Vizyon Kuyumcu
Connect with us

Eğitim

Yaz Kur’an kurslarının başlamasıyla camilerden çocuk sesleri yükselmeye başladı

Gümüşhane’de Covid-19 salgını nedeniyle iki yıldır camilerde yapılamayan Yaz Kur’an-ı Kerim kursları bu yıl kademeli normalleşmenin üçüncü aşamasıyla birlikte yeniden başladı.
İki yılın ardından yaz aylarında camilerden yine çocuk sesleri yükselirken bu durumdan hem çocuklar hem de din görevlileri memnun.

İl genelindeki tüm cami ve Kur’an-ı Kerim kurslarında başlayan yaz kurslarıyla birlikte merkez Kemaliye Camiinde de çocuklar büyük bir neşeyle ellerine aldıkları Elif-Ba’larla caminin yolunu tutuyor.
Cami girişinde din görevlileri tarafından karşılanan çocuklar daha sonra yaş gruplarına göre ayrılarak maske, mesafe ve temizlik kurallarına uygun olarak Kur’an, hadis ve diğer dersleri görüyor. Verilen molalarda cami içerisinde gönüllerince oyun oynayan çocuklar özledikleri camilere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kemaliye Camiinde çocuklara ders veren din görevlisi Mehmet Akif Millet, yaptığı açıklamada “Biz çocuklarımızı çok özledik. Geçen dönemde alamamıştık. Çocuklarımızla pazartesi günü itibariyle buluştuk. Çok sevinçliyiz ve mutluyuz. İnşallah bu günleri tekrar yaşamayız. Bu hastalık, bela, musibet, defolur gider. Biz bu manada dua ediyoruz. Çocuklarımızı camiye bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarınızı yollayın, biz bütün kurallara riayet ediyoruz”

Ailelere seslenerek çocuklarını camiye göndermekte endişe etmemelerini isteyen Millet, “Dikkat ederseniz pandemi sürecinde vakaların hiç görülmediği tek yer camilerimiz. Bu manada biz bütün kurallara riayet ediyoruz. Çocuklarımızı da o kurallara göre burada derslerimizi ona göre işliyoruz” diye konuştu.
“Eğer arka saflarda çocuk sesleri yoksa geleceğinizden umudunuzu kesiniz” değerlendirmesinde bulunan Millet, “Biz geleceğimizin umudu olan çocuklarımızı camilerde görmek istiyoruz ki geleceğe daha güzel bakalım.

Çocuklarımızı camiye çağırırken sadece Kur’an-ı Kerim değil de Kur’an-ı Kerim ahlakını, Efendimizin ahlakını çocuklarımıza nasıl aşılarızın derdindeyiz. Biz çocuklarımızın biraz daha cami ahlakıyla Kur’an ahlakıyla, Peygamber ahlakıyla yetişmesi istediğimiz için çocuklarımızı buraya camiye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Camilerin sessizliği çocukların neşesiyle tekrar canlılık buldu”

Kursu ziyaret ederek burada çocuklarla bir süre sohbet eden İl Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık ise uzun bir aradan sonra camilerin sessizliğinin çocukların neşesiyle tekrar canlılık bulduğunu söyledi.
Müftü Şık, kurslarla ilgili vatandaşlara şu mesajı verdi: “Her bir çocuğumuz bir fidandır. Dolayısıyla fidanların bakımı, suyu ne kadar kaliteli ise ve bunun sonucunda da nasıl güzel meyveler veriliyor ise biz de çocuklarımızı bir fidan olarak görmekteyiz ve bu çocuklarımızın Kur’an’ın suyuyla büyümesini arzu ediyoruz.

