Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Genel

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “FETÖ ile mücadele konusunda Arnavutluk’ta önemli çalışmalar var”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Arnavutluk’a günübirlik resmi ziyaret gerçekleştirerek, burada yaptığı konuşmada FETÖ ile mücadele konusunda Arnavutluk’ta önemli çalışmalar olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Arnavutluk’a günübirlik resmi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Tiran’daki Türk kurumlarını ziyaret eden Kalın, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında Türk basınına konuşan Sözcü Kalın, Arnavutluk Başbakanı Rama Türkiye’ye Ocak ve Haziran aylarında iki ziyaret gerçekleştirdiğini ve bu ziyaretler verimli geçtiğini söyledi. Bu ziyaretlerde konuşulan konuları takip mahiyetinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da önümüzdeki aylarda tasarladığı bir Arnavutluk ziyaretini görüşmek üzere geldiğini belirten Kalın devamında şöyle konuştu:

“Bugün burada temaslarda bulunduk, hem de ikili ilişkilerimizi, hem bölgesel konuları bu şekilde ele alma imkânımız oldu. Arnavutluk bildiğiniz gibi Balkanlarda bizim en çok tarihî derin köklerimizin ilişkilerimizin olduğu bir ülke hem de bugün ticaretten güvenlik işbirliğine bölgesel konulara kadar farklı alanlarda yakın çalıştığımız bir ülke, bütün bu konuları etraflı bir şekilde ele alma imkânımız oldu.

Bildiğiniz gibi 600’e yakın Türk firması bugün Arnavutluk’ta çeşitli sektörlerde iş yapmakta, yatırım yapmakta. Aynı şekilde bizim insanlarımız hem buraya gelmekte hem Arnavut kardeşlerimiz Türkiye’ye sıkça gelmekteler. Bütün bu alanlarda işbirliğimizi daha da güçlendirmek için, eğitim kültür alanlarında da işbirliğimizi daha da derinleştirmek için çalışmalarımızı bundan sonra da yürüteceğiz.”

“FETÖ ile mücadele konusunda Arnavutluk’ta önemli çalışmalar var”

Görüşmelerde FETÖ konusunun da gündeme geldiğini söyleyen Kalın, “Tabi özellikle FETÖ ile mücadele bağlamında da burada Arnavutluk makamlarıyla yürüttüğümüz önemli çalışmalar var. Bu terör örgütünün bulundukları ülkelerin kanunlarını kendi lehlerine manipüle ederek ilişkilerimize zarar vermesine müsaade etmemiz elbette mümkün değil.

Zira Cumhurbaşkanımızın da (bir çok kez) ifade ettiği gibi bu örgütün bulunduğu ülkeler için de bir tehdit teşkil etmektedir. Ama aynı zamanda bulundukları ülkeler ile ülkemiz arasındaki ilişkileri zehirlemek için, bozmak için de çeşitli manipülasyonlar faaliyetler yaptıklarını da biz biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“İHA satışından sonra Türkiye-Arnavutluk ilişkileri birçok alanda gelişmeye devam edecek”
Bölgesel konuların da gündemde olduğunu belirten Kalın, Balkanlarda barış ve istikrarın devam ettirilmesi ve NATO bağlamında işbirliği, Avrupa Birliği, bölgesel gibi konuların da konuşulduğuna vurgu yaptı. Türkiye-Arnavutluk ilişkilerinin her yıl daha da güçlenerek, ivmeler kazanarak devam ettiğini belirten sözcü Kalın, bu ilişkileri farklı alanlarda genişletmek ve derinleştirmek için de çalışmaların bundan sonra yoğun bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Türkiye’nin Arnavutluk’a yapacağı İHA satışına da değinen Kalın, “Tabii Arnavutluk’la savunma sanayi alanında da önemli işbirliklerimiz var. Yani İHA’lar da dahil olmak üzere Arnavutluk’un güvenliğini sağlamak, buradaki barış ve istikrarı desteklemek için savunma sanayi alanında da işbirliğimiz bundan sonra devam edecek. Bu konuyla ilgili bir takım spesifik projeler hakkında yürütülen müzakereler de devam ediyor. Bunların en kısa zamanda tamamlanarak neticelendirilmesini arzu ediyoruz. Zira Arnavutluk’un barış ve istikrarı bizim barış ve istikrarımız, Balkanların barış ve istikrarıdır. Yani burada hem teröre karşı hem insan kaçakçılığıdır uyuşturucu kaçakçılığıdır ya da benzer suçlara karşı Arnavutluk bu güvenlik makamlarının güçlendirilmesi bizim de ortak çıkarımızadır. Bu manada da özellikle savunma sanayindeki çalışmalarımızı güçlendirerek devam edeceğiz” sözlerini kaydetti.

