Connect with us

Eğitim

Rektör Ünal: “OMÜ’nün ihtiyacı kaliteli eğitim”

Üniversitenin çevrimiçi bayramlaşma töreninde konuşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Bir yıl içerinde üretilecek akademik çalışmalara ve AR-GE projelerine 25 milyon harcama yapmayı göze aldığımızı belirtmek isterim. Çünkü Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin ihtiyacı olan nitelikli ve kaliteli eğitim” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kovid-19 pandemi tedbirleri nedeniyle Ramazan Bayramı bayramlaşma törenini çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, Ramazan Bayramı vesilesiyle Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recep Sancak, Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, ile birlikte OMÜ Ailesini temsilen senato üyeleri, merkez başkanları, rektör danışmanları, fakülte ve meslek yüksekokulu (MYO) bölüm başkanları ve üniversite idarî yöneticileriyle çevrimiçi ortamda bir araya geldi. Birlik ve beraberlik mesajları verilerek karşılıklı bayram dilekleri dile getirildi.

‘‘Gönül isterdi ki bu bayramda yüz yüze olalım, birbirimizin tebessümünü, birbirimizin kucaklaşmasını sevinçle paylaşalım”

Ramazan Bayramı ile ilgili iyi temennilerde bulunan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, bayramın anlam ve önemini şu sözlerle dile getirdi: “Gönül isterdi ki bu bayramda yüz yüze olalım, birbirimizin tebessümünü, birbirimizin kucaklaşmasını sevinçle paylaşalım ama pandeminin bizden götürdüklerinden biri de beraber olamamamız. Birbirimizden uzak olduğumuz bu Ramazan Bayramı’nda Rabbim sağlık ve afiyetle nice bayramlara erişmeyi, sevdiklerimizle beraber nice bayramları görmeyi nasip eylesin. Ben öncelikle bir İlahiyatçı olmanın avantajını kullanarak bayram üzerine birkaç şey söylemek isterim. Öncelikle Ramazan Bayramı’nı kutlamak için Ramazan’ı algılamak gerekir. Ramazan ya da oruç nedir dediğimizde bu ibadet şeklinin temelini bilmemiz gerekiyor. Ben Ramazan’ı yoğunlaştırılmış bir kulluk eğitimi olarak değerlendiriyorum. Çünkü belli saatlerde yeme içme alışkanlıklarımıza ara vermek bir irade eğitimidir. Yani ortada sınırları belirlenmiş kurallar vardır ve bu kurallara uymak için de belirli idrak, azim ve güçlü iradeye sahip olmanız gerekir. Burada önemli olan ahlâk eğitimini yani birbirimize karşı olan saygımızı, hukukumuzu ve hakkın adaletini koruyarak var olan hassasiyetin güçlendirmesidir. Biz bu bayramda bu özellikleri hayata geçirmeyi başarabilirsek o zaman bayram bizim için gerçekten bayram olur.”

“Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin ihtiyacı olan nitelikli ve kaliteli eğitim”

Fakülte dekanları, bölüm başkanları ve idarî yöneticilerin yer aldığı görüşmede fakültelerin gerekli ihtiyaçları, hedefleri ve amaçları dile getirildi. Bu ihtiyaçlar için her türlü desteği göstereceklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal konuyla ilgili önemli noktalara dikkat çekti.
Milenyum çağı denilen bu çağda dünyada ve ülkede şartların çok hızlı değiştiğini, stratejik planlamaların ve stratejik eğlendirmelerin bu hızlı değişen şartlara göre devamlı gözden geçirilmesi gerektiğini dile getiren Rektör Ünal, “Şu anda üzerinde beraber çalıştığımız idari personel arkadaşlarımız ile üniversitenin Araştırma Merkezi’nin geliştirilerek, üretilecek projelere ve AR-GE çalışmalarına yapılacak desteği artırmak istiyoruz. Bunun için gelecek projelere ve oluşturulacak eğitim çalışmalarına ayrılan bütçeyi 15 milyon rakamına çıkardık. Ama bize gelecek nitelikli projeler olduğu takdirde bu bütçeye ek 10 milyon daha ekleme yapabiliriz. Böylece bir yıl içerinde üretilecek akademik çalışmalara ve AR-GE projelerine 25 milyon harcama yapmayı göze aldığımızı belirtmek isterim. Çünkü Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin ihtiyacı olan nitelikli ve kaliteli eğitim. Bu üniversitenin yeni binalara veya betonlara ihtiyacı yok. Yeterince beton binalara sahibiz zaten. Bu betonlaşma sürecine harcanan miktarları ve emeği durdurarak buralara harcanan enerjilerin asıl ihtiyaç duyulan eğitime harcanmasını istiyoruz. Bu sadece öğrenciler için değil bu kampüste ve üniversiteye bağlı tüm fakültelerde yer alan her varlık için amaçladığımız bir hedeftir” diyerek sözlerini noktaladı.
Bayramda farklı yerlerde bulunan dekanlar ve merkez başkanları canlı yayında söz alarak yürüttükleri çalışmalar hakkında kısa bilgiler verirken, sıcak sohbetlerle devam eden görüşmede karşılıklı bayramlaşıldı ve iyi dilek temennileri paylaşıldı.

