Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Asayiş

Bakan Soylu, Sahil Güvenlik Komutanlığı heyetini makamında ağırladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 39. Yıl dönümü sebebiyle Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir başkanlığında ki heyeti makamında ağırladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 39. Yıl dönümünü dolayısıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir başkanlığındaki heyeti makamında kabul etti. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın resmi olarak kuruluşunun 39. Yılını kutlayarak konuşmasına başlayan Bakan Soylu, “Bir devletin kurumları, kuruluşları, aslında milletin ve medeniyet aklının bir yansımasıdır. Eğer bizim Sahil Güvenlik Komutanlığı’mızın Ege de hayat kurtarıyor da başka ülkelerin teşkilatları o mazlumları ölüme terk ediyorsa, aradaki bu fark, aziz milletimizin karakterinden, kalbinin ve medeniyetinin temizliğinden ayrıca benim mesai arkadaşlarımın hem insanlığa hem mesleğine olan sadakatinden kaynaklanmaktadır. Keza bu teşkilat, küresel göçü yönetirken, düzensiz göçle mücadele ederken, her türlü kaçakçılıkla her türlü suçla her türlü kanun dışı eylemle mücadele ederken uyuşturucu ticaretiyle kıyasıya mücadele ederken uluslararası ölçekte başarılı olabiliyorsa hem kendi kabiliyetleri, mahareti, hem devletimizin gücü, hem de dünyadaki her denizcinin üniformasındaki üç çizgiden birinin, bu millete ait bir zaferi temsil etmesinin verdiği özgüvenden dolayıdır” ifadelerini kullandı.

“2016 yılında 5 bin 428 olan sahil güvenlik personel sayısını yüzde 33’lük bir artışla 7 bin 217’ye çıkarttık”

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda yatırımlar ile kapasitenin yükseldiğini vurgulayan Bakan Soylu, “Emniyet teşkilatımız, jandarmamız, sahil güvenlik komutanlığımız, diğer kurumlarımız, bunların hepsi, köklü ve dünyanın kendi alanlarında önde gelen kurumlarıdır. Bunlar kolay birikmiş tecrübeler değildir. Sadece parayla pulla, yatırımla oluşmuş yapılar değildir. Bu kurumlar büyük bir devlet aklı, medeniyet aklı ve hafızasıdır. Dolayısıyla bunları korumak, geliştirmek ve gelecek nesillerimize daha güçlü şekilde bırakmak zorunluluğumuz vardır. Bu bakış açısından hareketle, özellikle 15 Temmuz sonrasında, Sahil Güvenlik Komutanlığı’mıza hem beşeri, hem teknik, hem de teknoloji kapasitesi anlamında ciddi yatırımlar yaptık. 2016 yılında 5 bin 428 olan sahil güvenlik personel sayısını 15 Temmuz’dan sonra yapmış olduğumuz arınmaya rağmen bugün itibarıyla yüzde 33’lük bir artışla 7 bin 217’ye çıkarttık. Kaldı ki burada FETÖ’nün ciddi bir tahribatı olmuştu, onu da kapattık” diye konuştu.

“Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda profesyonellik oranını yüzde 100’e yükselttik”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Ayrıca 2016 yılında yüzde 71 olan personel profesyonellik oranını da yüzde 100’e yükselttik. Bugün Türk Sahil Güvenlik Teşkilatı, tamamı profesyonel bir kurum haline gelmiştir. 2016-2021 arasında; konuşlandığımız il sayısını 25’ten 28’e; karakol sayımızı 8’den 14’e; yüzer unsur sayımızı ise 179’dan 194’e çıkarttık. Yerli ve milli imkanlarla üretilen ve yakın zamanda teslim almaya başlayacağımız 105 adet kontrol botu sipariş ettik, üretimleri devam ediyor. 2017’de Sahil Güvenlik Okul Komutanlığını, 2020’de Sualtı Eğitim Merkezi’ni kurarak eğitim ayağımızı güçlendirdik. Öte yandan; kısa adı SAHMUS olan Sahil Güvenlik Sayısal Emniyetli Muhabere Sistemi; SGRS adını verdiğimiz Sahil Gözetleme Radar Sistemi; veri aktarımı projesi olan SAHİL-NET, Türksat ile geliştirdiğimiz ‘Milli Ka Bant Uydu Haberleşme Projesi’ gibi büyük projelerle, dijital altyapımızı çok güçlendirdik. Mobil radarlarımızın sayısını da son 2 yıl içinde 8’den 19’a çıkarttık. İnşallah tüm bu, dijital sistemlerimizle birlikte, tüm sorumluluk sahamızın her santimetrekaresini izleyebilir hale gelmeyi hedefliyoruz. Elbette ki yapılan tüm bu yatırımlar, atılan tüm bu adımlar, sonuç almayı gerektirir.”

“2019 yılında Sahil Güvenlik Komutanlığı’mızın kurtardığı kaçak göçmen sayısı 60 bin 802’dir”

Göç ile mücadelede Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın bu alandaki varlığı ve başarısı hem Türkiye hem de dünya için önemli olduğunu belirten Soylu, “Sahil Güvenlik Komutanlığı’mız; hem uyuşturucu ile hem göç ile mücadelede emsal teşkilatlarına oranla çok daha büyük fedakarlık ve mesai sarf ediyor. Bu teşkilatın mesaisinin yüzde 70’in göçle ve göçmen kaçakçılığı ile ve düzensiz göç ile mücadele almaktadır. 2019 yılında Sahil Güvenlik Komutanlığı’mızın kurtardığı kaçak göçmen sayısı 60 bin 802’dir. 2020 yılında virüs salgını etkisiyle hafif bir durulma söz konusu olsa da bu sayı 20 bin 380’dir. Bu yıl için halen 6 bin 107’dir. Buradaki düşüş, kimseyi aldatmamalıdır. Şunu gördük ki, virüs salgınında en küçük bir normalleşmede bu sayılar hızla artıyor. Neticede göçe kaynaklık eden yerlerde huzur ve istikrar olmadığı müddetçe bu baskı sürecektir. Bizim de hazırlığımız, gayretimiz, tedbirlerimiz, buna yöneliktir. Dolayısıyla Sahil Güvenlik Komutanlığı’mızın bu alandaki varlığı ve başarısı hem ülkemiz hem de dünya için önemlidir” şeklinde konuştu.

“Mesai yaptığımız pek çok arkadaşımız gibi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndaki her arkadaşımız, bu aziz milletin yüz akıdır”

Bakan Soylu, “Ülkemizin güvenlik alanındaki sorumlulukları, dünyanın pek çok ülkesinden fazladır. Bu ağırlığın en çok hissedildiği alanlardan biri de sahil şeridimiz, denizlerimizdir. Vatanımız, bizim aşkımızdır. Deniziyle, karasıyla bizim aşkımızdır. Bu bakanlıkta birlikte mesai yaptığımız pek çok arkadaşımız gibi, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndaki her arkadaşımız, bu aziz milletin yüz akıdır. Bu vesileyle teşkilatımızın 1886’da Kordon bölüklerinden gelen ama yeni ismi ile 39. kuruluş yıldönümünü tekrar tebrik ediyor, tüm teşkilat mensuplarına şükranlarımı sunuyor, şehitlerimizi, geçmiş büyüklerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Asayiş

2 aylık bebeğinin ölü bulunmasıyla tutuklanan anne: Çocuğuma ne oldu bilmiyorum

Adana‘da, 2 aylık bebekleri Mehtap’ın ölü bulunması üzerine tutuklanan Ayşegül Talay (31) ve eşi Suat Talay (43), 25’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyor. Ayşegül Talay, “Çocuğuma ne oldu bilmiyorum” derken, baba Suat Talay ise “Canım yanıyor. Kendimi ifade edemiyorum” dedi.