“İki ülke arasındaki işbirliği derinleştirilecek”

Önümüzdeki dönemde yani sağlık alanında olsun altyapının güçlendirilmesi ticaret yatırım güvenlik eğitim kültür tarih gibi alanlarda iki ülke arasındaki işbirliğin devam edeceğini ifade eden Kalın, şu ifadeleri kullandı:
“Bildiğiniz gibi bizim çeşitli kurumlarımız burada yıllardır faaliyet gösteriyor, mesela TİKA yıllardır burada restorasyon faaliyetleri yapıyor, tarihî eserlerin restore edilmesiyle ilgili önemli çalışmalar yapıyor. Aynı şekilde kültür alanında Maarif Vakfımızın üniversitesi var burada. Özellikle Arnavut gençlerin eğitimi, hem lise hem üniversite düzeyinde eğitimin daha da güçlendirilmesi ve desteklenmesi için yürüttüğümüz faaliyetler var. Aynı şekilde bildiğiniz gibi burada yaşanan deprem hadisesinden sonra Cumhurbaşkanımızın talimatıyla burada 500’den fazla konut inşa edildi, bunlar tamamlanmak üzere ve Ağustos ayında da sahiplerine teslim edilecek. Bu alandaki işbirliğimizi de artıracağız. Yine bu salgın döneminde özellikle sağlık alanındaki işbirliği bağlamında Cumhurbaşkanımızın talimatıyla burada çok kısa bir sürede bir hastane yapıldı biliyorsunuz. Aşı tedarik etme imkânımız oldu. Bundan sonraki süreçte de sağlık da dahil olmak üzere bütün bu alanlarda Arnavutluk’la işbirliğimizi derinleştirmeye devam edeceğiz.”

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

5 milyon lira harcayıp, gelir beyan etmeyenlere vergi denetimi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Aylık harcamaları 5 milyon TL’nin üzerinde olup hiç gelir beyan etmeyen kişileri gerçek kazançlarını vergilendirmek üzere denetim kapsamına alıyoruz” dedi.

ANKARA-Bakan Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Bakan Şimşek, “Vergide adaleti artırmaya ve kayıt dışılığı azaltmaya yönelik çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Aylık harcamaları 5 milyon TL’nin üzerinde olup hiç gelir beyan etmeyen kişileri gerçek kazançlarını vergilendirmek üzere denetim kapsamına alıyoruz. IBAN veya ‘mail order’ ödeme yönetimi ile tahsilat yaparak vergisini ödemeyen işletmeler de inceleniyor. Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların ve haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (DHA)

Okumaya devam et

Çevre

Van’da 4.3 büyüklüğünde deprem

Van Gölü’nde Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 7 kilometre derinlikteki deprem, Van’ın ilçelerinde de hissedildi.

Behçet DALMAZ
VAN-Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) merkez üssü Tuşba ilçesindeki Van Gölü olarak saptadığı deprem, saat 23:19’da meydana geldi. 7 kilometre derinlikte meydana gelen depremde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Depremi hissedenler kısa süre panik yaşadı. (DHA)

Okumaya devam et

Ekonomi

TESK, esnaf için sıfır faizli yapılandırma istedi

Palandöken, yüksek enflasyonun esnafın belini kırdığına dikkat çekti

MUSTAFA YUNUS GONCA
ANKARA
– Yüksek enflasyon nedeniyle esnaf ve sanatkârların zor günler geçirdiğini ve yeni bir yapılandırmaya ihtiyaç olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Girdi maliyetlerinin sürekli artması, kira giderlerinin yükselmesi, enerji fiyatlarındaki artış ve hammaddelerin pahalanması piyasaların dengesini bozdu. Hatalı ekonomi politikaları ve uygulamalar piyasalarda dengesizliğe yol açarak esnafımızın işlerini düşürdü. Ancak ekonomik sıkıntıların sebebi esnaf değilken cefasını yine esnafımız çekiyor. Ayakta kalma mücadelesi veren esnaf ve sanatkarımız SGK, vergi ve Bağ- Kur prim borçlarını zamanında ödeyemiyor hatta bazen sağlık hizmetlerinden bile faydalanamıyor. Ekonomik sıkıntının cezasını esnaf çekmemeli. Esnafımızın düzlüğe çıkması için daha önce olduğu gibi vergi, trafik, SGK prim borçları gibi devlete olan borçlarda kapsamlı bir yapılandırma şart” dedi.

-“ESNAFIN HESABINA KONULAN BLOKELER KALDIRILMALI”

Esnafı tekrar ayağa kaldıracak olan yapılandırmanın sıfır faizli ve uzun vadeli olması gerektiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “En son çıkarılan 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu ile 2023 yılı sonuna kadar 156 milyar TL tahsil edilmişti. Hem vatandaşın borcunu ödemesi hem de devletin alacakları tahsil edebilmesi için yeni bir yapılandırma kanunu planlanarak esnafın ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum göz önünde bulundurulmalı. Yapılandırmanın etkili olabilmesi için uzun vadeli ve sıfır faizli olması şart. Vatandaş yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle para bulmakta zorlanıyor ve dahası hesaplarına yatırılan paralara bloke konularak el koyuluyor. Bu uygulama esnafımızın iş yapma kapasitesini daha da daraltıp ekonomik krizden çıkışı zorlaştırıyor. Blokeler zaman kaybedilmeden kaldırılmalı. Ayrıca esnafa destek amacıyla verilen düşük faizli kredilerin faiz oranlarının yükselmesi esnafımızı daha da zor durumda bırakıyor. İşlerini sürdürebilmek için kredi kullanan esnafımız artan faiz oranları nedeniyle borçlarını ödemekte zorlanıyor ve mali açıdan çıkmaza giriyor. Bu nedenle esnafımızın tekrar rahata kavuşup iş yapabilir hale gelmesi için geçmişte sağlanan düşük faizli kredilerin faiz oranlarının yeniden düşürülmesi ve acil bir yapılandırma kanunu çıkarılması çok önemli” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.