Kur’an’ın suyuyla büyüyen bir çocuk, Allah’ın izniyle tatlı meyveler verecek.”
Bütün camiler ve bütün Kur’an-ı Kerim kurslarına çocukları beklediklerini ifade eden Şık, “Kardeşlerimiz büyük bir iştiyak içerisinde bu çocuklara Kur’an eğitimi vermekle beraber, ahlak eğitimini, siyer eğitimini kısacası bir Müslüman şahsiyetinin oluşmasında etkili olacak her şeyi inşallah vermek suretiyle yeni nesillerin yetişmesine katkı sağlayacaktır. Bu anlamda bütün camilerimiz, Kur’an kurslarımız açıktır. Bütün kardeşlerimizi vakit kaybetmeden bekliyoruz” diye konuştu.
Kursa katılan öğrencilerden Yunus Emre Tanış, “2 senedir bilgisayardan ders işliyoruz. Böyle çok bağımlı kaldık. Sosyalleşmemiz lazımdı. İyi oldu. Her yıl geliyorduk. Bu senede geldik. İnşallah böyle devam eder. Hiç ayrılmayız” şeklinde konuşurken, bir diğer öğrenci Yunus Emre Okumuş ise “2 senedir camilerden mahrumduk, açılmıyordu pandemi sebebiyle. Şimdi camilere kavuştuk çok şükür. Derslerimiz güzel bir şekilde işliyor. Hocalarımız da çok güzel bir şekilde ilgilerini gösteriyor, etkinlikleri yapıyorlar. 2 senedir uzaktan eğitimle görüyorduk inşallah bir an önce okullarda açılır. Umudumuz o yönde. Açılırsa da çok güzel olur hepimiz için” dedi.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitim

LGS’ye giriş bilgileri yayımlandı

ANKARA-MEB: Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2 Haziran Pazar günü yapılacak merkezi sınavın giriş bilgileri “e-okul.meb.gov.tr” adresinden yayımlandı.Okumaya devam et

Eğitim

Canik Belediyesi’nden mesleki istihdama katkı

Samsun Canik Belediyesi’nin ilçede gerçekleştirdiği ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri vatandaşların yoğun ilgisiyle devam ediyor. Vatandaşların mesleki istihdamına katkılar sunan eğitim programında, sözlü iletişim, okuma, yazma ve dil bilgisi konularında eğitimler gerçekleştiriliyor.

SAMSUN-Canik Belediyesi ve RET International Derneği Samsun Temsilciliği iş birliğiyle ilçe sakinlerinin hizmetine sunulan Benim Hayatım Toplum Merkezi’nde, vatandaşlar ücretsiz Mesleki Türkçe Eğitimleri ile bir araya geliyor. Mesleki istihdama katkılar sunan Mesleki Türkçe Eğitimleri çerçevesinde, kursiyerlere zihinlerinde düşünüp tasarladıklarını, gördüklerini, izlediklerini, sözlü ve yazılı bir biçimde anlatabilme becerisi kazandırılıyor. Uzman eğitmelerin eşliğinde sürdürülen Mesleki Türkçe Eğitimleri’nde konuşma pratiği çalışmaları da gerçekleştiriliyor. (DHA

Okumaya devam et

Eğitim

Uğur Okulları öğrencisine ödül

Uğur Okulları Samsun Canik Kampüsü öğrenci ve öğretmenleri ‘Küresel Kaynama Yeni bir Çağdır temalı Birleşmiş Milletler Simülasyonu’na katılmak üzere Antalya’ya gitti. 11. sınıf öğrencisi Sevde Öztürk ise ‘Kenya Delegesi’ olarak ‘Outstanding Delegate Ödülü’ aldı.

RÜMEYSA BULUT
HABER MERKEZİ-Dünyada ilk kez 1953 yılında Harvard Üniversitesi tarafından uygulanan, her öğrencinin ‘Birleşmiş Milletler Delegesi’ gibi hareket ettiği ve diğer ülkelerin öğrencileriyle birlikte küresel sorunlara çözüm bulabilmek için çalıştığı Model United Nations (MUN) konferanslarının bu yıl 4’ncüsü gerçekleşti.

IV. MUN Konferansı, ‘Global Boiling is the New Era (Küresel Kaynama yeni bir Çağdır)’ temasıyla 5-7 Nisan tarihleri arasında Antalya’da Asteria Kremlin Palace’da gerçekleşti. Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü’nün davet edildiği bu önemli konferansta; 17 öğrencinin yanı sıra öğretmenler yer aldı.

Dünya gençliğinin bir araya geldiği MUN Konferansı’nda; Samsun Uğur Okulları Canik Kampüsü 11. sınıf öğrencisi Uras Ada Sular’ın ‘Chair’ olarak yürüttüğü konferansta her bir öğrenci ülkelerini başarıyla temsil etti ve ödüllerle döndü. 11. sınıf öğrencisi Sevde Öztürk ise ‘Kenya Delegesi’ olarak ‘Outstanding Delegate Ödülü’ aldı.

Okumaya devam et

Trendler

KÜNYE
Copyright © 2021 O Haber Neydi - Tüm Hakları Mahfuzdur.