Neşet KARADAĞ
ADANA-Seyhan ilçesi İstiklal Mahallesi’nde oturan Ayşegül Talay, 27 Mart 2023’te itfaiyeyi arayıp, evde anahtarını unuttuğunu söyleyerek yardım istedi. Ekipler, evde 2 aylık Mehtap bebeğin cesedini ağzı bağlı siyah poşetin içerisinde buldu. Olayla ilgili çalışma başlatan Cinayet Büro Amirliği ekipleri, uyuşturucu kullanmak suçundan kaydı bulunan Suat Talay ile kaçarak evlenen Ayşegül Talay’ı gözaltına aldı. Tutuklanan Talay çifti hakkında Adana 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘İhmalli davranışla kasten öldürme’ suçundan açılan davanın duruşmasına devam edildi.(DHA)

Okumaya devam et

Asayiş

Eski HDP Marmaris ilçe başkanı, terör örgütüne finans sağlamaktan tutuklandı

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, ‘vergi’ adı altında para toplayıp terör örgütü PKK’ya finans sağladığı tespit edilen eski Halkların Demokratik Partisi (HDPMarmaris İlçe Başkanı Abdullah İpekli (51) gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen İpekli, tutuklandı.

Cavit AKGÜN
MUĞLA-İlçe Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, PKK silahlı terör örgütüne üye olma suçundan hakkında soruşturma yürütülen 1 şüpheli, 2015’te Marmaris HDP ilçe binasına gidip geldiğini ve o dönem ilçe başkanı olan Abdullah İpekli’nin yönlendirmesi ve talimatı doğrultusunda Marmaris’ten, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine gittiğini anlattı. İpekli’nin Suruç’taki bağlantıları vasıtasıyla Mürşitpınar sınır hattından yasa dışı yollarla Suriye Ayn el-Arab (Kobani) bölgesine geçerek 2015’te örgüte katıldığını ifade etti. Şüpheli, ayrıca İpekli’nin, Muğla bölgesinde örgüte müzahir kişilerden vergi adı altında para toplayıp örgüte finans sağladığını iddia etti.

Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada polis, Abdullah İpekli’yi mart ayında teknik ve fiziki takibe aldı. İpekli hakkında iletişimin tespiti, denetlenmesi, kayda alınması, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi tedbiri uygulandı ve MASAK’tan mali verileri temin edilerek incelendi. Önceki gün gözaltına alınan İpekli, polisteki işlemlerinin ardından dün sevk edildiği adliyede tutuklandı.(DHA)

Okumaya devam et

Asayiş

Doktora 7 hastasına ‘cinsel saldırı’dan 153 yıl hapis istemi

Antalya Kepez Devlet Hastanesi’nde, muayene sırasında 7 kadın hastaya cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklanan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ahmet Taner Cantimur’un (58), 153 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

 Aslı DURAN
ANTALYA-Kentte, bağırsak ve mide rahatsızlıkları yaşayan T.A. adlı kadın, geçen yıl Kepez Devlet Hastanesi Gastroenteroloji bölümünde uzman doktor olarak 5 yıldır görev yapan Ahmet Taner Cantimur’a muayene oldu. T.A., muayene sırasında doktor Cantimur’un kendisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla önce Kepez Devlet Hastanesi yönetimine şikayetçi oldu, ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcılığın durumu Sağlık Bakanlığı’na aktarmasının ardından uzman doktor Ahmet Taner Cantimur hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Cantimur’un, 2018’de F.K., 2019’da S.U. ve D.B., 2021’de D.D., 2023 yılında T.A., F.D. ve N.S.’ye yönelik muayene esnasında cinsel saldırıda bulunduğu tespit edildi. Uzman doktor Ahmet Taner Cantimur, 15 Mart’ta çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

‘NİTELİKLİ CİNSEL SALDIRI EYLEMİ’

