piyasalarda dengesizliğe yol açarak esnafımızın işlerini düşürdü. Ancak ekonomik sıkıntıların sebebi esnaf değilken cefasını yine esnafımız çekiyor. Ayakta kalma mücadelesi veren esnaf ve sanatkarımız SGK, vergi ve Bağ- Kur prim borçlarını zamanında ödeyemiyor hatta bazen sağlık hizmetlerinden bile faydalanamıyor. Ekonomik sıkıntının cezasını esnaf çekmemeli. Esnafımızın düzlüğe çıkması için daha önce olduğu gibi vergi, trafik, SGK prim borçları gibi devlete olan borçlarda kapsamlı bir yapılandırma şart” dedi.

-“ESNAFIN HESABINA KONULAN BLOKELER KALDIRILMALI”

Esnafı tekrar ayağa kaldıracak olan yapılandırmanın sıfır faizli ve uzun vadeli olması gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “En son çıkarılan 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu ile 2023 yılı sonuna kadar 156 milyar TL tahsil edilmişti. Hem vatandaşın borcunu ödemesi hem de devletin alacakları tahsil edebilmesi için yeni bir yapılandırma kanunu planlanarak esnafın ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum göz önünde bulundurulmalı. Yapılandırmanın etkili olabilmesi için uzun vadeli ve sıfır faizli olması şart. Vatandaş yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle para bulmakta zorlanıyor ve dahası hesaplarına yatırılan paralara bloke konularak el koyuluyor. Bu uygulama esnafımızın iş yapma kapasitesini daha da daraltıp ekonomik krizden çıkışı zorlaştırıyor. Blokeler zaman kaybedilmeden kaldırılmalı. Ayrıca esnafa destek amacıyla verilen düşük faizli kredilerin faiz oranlarının yükselmesi esnafımızı daha da zor durumda bırakıyor. İşlerini sürdürebilmek için kredi kullanan esnafımız artan faiz oranları nedeniyle borçlarını ödemekte zorlanıyor ve mali açıdan çıkmaza giriyor. Bu nedenle esnafımızın tekrar rahata kavuşup iş yapabilir hale gelmesi için geçmişte sağlanan düşük faizli kredilerin faiz oranlarının yeniden düşürülmesi ve acil bir yapılandırma kanunu çıkarılması çok önemli” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.