Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

Rektör Ünal: “Kitap okuma boş zamanlarda yapılan bir şey değildir, kitap bir ihtiyaçtır”

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Kitap okuma boş zamanlarda yapılan bir şey değil, bir ihtiyaçtır” dedi.

Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Turgay Ekşi ile beraberindeki 40 öğrenci, Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ı ziyaret etti.

İller arasındaki kardeşlik köprüsünün kurulması hedefiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen Biz Anadoluyuz Projesi sayesinde farklı illerden Samsun’a gelen 40 genç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ile buluştu. Rektörlük senato salonunda gerçekleşen görüşmede Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal gelen konuklarına Samsun ve Üniversite hakkında bilgiler vererek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

“Kendinize mutlaka bir hobi edinmelisiniz”

Öğrencilerle sohbet eden Rektör Ünal, “Kendinizi ifade edebileceğiniz, kendi gelişiminize katkı sağlayacak bir uğraşı edinmek sizi mutlu eder. Kişisel gelişiminize katkı sağlamanın yanı sıra size sosyal bir çevre oluşturur fakat en önemlisi hayatınızda karşılaşacağınız zararlardan sizi uzak tutar. Bu nedenle ailenizle kaynaşacağınız ailenizin içerisinde paylaşacağınız ortak iletişim imkanı sağlayacak dili geliştirecek bir hobi mutlaka bulmalısınız” diye konuştu.

“Kitap okuma boş zamanlarda yapılan bir şey değildir, kitap bir ihtiyaçtır”

Öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Rektör Ünal, “Suya nasıl ihtiyaç duyuyorsanız ve hemen kalkıp su içiyorsanız kitaba da ihtiyaç duymalısınız çünkü kitap eğitimin aracıdır. Bu nedenle mutlaka kendinize ait küçük bir kütüphaneniz olmalı. Elinize bir kitap alıyorsanız onu mutlaka bitirmeli ve daha sonrasından size ne kazandırdığını ölçmelisiniz. Kitap okuma boş zamanlarda yapılan bir şey değil, bir ihtiyaçtır. Bilgi edinmek ve edindiğiniz bilgi ile hayatınızı biçimlendirmek yani doğru yöne yönelmek için tek araç bilgidir. Sizi yere sağlam bastıracak olan yaştasınız. Öğrenmeyi ve öğrendiğiniz bilgileri doğru kullanmayı öğrenirseniz sadece kendinize değil etrafınızdakilere de ışık olursunuz.

Bu yaşta böyle bir projenin içerisinde yer almak son derece büyük bir fırsat. Bunu yakalamışsınız ve bundan sonra da sürdürmenizi tavsiye ederim” şeklinde konuştu.
Her bir gencin üniversiteli olmayı hayal ettiğini söyleyen Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ise şunları söyledi:
“Bizler de öğrencilerimizin Rektör hocamızı görmelerini ve bilmelerini istedik. Üniversite adına en yetkin hocaları dinlesinler, onların öğütleriyle içlerindeki sevgi biraz daha artmış olsun. Türkiye’nin her tarafında yürütülen bu proje bir kardeşlik projesi olup ciddi anlamda ihtiyacımız olduğunu söyleyebilirim. Biz bu çocuklarımızı Cumhurbaşkanımızın özel misafirleri olarak görüyoruz ve Samsun’da gezilecek görülecek her yeri göstermeye çalışıyoruz.

Bu bağlamda bizi kabul edip ağırladığınız için ve ayrıca öğrencilerimize vermiş olduğunuz nasihatlar için çok teşekkür ederiz.”
Görüşme öğrencilerin Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’a plaket ve çiçek takdimi ile sona erdi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

LGS’ye giriş bilgileri yayımlandı

ANKARA-MEB: Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2 Haziran Pazar günü yapılacak merkezi sınavın giriş bilgileri “e-okul.meb.gov.tr” adresinden yayımlandı.Okumaya devam et

Eğitim

Canik Belediyesi’nden mesleki istihdama katkı

Samsun Canik Belediyesi’nin ilçede gerçekleştirdiği ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri vatandaşların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Vatandaşların mesleki istihdamına katkılar sunan eğitim programında, sözlü iletişim, okuma, yazma ve dil bilgisi konularında eğitimler gerçekleştiriliyor.

SAMSUN-Canik Belediyesi ve RET International Derneği Samsun Temsilciliği iş birliğiyle ilçe sakinlerinin hizmetine sunulan Benim Hayatım Toplum Merkezi’nde, vatandaşlar ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri ile bir araya geliyor. Mesleki istihdama katkılar sunan Mesleki Türkçe Eğitimleri çerçevesinde, kursiyerlere zihinlerinde düşünüp tasarladıklarını, gördüklerini, izlediklerini, sözlü ve yazılı bir biçimde anlatabilme becerisi kazandırılıyor. Uzman eğitmelerin eşliğinde sürdürülen Mesleki Türkçe Eğitimleri’nde konuşma pratiği çalışmaları da gerçekleştiriliyor. (DHA

Okumaya devam et

Eğitim

Uğur Okulları öğrencisine ödül

Uğur Okulları Samsun Canik Kampüsü öğrenci ve öğretmenleri ‘Küresel Kaynama Yeni bir Çağdır temalı Birleşmiş Milletler Simülasyonu’na katılmak üzere Antalya’ya gitti. 11. sınıf öğrencisi Sevde Öztürk ise ‘Kenya Delegesi’ olarak ‘Outstanding Delegate Ödülü’ aldı.

RÜMEYSA BULUT
HABER MERKEZİ-Dünyada ilk kez 1953 yılında Harvard Üniversitesi tarafından uygulanan, her öğrencinin ‘Birleşmiş Milletler Delegesi’ gibi hareket ettiği ve diğer ülkelerin öğrencileriyle birlikte küresel sorunlara çözüm bulabilmek için çalıştığı Model United Nations (MUN) konferanslarının bu yıl 4’ncüsü gerçekleşti.

IV. MUN Konferansı, ‘Global Boiling is the New Era (Küresel Kaynama yeni bir Çağdır)’ temasıyla 5-7 Nisan tarihleri arasında Antalya’da Asteria Kremlin Palace’da gerçekleşti. Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü’nün davet edildiği bu önemli konferansta; 17 öğrencinin yanı sıra öğretmenler yer aldı.

Dünya gençliğinin bir araya geldiği MUN Konferansı’nda; Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü 11. sınıf öğrencisi Uras Ada Sular’ın ‘Chair’ olarak yürüttüğü konferansta her bir öğrenci ülkelerini başarıyla temsil etti ve ödüllerle döndü. 11. sınıf öğrencisi Sevde Öztürk ise ‘Kenya Delegesi’ olarak ‘Outstanding Delegate Ödülü’ aldı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.