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cantimur hakkında hazırlanan iddianamede; şikayetçilerin genelde bağırsak ve mide rahatsızlıkları nedeniyle muayene olmak için hastaneye başvurup, konunun uzmanı Cantimur’a muayene oldukları anlatıldı. İddianamede, şikayetçilerin hepsinin ortak şikayetinin, Ahmet Taner Cantimur’un muayene etme şekliyle ilgili olduğu, kimi şikayetçilerin Kepez Devlet Hastanesi yönetimine, kimilerinin Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na, kimilerinin ise Sağlık Bakanlığı İletişim Başkanlığı’na başvurup şikayetlerini dile getirdiği belirtildi. İddianamede, ortak şikayet konusunun, şüpheli Ahmet Taner Cantimur’un hastası olan şikayetçileri muayene odasına yalnız aldığı, muayene ederken kıyafetlerini soyduğu, muayene şeklini aşarak cinsel saldırıda bulunduğu, bazılarına cinsel amaçlı ifadeler kullandığı aktarıldı.

BİLİRKİŞİ RAPORU YER ALDI

İddianamede ayrıca, olaya ilişkin bilirkişi raporu da yer aldı. Bilirkişi raporunda; şikayetçi T.A.’ya rektal muayenenin fiziki muayenenin tamamlayıcı unsuru olduğu, ancak süresinin 15-20 dakika olmasının usule aykırı olduğu, vajinal muayeneyi gerektirecek herhangi bir endikasyon olmadığı belirtildi. Raporda, yine şikayetçi D.D.’ye yönelik vajinal muayeneyi gerektirecek bir endikasyon olmadığı, tıbbi muayene usul ve bilimsel verilere uygun olmadığı, diğer şikayetçilere de rektal muayenenin hastalığın teşhisi için uygun olduğu, ancak vajinal muayenenin herhangi bir endikasyon olmadığı kaydedildi.

‘CİNSEL SALDIRI EYLEMİNİN GERÇEKLEŞTİĞİ ANLAŞILDI’

Ahmet Taner Cantimur’un 153 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“Alınan ifadeler müştekilerin birbirlerini doğrulayan ve birbiri ile örtüşen beyanları, bu beyanları destekleyen tanık beyanları, bilgi alma tutanakları, uzmanlık raporu birlikte değerlendirildiğinde; şikayetçilerin genelde mide ve bağırsak rahatsızlığı sebebiyle Kepez Devlet Hastanesi’ne gittikleri, orada uzman olan şüpheli tarafından muayene edildikleri, şüphelinin şikayetçilere yönelik rektal muayenesinin müştekilerin rahatsızlıklarının tespiti açısından tıbbi verilere uygun olduğu, ancak şüphelinin pek çok hastasına vajinal muayene yaptığı, şikayetçiler D.D., F.D., F.K. ve T.A.’ya yönelik nitelikli cinsel saldırı eyleminde bulunduğu, bu eylemi şikayetçi T.A.’ya yönelik birden fazla yaptığı, şikayetçiler D.B., N.S. ve S.U.’ya yönelik cinsel saldırı eylemini gerçekleştirdiği anlaşılmıştır.”

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Şüpheli Ahmet Taner Cantimur ise ifadesinde, suçlamaları reddetti. Cantimur; hastanede bu dalda tek uzman olduğunu, gelen kadın hastaları paravanın arkasında muayene odasında yalnız muayene ettiğini, kendisine kimsenin refakat etmediğini, mide ve bağırsak rahatsızlığı olan hastaların muayenesini işin doğası gereği elle anal yoldan yaptığını, bazen ilerlemiş kanser vakalarını bu şekilde tespit edebildiğini, bu muayene şeklini işin doğası gereği yaptığını, şikayetçilere cinsel saldırıda bulunmadığını ileri sürdü. Ahmet Taner Cantimur’un yargılanmasına ileriki günlerde başlanacak.(DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.