Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Çevre

Süne mücadelesi çalışmalarında 20 yılın en düşük değeri gözlemlendi

Eskişehir’de, Tarım ve Orman Bakanlığının 2021 Yılı Bitki Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele çalışmaları kapsamında yürütülen süne zararlısı sürvey çalışmaları tamamlandı.

Teknik ekiple yapılan kontroller sonucunda bulunan değerlerin son 20 yılın en düşük değerleri olması sebebiyle bu yıl süne emgi oranlarının buğday satış fiyatını olumsuz yönde etkilemeyeceği öngörülüyor Eskişehir’de her yıl binlerce dekar arazide sürvey çalışmaları yaptılan süne, buğday ekiliş alanlarının en önemli zararlısı olduğu belirtiliyor. Süne, nimf ve erginleri çeşitli fenolojik dönemde olan buğdaygillere zarar vererek mücadele yapılmadığı zaman yüzde 100’e varan oranda nicelik ve nitelik yönünden zararlara sebep oluyor. Kontrol Ekibi tarafından bu üretim sezonu sahada karşılaşılabilecek durumun önceden tahmin edilebilmesi için nisan ayında ilk olarak kışlak sayımları yapıldı. Yapılan sayımlarda sünede önceki yıla göre yüzde 75 azalma olduğu hububat alanlarında yoğun süne popülâsyonuna rastlanmayacağı tahmin edildi. İlerleyen günlerde havaların sıcak gitmesi ile birlikte sünelerin kışlaklarda hızla boşaldığı gözlemlendi.


7 Mayıs 2021 tarihinde 11 ilçe ve 256 mahallede 1 milyon 870 bin 781 dekar alanda başlayan kışlamış ergin sürveyi (kıymetlendirme) çalışmaları, toplam 20 ekip ve 74 teknik personel ile hafta sonu ve Ramazan bayramında da devam ettirilerek 17 Mayıs 2021 tarihinde bitirildi. Çalışmalar neticesinde metrekare olarak 1 milyon 441 bin 189 dekar alanda 0,1 ve 429 bin 592 dekar alanda ise 0,2 adet süne tespit edildi. İç Anadolu Bölgesi için kritik eşik değer olan 0,8’ in üzerinde bir alana rastlanmaması nedeniyle ildeki çalışmalar, sonraki aşamalar olan yumurta paraziti ve nimf sürveyine geçilmeden tamamlandığı aktarıldı. Bu aşamalardan sonra çiftçilerden temin edilecek olan buğday numunelerinin ilk analizleri yapılarak rastgele seçilen yüzde 10’luk kısım Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü’ ne laboratuvar analizlerinin yapılması için gönderileceği aktarıldı. Sonbaharda ekim ayının başında da tekrar kışlak sayımı yapılarak gelecek sezonun süne yoğunluğu hakkında da tahmin yapılacağı belirtildi.

Asayiş

Denizli’deki orman yangını 2’nci günde kontrol altına alındı

Denizli’nin Babadağ ilçesinde dün öğle saatlerinde yıldırım düşmesi sonucu başlayan orman yangını ikinci gününde kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

 Ramazan ÇETİN
DENİZLİ-Babadağ ilçesi Kelleci Mahallesi yakınlarındaki ormanda, saat 13.30 sıralarında yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları görenler, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulundu. İhbarla bölgeye Denizli Orman Bölge Müdürlüğü ve Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri sevk edildi. Yangın rüzgarın da etkisiyle geniş bir alana yayıldı, söndürme çalışmalarına çevre illerden destek ekipleri de katıldı. AFAD ekipleri bölgede yaşayan yaşlı vatandaşların tahliyesini yaparken, Kelleci Mahallesi’ndeki yaklaşık 50 ev de jandarma ekipleri tarafından boşaltıldı. Yangının ilerlediği Mollaahmetler Mahallesi’nde ise tahliye kararı verildi. Mahallede vatandaşların evlerini boşaltması için anonslar yapıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi de vatandaşların tahliyesi için bölgeye belediye otobüslerini yönlendirdi. Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Denizli İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek de bölgeye geldi.

VATANDAŞLAR EŞYALARINI YÜKLEYİP, MAHALLEDEN AYRILDI

Yangında, sürüdeki birçok keçinin öldüğü öğrenilirken, hayvan barınakları ile yazlık olarak kullanılan bir ev yandı. Araçları olan bazı vatandaşlar eşyalarını yükleyip, mahalleden ayrılırken, araçları olmayanlar ise Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilen yolcu otobüsleriyle mahalleden tahliye edildi. Tahliye edilenlerin çoğu çevre köylerde bulunan yakınlarının evlerine giderken, bir kısmı ise Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında misafir edildi. Mahalledeki büyük ve küçükbaş hayvanlar ise belediyeler tarafından gönderilen kamyonetlerle güvenli yerlere nakledildi. Öte yandan yangın bölgesine, Kızılay, Diyanet İşleri Başkanlığı ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından yiyecek ve içecek dağıtımı için mobil istasyonlar kuruldu. Yangın alanına yakın olan Kelekçi Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, evlerinde yaptıkları yemekleri görevlilere dağıttı.(DHA)

Okumaya devam et

Asayiş

İzmir’de orman yangını

İzmir‘in Narlıdere ilçesinde çıkan orman yangınına, havadan ve karadan müdahale ediliyor.

İZMİR-Narlıdere ilçesinde Narlıdere Mezarlığı’nın yakınındaki ormanda saat 12.00 sıralarında yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları fark eden çevredekiler, durumu orman ekiplerine bildirdi. Bölgeye, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait 4 uçak, 2 helikopter, 25 arazöz, 5 su ikmal, 4 dozer sevk edildi. Alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor.(DHA)Okumaya devam et

Çevre

Marmara’da hava sıcaklıkları 8 ila 12 derece artacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Marmara Bölgesi’nde hava sıcaklıklarının yarından itibaren hafta sonuna kadar mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerine çıkacağını belirtti.

 Ünsal YÜCEL
EDİRNE-MGM İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada; hava sıcaklıklarının Marmara Bölgesi’nde mevsim normalleri üzerinde seyrettiği belirtilerek, yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre yarından itibaren daha da artacağı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri mevsim normallerinin 8 ila 12 derecenin üzerinde seyredeceğinin tahmin edildiği kaydedildi. Öte yandan hafta sonu beklenen yağışla sıcaklıkların azalarak mevsim normalleri civarına inmesinin beklendiği belirtildi. İleriki günlerde bazı illerde en yüksek sıcaklıkların, İstanbul: 32-34, Edirne: 34-42, Kırklareli: 32-37, Tekirdağ: 29-33, Kocaeli: 34-39 Sakarya: 34-39, Yalova: 31-33 derece aralıklarında olacağı tahmin ediliyor.

Yüksek seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle, kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere vatandaşların günün en sıcak saatleri olan 11.00 ile 16.00 arasında açık alanda bulunmamaları konusunda dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. (DHA)

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.