Kovid-19 pandemisi nedeniyle son bir yıl içinde üçüncü kez çevrimiçi gerçekleştirilen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bayramlaşma Töreni’nin sunumunu İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden Öğr. Gör. Onur Şen üstlendi.

Eğitim

Kavaklı tavuk yetiştiricilerine eğitim

Samsun’un Kavak ilçesinde bulunan tavuk çiftliği sahiplerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Furkan Abrek Ünal
SAMSUN-
Tavuk üretiminde istenilen verimin elde edilmesi amacıyla Türkiye’nin önde gelen tavuk işletmesi şirketlerinin uzmanları tarafından Kavaklı tavuk çiftliği sahiplerine girişimcilik konusunda farkındalık oluşturmayı, yenilikçi bakış açısı kazandırmayı, yenilikçi yaklaşımlarını iş kazanımlarına dönüştürmeyi ve yenilikçi ortamları yönetmek için gereken araç, beceri ve stratejileri öğretme amaçlayan bir eğitim verildi. Kavak Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan ve yaklaşık 65 tavuk çiftliği sahibi ile ilçede tavuk işletmesi ve bakıcılığı konusunda uzman saha elemanları katıldı. Toplantıda katılımcılara etlik piliç kümesleri, kümeslerin hazırlanması, hayvanların bakımı ve beslenmesi, etlik piliç hastalıkları, sağlık koruma tedbirleri ve biyogüvenlik uygulamaları konusunda teorik ve pratik bilgiler aktarıldı.

Kavak Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimlerinin de katılım sağladığı ve yaklaşık 2 saat süren bilgilendirme toplantısı kümes sahiplerinin soru ve cevap bölümü ile sonlandı.

Okumaya devam et

Eğitim

‘Sınav kazandıran taktikler’ eğitim semineri ileri tarihe ertelendi

Nevşehir’de Eğitim Danışmanı Gökhan Müftüoğlu tarafından lise son sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenecek olan ‘Sınav Kazandıran Taktikler’ konulu seminer, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle ertelendi.

Asım Çapacı
NEVŞEHİR-
Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Gökhan Müftüoğlu tarafından daha önce 23 Şubat 2023 Perşembe günü düzenleneceği duyurulan ‘Sınav Kazandıran Taktikler’ konulu seminerin ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı. Nevşehir Belediyesi, KTO Karatay Üniversitesi ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenecek seminerin, yapılacağı tarih önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Okumaya devam et

Eğitim

Samsun’da 61 bin 570 öğrenciye ücretsiz yemek

Samsun’da 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminden itibaren toplam 61 bin 570 öğrenciye ücretsiz yemek verilecek. Hali hazırda eğitim öğretim yılının başında Samsun’da 32 bin 286 olan ücretsiz yemekten faydalanan öğrenci sayısı, eğitim-öğretim yılının ikinci yarısından itibaren 61 bin 570’e çıkacak.

SAMSUN-
Proje kapsamda okul öncesi eğitim öğrencileri ve taşımalı eğitimle öğrencilerin gittiği okulda taşımalı eğitimden yararlanmayan öğrenciler de ücretsiz yemekten faydalanacak. Ayrıca yine pansiyonlu okullarda sadece pansiyonda kalan öğrenciler ücretsiz öğle yemeği yerken yapılan ekleme ile pansiyon olan okullardaki tüm öğrencilere ücretsiz olarak yemek verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkânına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara kadar çok sayıda projenin kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Ağar, “Bu sene başında ilimizde 32 bin 286 öğrencimiz ücretsiz öğle yemeğinden faydalanırken bu sayıyı bakanlığımızın politikaları doğrultusunda hazırlanan yeni uygulamayla 61 bin 570’e yükseltiyoruz. Okul öncesi tüm öğrencilerimize beslenme desteği, birleştirilmiş sınıflı okullarımızda, pansiyonlu okullarımızda ve taşımalı eğitim kapsamında bulunan okullarımızda ücretsiz olarak öğle yemeği vereceğiz” dedi.

Yemekler öğretmenevleri ile mesleki ve teknik Anadolu liseleri tarafından veya mutfağı olan anaokulları tarafından hazırlanacak. Öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için de önlemler alınırken öğrencilerin yaş ve ihtiyaçları doğrultusunda beslenme planları oluşturulacak. Öğünler, gıda mühendisleri danışmanlığında kalori hesapları yapılarak hazırlanacak ve üretim sürecinde iş güvenliği uzmanları da denetimde olacak.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.